Україна ніколи не говорила, що готується створити ядерну зброю, заявив президент Володимир Зеленський на спільній із генеральним секретарем НАТО пресконференції. Україна обирає Північноатлантичний альянс, а не ядерну зброю, наголосив глава держави. І зауважив, що членство в НАТО — єдина можливість гарантувати безпеку країни в майбутньому, інформує FREEДОМ.
Коментуючи в Брюсселі вересневу зустріч із кандидатом у президенти США Дональдом Трампом і членство України в НАТО, Володимир Зеленський заявив, що Будапештський меморандум, який підписали лідери ядерних держав, не став для Української держави захистом від російської агресії.
“Хто з цих великих країн, усіх ядерних держав постраждав? Усі? Ні, одна Україна. Хто віддав ядерну зброю? Усі? Ні, одна Україна. Хто сьогодні воює? Україна. І в нас виходить так. У розмові з Дональдом Трампом я сказав: “Який же вихід? Або в України буде ядерна зброя — і тоді це для нас захист. Або ми повинні мати якийсь альянс”. Крім НАТО, ми не знаємо дієвих альянсів. Країни НАТО сьогодні не воюють, тому Україна і обирає НАТО, а не ядерну зброю. Я вважаю, що мене почув Дональд Трамп. Він сказав: “У вас справедливі аргументи”, — зазначив президент.
Одразу після заяви Зеленського німецький таблоїд Bild із посиланням на анонімне джерело написав: “Україна здатна відновити свій ядерний арсенал за кілька тижнів”.
У МЗС України негайно спростували фейк про те, що Київ нібито планує розробляти зброю масового знищення.
“Це Москва займається ядерним шантажем. Росія обіцяла поважати суверенітет і територіальну цілісність України, а потім напала на неї”, — заявили в міністерстві.
Речник МЗС Георгій Тихий підкреслив, що Україна залишається відданим учасником Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, до якого вона приєдналася 1994 року, відмовившись від третього за потужністю у світі військового ядерного потенціалу.
“Незважаючи на триваючу російську агресію, Україна продовжує дотримуватися положень Договору про нерозповсюдження ядерної зброї та залишатися відповідальною учасницею міжнародного режиму ядерного нерозповсюдження. На відміну від Росії, Україна виконує взяті на себе зобов’язання і розраховує на їхнє виконання іншими відповідальними міжнародними акторами”, — акцентував речник.
Того ж дня в Брюсселі на пресконференції з генеральним секретарем Північноатлантичного Альянсу Марком Рютте президент України підкреслив, що Київ не має наміру відновлювати ядерний арсенал. Єдиний вірний крок на шляху до міцного миру — вступ до НАТО.
“Україна справді заслуговує на те, щоб одного разу стати 33-м членом НАТО. Ми повинні зробити все, щоб гарантувати, що це станеться. Тому перший і фундаментальний пункт у плані перемоги — це запрошення до Альянсу. Українці показали, що ми можемо захищати спільні цінності та боремося з Росією — найбільшою загрозою Європі та глобальному світу”, — заявив Зеленський.
План перемоги України складається з п’яти пунктів і трьох секретних доповнень, доступних тільки союзникам Києва. Запрошення України до НАТО — перший пункт цього стратегічного документа.
“Зараз йдеться тільки про запрошення України до НАТО. Це не вступ, а запрошення. Ще перед Вільнюським самітом НАТО Україною була запропонована форма — спочатку запрошення, але з відкладеною датою. А сам вступ буде після завершення війни. Це був компроміс. Тому що багато країн НАТО, звичайно, побоюються війни з РФ, ядерної війни, і тому з’являється такий компромісний варіант”, — пояснив політолог Володимир Фесенко.
У штаб-квартирі Альянсу вважають, що Україна вже ближче до членства в НАТО, ніж будь-коли. Генеральний секретар Марк Рютте заявив, що, найімовірніше, Україна стане наступним членом блоку.
“На даний момент здається, що це буде Україна як 33-й член, але, можливо, перед ним з’явиться хтось ще. Але Україна буде членом НАТО в майбутньому. Це те, що ми вирішили у Вашингтоні”, — заявив Рютте.
Читайте також: У плані перемоги Україна пропонує Заходу чіткі терміни, цифри та ролі: експерти розкрили суть документа
Нагадаємо, 17 жовтня у Брюсселі президент України взяв участь одразу в двох важливих зустрічах: саміті Європейської Ради на рівні глав держав та урядів ЄС і зустрічі міністрів оборони країн-членів Північноатлантичного альянсу. Зеленський презентував партнерам план перемоги й обговорив із ними підтримку Києва та майбутнє України в НАТО.
Читайте також: Питання запрошення та вступу України до НАТО необхідно розділяти — пояснення Умланда