Головна причина інфляції в Росії полягає в тому, що військова машина пред’являє підвищений попит на ресурси, яких у РФ і так обмежена кількість. Про це сьогодні, 31 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст Олег Пендзин.
“У будь-якій країні кількість ресурсів обмежена, якою б країна не була багатою на ресурси. Йдеться про матеріальні ресурси й про трудові, про людські ресурси. Ба більше, в нормально працюючій економіці вся ця ситуація досить збалансована. І між різними секторами економіки є певний паритет на потребу в ресурсах. А тепер уявіть собі картинку, коли один із секторів економіки завдяки божевільним бюджетним вливанням починає пред’являти підвищений попит на ресурси, які й так обмежені в країні”, — сказав він.
Економіст зазначив, що цивільні галузі не можуть без кредитів більше платити за ресурси — робочу силу, енергоносії тощо — оскільки у них немає бюджетного фінансування.
“Куди вони біжать? Вони біжать у банки для того, щоб взяти кредити та таким чином забезпечити собі нормальне функціонування. Ба більше, вони змушені підвищувати заробітну плату своїм співробітникам, вони змушені платити більше за ресурс, тому що інакше вони просто підуть з ринку. Як ви думаєте, хто буде погашати нову ціну, в якій сидить ця нова ціна на ресурси, на робочу силу? Кінцевий споживач. А хто кінцевий споживач по харчових продуктах, по товарах народного споживання? Російський громадянин”, — сказав Пендзин.
За його словами, накручування цін призводить до того, що інфляція дуже сильно зросла. Центробанк РФ, збільшуючи облікову ставку, роблячи практично непід’ємну ціну кредиту, намагається зменшити кількість коштів у галузях для того, щоб вони не пред’являли додаткового попиту та не накручували ціни.
Пендзин наголосив, що це призводить лише до зменшення обсягів виробництва цивільними галузями й виникає дефіцит.
“Дуже багато суб’єктів РФ безпосередньо регулює ціни — на харчові продукти й на споживчі товари, тобто це не просто прямий шлях до дефіциту, це створення умов для стовідсоткового дефіциту. Тобто, по суті, росіяни вкотре наступають на ті самі граблі, які були за часів Радянського Союзу в останні десятиліття, коли в магазинах нічого не було, коли стояли божевільні черги. Але, з усім тим, військово-промисловий комплекс дуже добре виробляв техніку на склад. Зараз він виробляє техніку на знищення у війні. Але суті це не змінює”, — сказав економіст.
Читайте також: Інфляція в Росії тільки розганяється — розбір Ширяєва
Раніше економічний оглядач і публіцист Максим Блант висловив думку, що Путін не збирається припиняти свою агресивну війну, й попри економічні труднощі, російська військова машина продовжить функціонувати. Для диктатора не існує “червоної лінії” — він лише змінює риторику, щоб виправдати свої дії.