У середу, 30 жовтня, Рада безпеки ООН за запитом України розглянула й обговорила участь військ Північної Кореї на боці Росії у війні проти України. Сам факт обговорення цього питання на засіданні Радбезу ООН важливий як з політичного, так і з дипломатичного погляду. Про це сьогодні, 31 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДOM заявив голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики України та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
“Річ у тім, що Рада безпеки є головним органом Організації Об’єднаних Націй, на який покладено відповідальність за підтримання миру та безпеки. Рішення Ради безпеки, згідно зі статтею 25 Статуту ООН, мають юридичний обов’язковий характер. Тобто винесення питання, по суті, про співучасть КНДР у російській агресії на рівень Ради безпеки — це можливість привернути увагу всього світу до цієї проблеми й до порушення як з боку КНДР, так і з боку Росії основних принципів міжнародного права і Статуту Організації Об’єднаних Націй”, — заявив Мережко.
Водночас він зазначив, що наразі Російська Федерація незаконно займає місце колишнього СРСР, вона просто узурпувала його в Радбезі ООН, тому може використовувати право вето на будь-яке рішення.
“Ясна річ, що Росія користується цим правом вето недобросовісно. Тому буде використовувати його і для того, щоб було ухвалено обов’язкове юридичне рішення і з цього питання. Але те, що це питання обговорюється, те, що на засіданні виступила ціла низка держав щодо цього і зроблено акцент на тому, що йдеться про серйозне порушення міжнародного права, — це вже дуже важливо”, — наголосив голова комітету ВР з питань зовнішньої політики України та міжпарламентського співробітництва.
Він згоден із заявою постійного представника США при ООН у тому, що залучення Росією північнокорейських військових у війну проти України — це акт відчаю з боку РФ.
“Річ у тім, що на сьогодні Північна Корея є однією з найбільш ізольованих держав. По суті, це держава-ізгой, яка є порушником прав людини та користується дуже поганою репутацією. Сьогодні КНДР — найбільш токсична держава у світі. І коли Росія змушена вдаватися до допомоги, зокрема й військової, з боку цієї держави, це свідчить про те, що в Путіна, у Росії немає необхідних ресурсів і вони змушені йти на контакти з такою токсичною державою, як Північна Корея. Це дійсно є вираженням відчаю”, — вважає гість ефіру.
За його словами, у світової спільноти ще є важелі впливу на Північну Корею — введення санкцій для повної ізоляції країни.
“І це питання вже підіймається. Наприклад, Німеччина якраз обговорює питання про нові санкції щодо Північної Кореї. Тобто йдеться не тільки про так звані первинні санкції проти самої Північної Кореї, але також про те, що можна використовувати вторинні санкції. Вони дадуть змогу суттєво скоротити економічні контакти Північної Кореї та ще більше ізолювати її від світу і від можливостей, які ще залишаються, принаймні в економічному плані для цієї країни”, — резюмував Олександр Мережко.
Читайте також: Київ скликав Радбез ООН через залучення північнокорейських військових для війни РФ проти України