Імпортозаміщення не допомогло економіці Росії — розбір (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: gettyimages.com

Дві третини великих російських компаній зіткнулися із серйозними проблемами у спробах замінити іноземних постачальників. Про це свідчать результати дослідження консалтингової компанії “Технології довіри”. В опитуванні взяли участь майже 60 лідерів ринку з 15 галузей. Усі говорять про те, що знайти російський аналог більшої частини іноземних компонентів практично неможливо, повідомляє FREEДОМ.

Сезонно-польові роботи — під загрозою зриву. Причина — нестача комбайнів і тракторів після відходу з федерації західних постачальників. У Міністерстві сільського господарства РФ підрахували, що для обробки землі потрібно майже 495 тис. тракторів і 176,5 тис. комбайнів. За даними відомства, російським сільгоспвиробникам не вистачає майже 65 тис. тракторів і понад 34 тис. комбайнів. До того ж парк сільськогосподарських машин стрімко старіє.

“Так, частка тракторів, експлуатованих понад 10 років, становить близько 53%, зернозбиральних комбайнів — 45%, а кормозбиральних комбайнів — 44%. Для збереження темпів оновлення парку техніки та зниження техніки, що експлуатується понад 10 років, потрібне щорічне оновлення на рівні 10% від кількості наявних самохідних машин та інших видів техніки”, — пише Telegram-канал The Moscow Times з посиланням на Міністерство сільського господарства Росії.

Скаржаться на провал імпортозаміщення і російські виробники телекомунікаційного обладнання. Вони звернулися до уряду з проханням знизити відсоток застосування вітчизняних мікросхем в обладнанні. З глибокою кризою російський бізнес зіткнувся після того, як США в грудні 2023 року запровадили вторинні санкції щодо закордонних банків за участь в угодах із поставками в Росію товарів подвійного призначення, пояснюють експерти. У результаті російські компанії зіткнулися з низкою проблем: дефіцитом комплектуючих, зростанням цін та інфляцією.

“У Росії зараз виникає така ситуація, коли починається знищення прибутку в економіці. Це особлива тема, про яку мало хто говорить. Усі кажуть, що виробили і як, але всі забувають, що економіка повинна отримувати додану вартість і прибутки, інакше вони не зможуть жити і розвиватися. Ось у Росії зараз вбивається прибуток цілими галузями, галузі стають збитковими, цілі регіони стають збитковими, бо немає прибутку, і це призведе до ситуації, що нагадує Радянський Союз останніх років Горбачова, коли Союз виявився збитковою країною загалом”, — зазначив доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.

Центральний банк Російської Федерації намагається зупинити зростання інфляції. Чергове підвищення ключової ставки до 21% річних стало рекордом за більш ніж два десятиліття. У Центробанку допустили подальше підвищення ставки.

“Що зараз відбувається: вони підіймають відсоткову ставку, відповідно підвищується ринкова вартість кредитів, відповідно виходить, що Мінфін повинен більше грошей дати банкам для покриття різниці між пільговою ставкою за іпотекою, яка була колись видана, і нинішньою. І виходить, що потрібно вкинути ще більше грошей. Мінфін уже починає коригувати бюджет, навіть цього року вже 1,5 трлн. І виходить, що Центробанк, підвищуючи ставку, змушує Мінфін вкидати більше грошей в економіку, що підвищує інфляцію, з якою бореться Центробанк. Виходить, така замкнута система склалася”, — пояснив Ігор Ліпсиц.

На думку економістів, незабаром російській владі нічого не залишиться, окрім як ввести регульоване ціноутворення, що остаточно вб’є російський ринок.

Читайте також: Війна проти України добиває російську економіку: експерти озвучили свої прогнози

Прямий ефір