Перші підрозділи військових КНДР (Корейська народно-демократична республіка, Північна Корея), які мали військовий вишкіл на східних російських полігонах, уже прибули в зону бойових дій війни РФ проти України. Як повідомляє українська розвідка, 23 жовтня їхню появу було зафіксовано в Курській області РФ.
Що відомо про перекидання північнокорейських військових? Як це вплине на перебіг війни? Яка справжня мета відправки військ КНДР? Як Кремль використовуватиме північнокорейців, і чому так гостро сприйняли цю інформацію в Південній Кореї? Про все це — в аналізі ключових подій тижня в проєкті “Все так однозначно ” телеканалу FREEДOM.
Ведучий — Єгор Скоріна.
Плани Кремля
Російський полігон “Сергіївський” на Далекому Сході розташований недалеко від кордону з КНДР. 18 жовтня український Центр стратегічних комунікацій опублікував відео, як на цьому полігоні північнокорейські солдати отримують російське спорядження.
Наразі вже з’явилося безліч підтверджень того, що Північна Корея справді направила своїх військових у Росію: це заяви української та південнокорейської спецслужб, дані НАТО, США, а також супутникові знімки та відеокадри.
Як повідомляє українська розвідка, перші підрозділи військових із КНДР уже прибули в Курську область. Путін хотів захопити Україну, але під кінець третього року повномасштабної війни Кремль пригнав північних корейців на допомогу “другій армії світу”, щоб зупинити Курську операцію ЗСУ.
За оцінками головного управління розвідки України, чисельність перекинутих у Росію північнокорейських військових наразі становить близько 12 тисяч осіб, серед них 500 офіцерів, зокрема три пхеньянські генерали. Солдатів комплектують амуніцією та гігієною. Зокрема, кожному північному корейцю Москва, згідно зі встановленими нормами, щомісяця виділятиме 50 метрів туалетного паперу та 300 грамів мила. Відповідальним за контроль підготовки та адаптації військ КНДР Москва призначила заступника міністра оборони РФ Юнус-Бека Євкурова.
Південнокорейські агентства повідомляють, що на батьківщині військові КНДР отримували в середньому 1-3 долари зарплати. Росія ж готова платити найманцям близько 2000 доларів на місяць. Але й найманцями солдатів КНДР у цьому разі назвати складно, адже ці гроші не дійдуть до самих військових, а залишаться у Кім Чен Ина.
“Ми з’ясували, що російська армія активно набирає корейськомовних фахівців, і підтвердили факт, що російські військові навчають північнокорейських солдатів використанню різного військового устаткування, включно зі спеціальною підготовкою з експлуатації безпілотних літальних апаратів. Також є ознаки того, що влада Північної Кореї переміщує та ізолює сім’ї військових у певному місці, щоб ефективно контролювати їх і ретельно припиняти поширення чуток”, — цитує видання Reuters члена Національних зборів Південної Кореї.
Міністр оборони Південної Кореї Кім Йон Хен заявив, що Кім Чен Ин продав свою армію Путіну для війни проти України. Їх навіть наряджають у російську форму, хоч і деякі очевидні відмінності приховати складно. Під управлінням російського командування, вважає південнокорейський чиновник, солдати КНДР стануть “гарматним м’ясом” на полі бою.
“Коли війська вирушають за кордон, вони зазвичай зберігають ланцюжок командування своєї країни та з гордістю проводять заходи у своїй військовій формі, зі знаками розрізнення і прапором”, — зазначив Кім Йон Хен.
Сполучені Штати також підтвердили інформацію про підготовку північнокорейських військових на території Росії. Підтверджує присутність військ КНДР й НАТО.
“Союзники підтвердили факти розміщення військ КНДР у Росії. Якщо ці війська відправлять воювати в Україну, це означатиме значну підтримку Північною Кореєю незаконної війни Росії та ще одну ознаку значних втрат Росії на лінії фронту”, — зазначила речниця НАТО Фара Дахлалла в коментарі виданню DW.
За даними The Wall Street Journal, у тексті угоди про співпрацю між Росією і КНДР, яку сторони підписали в червні цього року, був секретний пункт про можливе відправлення північнокорейських солдатів на війну проти України. Влітку Путін їздив до Кім Чен Ина, де випросив зброю і, судячи з усього, військових.
Що ж це за бійці і як Кремль може їх використовувати? Згідно з даними південнокорейської розвідки, до Росії відправили військових з 11-го армійського корпусу. Простіше кажучи, спецназ. Армія КНДР досить застаріла, але в будь-якому разі створить для України додаткові проблеми.
Очевидно, що російська армія на тлі великих втрат зіткнулася з нестачею людського ресурсу. По-перше, північнокорейських солдатів можуть використовувати для охорони російського кордону: у Брянській, Бєлгородській або ж Курській областях. Нагадаємо, що скоро вже мине четвертий місяць, як ЗСУ продовжують свою операцію на російській території й утримують позиції в Курській області.
По-друге, військові з КНДР можуть замінити росіян у тилу на окупованих територіях України. Російських же військових у такому разі перекинуть на лінію фронту.
І третій варіант — це використання північнокорейських військових у бойових діях у вигляді штурмових загонів. Щоправда, залишається незрозумілим, як північнокорейці на фронті вибудовуватимуть командний ланцюг із російськими військовими, адже там вони зіткнуться з мовним бар’єром. Іронічно, але швидше за все за допомогою англійської мови, яку можуть знати офіцери. У підсумку виходить, що Путін, який уже майже три роки розповідає про якісь війська НАТО в Україні, сам змушений використовувати найманців іншої країни, які до того ж спілкуватимуться англійською.
Загалом, і перший, і другий, і третій варіант дасть змогу російській армії й далі використовувати тактику “м’ясних штурмів”. Про те, що самих північнокорейських солдатів можуть використати як “гарматне м’ясо”, у коментарі France24 заявив екскоординатор групи експертів ООН з Північної Кореї Г’ю Гріффітс. За його оцінкою якість війська КНДР залишає бажати кращого.
“Українці будуть бомбити їх, і ви побачите поразку Північної Кореї. Вони будуть гинути, не доб’ються жодного прогресу, вони не дійдуть до Києва на російських танках. Для них усе піде не так, як планувалося”, — сказав він.
Г’ю Гріффітс прогнозує, що через це бійців із КНДР охопить страх, і, найімовірніше, це призведе до масового дезертирства. Зі свого боку співробітник Корейського фонду в Chatham House Едвард Гауелл вважає, що лідер КНДР, найімовірніше, врахував це, коли розмінював людей на гроші, продовольство, військову допомогу і супутникові технології, які Північна Корея отримує від Росії.
“Вигода занадто велика, щоб Північна Корея подумала: “Ми зробили помилку, давайте не будемо відправляти наші війська в Росію”. Єдине, чого дійсно хоче північнокорейський режим, — це бути визнаним лідером де-факто ядерної держави”, — вважає Гауелл.
Читайте також: Військові КНДР уже в зоні бойових дій: як розвиватиметься ситуація – прогноз експертів
У чому інтерес Кім Чен Ина
“Триденний похід на Київ” обернувся для Кремля тим, що Росія більше не зможе продовжувати війну проти України без підтримки з боку Північної Кореї, Ірану та Китаю. Заступник постійного представника США при ООН Роберт Вуд заявив, що війна закінчиться, якщо Іран і КНДР припинять військову допомогу, а Китай — постачання товарів подвійного призначення і компонентів.
“Ми знаємо, що Росія зазнає надзвичайних втрат на полі бою завдяки хоробрості та ефективності українських військових”, — зазначив Вуд під час виступу на засіданні Ради безпеки ООН.
Актуальність питання про катастрофічні втрати російської армії у війні проти України зросла після інформації про те, що Путін був змушений залучити солдатів КНДР. Ось, наприклад, що заявив з цього приводу координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі:
“Давайте прояснимо. Якщо північнокорейські солдати дійсно вступлять у бій, це свідчитиме про зростаючий відчай Росії в її війні проти України. Росія зазнає колосальних втрат на полі бою щодня. Але Путін, схоже, має намір продовжувати цю війну. Якщо Росія дійсно змушена звертатися до Північної Кореї за людськими ресурсами, це стане проявом слабкості, а не сили Кремля”.
А так інформацію про військових із КНДР прокоментував президент Фінляндії Александр Стубб:
“Я думаю, ми просто бачимо, наскільки зневірилася Росія. Поставте запитання будь-якій людині у світі: чи хотіли б ви, щоб північнокорейські солдати билися на вашому боці? І, ймовірно, відповідь буде “ні”. Саме тому ми бачимо цей акт відчаю з боку Росії, у якої не так багато союзників у світі. Вона покладається на іранську зброю, на північнокорейських солдатів. Куди вже гірше?”
Схожу думку висловив і міністр оборони США Ллойд Остін, коли заявив про те, що у Путіна проблеми можуть бути набагато серйознішими, ніж багато хто уявляє, якщо він уже змушений просити не тільки зброю, а й війська у Північної Кореї.
Очевидно, що ресурси у в’язницях і російських провінціях закінчуються. Охочих воювати навіть за космічні виплати стає дедалі менше. Залучення північнокорейців — це спроба поповнити армію РФ хоч наскільки-то навченими військовими в короткі терміни. І якщо в цій ситуації інтерес Путіна зрозумілий, то яку вигоду для себе бачить Кім Чен Ин?
Північнокорейський диктатор нічого так сильно не боїться, як зміни свого режиму. Цим вони з Путіним схожі. Кім Чен Ин хоче мати ракети, здатні досягти будь-якої цілі на території США, що, як він вважає, дасть його режиму певний ступінь захисту. Зараз КНДР передає Росії зброю і людей в обмін на технології для тактичної ядерної зброї.
Як пише видання The Economist, посилаючись на коментар глави української розвідки Кирила Буданова, Росія допомагає Північній Кореї обійти санкції і “зміцнити” свій ядерний потенціал. Так, Росія передає деякі технології для тактичної ядерної зброї малої потужності і систем запуску підводних ракет.
Але це ще не все. Кім Чен Ин хоче, щоб його армія набралася досвіду в реальному бою. І це та причина, через яку зараз так сильно напружилися в Південній Кореї. Сеул сприймає присутність військ КНДР у війні Росії проти України, як загрозу власній безпеці.
Реакція Південної Кореї
Південну Корею хвилює факт, що ті північнокорейські солдати, яким вдасться зберегти своє життя, наберуться бойового досвіду і навчаться керувати дронами. Таких знань немає ні в кого у світі, тому що тільки Росія і Україна зараз ведуть настільки масштабну дронову битву. Тож потім ці північні корейці можуть повернутися назад у КНДР і навчати там інших військових.
Ситуація дійсно небезпечна для Південної Кореї. Тому Сеул уже роздумує над тим, щоб спрямувати своїх військових фахівців в Україну. Тож присутність військ КНДР на війні Росії проти України виходить за межі регіональної битви.
“Донедавна Північну Корею вважали, скоріше, регіональною загрозою. Однак відтоді, як Росія почала використовувати проти України артилерію і балістичні ракети з Північної Кореї, стало очевидним, що Пхеньян бере участь у розпалюванні конфліктів далеко за межами Північно-Східної Азії”, — пише у статті для сайту берлінського фонду “Наука і політика” Елізабет Зу, фахівчиня зі звичайних і ядерних озброєнь КНДР і з питань безпеки в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.
Саме з цієї причини Південна Корея зараз розглядає план відправки в Україну військового і розвідувального персоналу у відповідь на залучення підрозділів з КНДР до війни на боці Росії.
Президент Південної Кореї Юн Сок Єль вже заявив, що Сеул “не буде сидіти склавши руки” і країна готова вжити заходів.
“Якщо Північна Корея направить спеціальні сили на війну в Україну в рамках співробітництва Росії та Північної Кореї, ми підтримуватимемо Україну поетапно і також розглянемо й реалізуємо необхідні заходи для гарантування безпеки на Корейському півострові”, — цитує главу Південної Кореї видання Associated Press.
За словами Юн Сок Єля, Сеул готовий відправити зброю в Україну, оскільки присутність північнокорейських військ у Росії є “провокацією, яка загрожує глобальній безпеці не тільки на Корейському півострові, а й у Європі”.
“Хоча ми зберігаємо принцип неприпустимості прямих поставок летальної зброї, ми також можемо гнучкіше переглянути нашу позицію залежно від рівня військових дій Північної Кореї”, — наголосив він.
Південна Корея, яка є великим експортером озброєнь, надає Україні гуманітарну допомогу, але дотепер вона чинила опір закликам Києва і НАТО про прямі поставки зброї Україні. При цьому Південна Корея має значні запаси зброї та боєприпасів, які так важливі для України в захисті від російської агресії, зокрема, мільйони артилерійських снарядів. Сеул і так був союзником Києва, але тепер у Південної Кореї з’явилися додаткові особисті мотиви допомогти Україні перемогти.
Неядерний пакет стримування
Північна Корея дедалі активніше включається у війну Росії проти України. Про систематичне постачання армії РФ, що воює, боєприпасами з КНДР відомо вже досить багато. Згідно з різними підрахунками Північна Корея могла відправити в Росію за останні два роки понад 5 млн снарядів. Таким чином, Пхеньян сьогодні відіграє для Росії роль мало не вирішального постачальника.
Дехто може опонувати: але ж союзники Києва також допомагають Україні з озброєнням. Ось тільки такі аргументи не витримують жодної критики. Це Росія напала на Україну. Це Росія веде неспровоковану війну проти України для того, щоб захопити її території і знищити її населення. І це Росія виступила одним із гарантів безпеки України, коли Київ віддав свою ядерну зброю, а потім віроломно напала.
Нещодавно президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не виступає за надання їй ядерної зброї, від якої вона відмовилася за Будапештським меморандумом 1994 року, але тоді країна не отримала дієвих гарантій безпеки, тому наполягає на членстві в НАТО зараз.
“Ми не просимо надати нам або повернути ядерну зброю. Так, ми не просимо цього. Моя позиція дуже чітка. Ми віддали, але нічого не отримали. І ми отримали тільки повномасштабну війну і багато жертв, тому на сьогоднішній день у нас є тільки один вихід. Тому нам потрібне НАТО”, — сказав глава Української держави.
Тому перший пункт плану перемоги України, який представив президент Володимир Зеленський, — це запрошення України до НАТО зараз. І тому в третьому пункті глава держави пропонує союзникам, поки Україна не стала учасником Альянсу, розмістити на території України такий собі неядерний стратегічний пакет стримування, який буде достатнім для захисту від будь-якої військової загрози з боку Росії. І одна з перших країн, яка закликала розпочати обговорення цього питання — Франція.
А нещодавно голова комітету Палати представників Конгресу США з розвідки Майк Тернер заявив, що Вашингтону варто розглянути можливість вжиття “прямих військових заходів” у відповідь на можливе відправлення військових КНДР до Росії. Ось тільки поки питання “розглядають”, війська Північної Кореї вже розгортаються на фронтах війни Росії проти України.
Попередні випуски “Все так однозначно”:
- “Нескінченний” наступ росіян, удари по арсеналах РФ і завершення війни 2025 року: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скоріною
- Битва за Вугледар, далекобійна зброя для України та ядерні погрози Путіна: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скоріною
- Далекобійні удари по РФ, ситуація в Курській області та дебати Трампа з Гарріс: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скоріною
- Неарешт Путіна в Монголії, ракетні удари по Україні та підсумки місяця Курської операції ЗСУ: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скоріною
- Перша українська балістична ракета, удари по НПЗ і “справа Дурова”: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скоріною