Президент України Володимир Зеленський учора, 28 жовтня, прибув до Ісландії для участі у саміті країн Північної Європи. Це важливо, що главу Української держави запросили на цю зустріч, оскільки ці країни розуміють, що Росія має вивести свої війська з України та припинити війну. Про це сьогодні, 29 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав дипломат, надзвичайний та повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
“Країни Північної Європи розуміють небезпеку московської агресії для них, у тому числі Фінляндія та Норвегія, безпосередні сусіди Росії, розуміють усю небезпеку, яка історично виходила з боку РФ. Тому спільне рішення запросити президента, його вислухати, також ухвалити документи, в яких фіксується те, що вже зроблено на підтримку України — це дуже важливо”, — вважає він.
Левченко звернув увагу, що Норвегія, яка була однією з учасниць саміту, має намір збільшити кількість військових постачань для України.
“А в цей час, коли президент України зустрічався з прем’єром, головнокомандувач Збройних сил Норвегії перебував у Києві, де обговорювалося питання щодо остаточної передачі винищувачів F-16 для Збройних сил України”, — повідомив дипломат.
За його словами, позиція країн Північної Європи принципово базується на міжнародному праві.
“І саме ці країни дуже болісно ставляться до якихось спроб торгівлі територіями, якихось домовленостей, можливих за спиною України. Цього просто не повинно бути. Підтримка України європейською спільнотою має бути повною і відповідно до міжнародного права, й ефективною для того, щоб російську армію видавити з території України”, — упевнений Левченко.
Також він розповів, яку допомогу вже надали та готуються надати інші країни Північної Європи.
“Під час обговорень з Ісландією йшлося про гуманітарну складову, тобто розмінування, прийом українських поранених солдатів для реабілітації. Що стосується Швеції, це один із найбільших військових виробників у світі. І, до речі, під час саміту було ще раз оголошено, Швеція готує новий пакет допомоги Україні 33 млн євро. Щодо Норвегії та Данії, це й військова, й не військова допомога. Данія взагалі лідер допомоги Україні серед усіх країн світу в перерахунку на валовий внутрішній продукт. Якби нам допомагали хоча б половина країн світу, як Данія, війна закінчилася б у 2022 році”, — сказав дипломат.
Читайте також: Тільки далекобійна рішучість покладе край війні, — Зеленський на саміті в Рейк’явіку
Нагадаємо, під час візиту до Ісландії президент України Володимир Зеленський провів зустрічі з прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стьоре, прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном та прем’єр-міністром Фінляндії Петтері Орпо. Також він зустрівся із прем’єр-міністром Ісландії.