Президент Володимир Зеленський 16 жовтня презентував чиновникам і політикам план перемоги України. Глава держави представив документ у Верховній Раді.
План містить п’ять пунктів і три додатки. Однак додатки — засекречені — ознайомитися з ними можуть тільки союзники Києва. Якщо почати реалізовувати план найближчим часом, то вже 2025 року можна закінчити війну, переконаний президент.
Про що план перемоги України?
Реалізація плану перемоги залежить виключно від партнерів України, а не від Росії, заявив Зеленський. Негайне виконання цього стратегічного документа дасть змогу завершити війну не пізніше наступного року, впевнений президент України.
Виступаючи перед Радою президент акцентував на тому, що Росії сьогодні активно допомагають Іран і Північна Корея. Не варто забувати і про контакти Кремля з Пекіном.
“Ми повинні чесно говорити — українці та всі наші партнери: якщо ми не посилимося зараз, Путін встигне посилитися наступного року так, щоб назавжди відкинути дипломатію”, — заявив Володимир Зеленський.
План перемоги України включає п’ять пунктів і три секретних доповнення, з якими можуть ознайомитися виключно союзники.
Перший пункт — негайний вступ України до НАТО. Росія використала геополітичну невизначеність у Європі. Те, що Україна не є членом Альянсу, спонукало диктатора розв’язати війну. Тепер настав час покінчити з цією невизначеністю і показати Путіну, що він прорахувався, упевнений Зеленський.
Другий пункт плану — оборона. Україна має не тільки посилити свою обороноздатність, а й перенести війну на територію країни-агресора.
“Є чіткий перелік зброї, здатної підтримувати силу наших воїнів. Завдяки Курській операції ми побачили, що в Путіна не вистачає сил, щоб триматися, коли ми тиснемо справді потужно. Тому ключем до реалізації другого пункту плану перемоги є успішне продовження операцій Сил оборони та безпеки України у визначених районах ворожої території, щоб не допустити буферних зон на нашій землі”, — наголосив глава держави.
Третій пункт плану перемоги України — стратегічне стримування країни-агресора. Як і другий пункт, він містить секретне доповнення. Київ пропонує розмістити на українській території комплексний неядерний стратегічний пакет стримування.
Четвертий пункт плану — економічний потенціал України. Йдеться не лише про посилення санкційного тиску на Кремль, а й про економічне зростання держави. Ця частина документа теж має секретний додаток. Тут же розвиток українського оборонно-промислового комплексу, інвестиції та спільне виробництво зброї з партнерами.
П’ятий пункт розрахований на післявоєнний період: після війни в України буде один із найсильніших військових контингентів. Досвід української армії може бути використаний для зміцнення оборони НАТО і Європи. План перемоги України не передбачає жодних територіальних поступок з боку Києва, підкреслили в Офісі президента України.
Раніше керівник Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що у Росії також буде можливість ознайомитися з документом на другому Саміті миру.
“Щодо можливої участі представників Росії наша позиція незмінна — коли буде готовий план. І на другому Саміті ми не виключаємо можливість присутності представників Росії, яким може бути представлений цей план”, — підкреслив керівник ОПУ.
У Кремлі відреагували на план перемоги України в традиційній тональності: прессекретар глави Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Україна повинна “усвідомити” причини початку війни, і тільки тоді вона зможе прийти до миру. Таким чином він натякнув на те, що в Кремлі не хочуть бачити Україну в НАТО.
Також Пєсков за традицією згадав про “несамостійність” України — нібито насправді це план США, які хочуть воювати з Росією “до останнього українця”.
План перемоги представлять лідерам ЄС на засіданні Європейської Ради на рівні глав держав і урядів 17-18 жовтня.
Першими з українським планом перемоги ознайомилися президент США Джо Байден і кандидати в президенти Сполучених Штатів Камала Гарріс і Дональд Трамп. Також документ представили лідерам Великої Британії, Франції, Італії та Німеччини.
Думки політиків та експертів
План перемоги проаналізували також українські урядовці та експерти. Про нюанси документа, а також подальші кроки Києва — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
- Марія Мезенцева-Федоренко, народна депутатка України, голова постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ, заступниця голови комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу;
- Олеся Яхно, політологиня;
- Олег Лісний, президент Аналітичного центру “Політика”.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: План перемоги України говорить Заходу: перестаньте інфантильно дивитися на те, що відбувається
— Міжнародне право має повернутися як єдиний майданчик, на якому можна обговорювати щось, вирішувати щось, включно з кризами, конфліктами тощо. Для того, щоб міжнародне право запрацювало, нам потрібно Росію примусити до миру показово, при всіх.Тобто й іншим потенційним агресорам показати, що буде з ними станеться.А для цього потрібні військові інструменти.
Інструменти, які є у країн Заходу, і які, на жаль, Україна самотужки виробити в такій кількості так швидко не зможе. Тим більше, що сьогодні проти України, крім Росії, працюють ще й Іран, і Північна Корея.І ці країни накопичили гігантські арсенали. Чому Україна повинна з усім цим розбиратися самотужки?
Чому санкції не спрацювали проти Ірану, Північної Кореї та Росії? Чому тепер потрібно коштом України вирішувати — віддаймо свавільникам частину в той час, як вони хотіли забрати все. План перемоги України говорить: перестаньте інфантильно дивитися на те, що відбувається.
Потрібно перенести російську війну на її територію. Далі — інші соціальні настрої в Російській Федерації чинитимуть тиск на вертикаль, почнеться внутрішній конфлікт в елітах, зникнення Путіна і так далі.
У плані перемоги вся ця логіка дуже жорстко прописана, математично прорахована і запропонована як варіант розуміння того, що потрібно зробити, і що реалістично зробити.Уся логіка плану перемоги побудована на фактах, а не на теорії, не на якійсь абстракції. І приймаючи ці рішення, ми в підсумку отримаємо ефективний результат.
МАРІЯ МЕЗЕНЦЕВА-ФЕДОРЕНКО: Настав час запросити Україну до НАТО
— Перші чотири пункти вже почали виконуватися.Як заявляє президент Зеленський, уже час відліку пішов від початку осені, коли почалися презентації плану нашим партнерам і в Сполучених Штатах, і в європейських столицях. Зустріч у форматі “Рамштайн”, яка перенеслася через природні катаклізми в штаті Флорида, обов’язково відбудеться в листопаді.
До речі, у розпакуванні кожного з цих пунктів також є і зв’язок із більш відомим усьому світу планом.Це план миру українського президента, який складається з десяти пунктів, у січні 2023 року його підтримали 143 країни ООН. Сьогодні всі розуміють, що технічно, політично настав час дати можливість прописати в документах запрошення до НАТО з відстроченим членством.
Велику роль у нашій перемозі відіграє сектор дронового забезпечення.Безпілотники українського виробництва можуть працювати на далеких відстанях.
Звісно ж, тут також іде підв’язка тієї номенклатури зброї, яка необхідна для цього — системи ППО для захисту і, звісно, розвинена інфраструктура обміну інформацією та досвідом. Ми розуміємо, що українська армія — єдина у світі, яка сьогодні дійсно має досвід ведення нового виду війни.
Українська армія сьогодні має найбільшу кількість жінок, наприклад, 70 тисяч жінок служать у Силах оборони на різних рівнях. Це абсолютний рекорд серед країн-учасниць НАТО.
До колективної безпеки ми можемо прийти тільки через посилення Альянсу шляхом українського членства.
Крим — ключ до звільнення всіх територій, та точка, з якої все починалося.Він буде обов’язково звільнений.
Президент Зеленський позначив дуже позитивний дедлайн, що війну можна буде зупинити, і дипломатія може перемогти вже на початку наступного року, якщо ці пункти будуть дуже серйозно розглянуті партнерами.Якщо буде налагоджено спільне виробництво зброї і підуть інвестиції в українську промисловість, військовий промисловий комплекс, підтримку нашої економіки.
Звичайно ж, президент говорив про продовольство. Росія робить усе можливе, щоб продовжувати красти наше зерно.
Дуже важливо, щоб п’ять пунктів плану перемоги справді об’єднували не лише військово-політичний істеблішмент на планеті Земля — до реалізації цього плану може долучитися будь-хто.
Наприклад, Австралія здивувала всіх і передала більше одиниць техніки, ніж деякі наші стабільні європейські партнери, одного виду техніки.І це просто неймовірно. Це означає, що нас розуміють на різних континентах, у різних точках світу.
У цих п’яти пунктах немає прямого зв’язку з гуманітарним напрямком.Але перший Саміт миру сконцентрувався на четвертому пункті формули президента Зеленського про повернення всіх незаконно депортованих дітей, на поверненні з полону всіх цивільних, всіх військових, всіх зниклих безвісти.
Для того, щоб ми пов’язали гуманітарний і військовий аспекти, звичайно ж, важлива друга зустріч, на якій, можливо, буде присутня Росія. Цей діалог за посередництва інших партнерів буде неможливий без агресора, на жаль.
ОЛЕСЯ ЯХНО: Захід має бути зацікавлений у перемозі України
— Усе-таки членство передбачає справді загальний консенсус, у всякому разі, з огляду на ті процедури, які прописані в статуті НАТО на цей момент. І це набагато складніший процес узгодження, тоді як запрошення — це старт цієї процедури.
І це, природно, набагато простіше, ніж якщо ми говоримо безпосередньо вже про членство.Але при цьому це важливий сигнал, який міг би справді пролунати до всіх, не тільки щодо Росії, а й узагалі всередині Заходу, зняти частково ті дискусії та висловлювання, які ведуться, чи може Україна під час війни інтегруватися в НАТО, чи ні. Це був би справді потужний сигнал щодо цілей бачення самого Заходу безпекової архітектури, а не тільки, якщо ми говоримо про зупинку війни і перемогу України, рух до миру.
Тому запрошення було б гарним сигналом і про те, що НАТО справді розглядає можливість юридичного, а не тільки фактичного зближення з Україною, і те, що цей юридичний рух може бути за наявності частини окупованих територій.
Мені здається, що таке акцентування, постановка на перше місце запрошення України до НАТО, за ідеєю, цей пункт має прискорити дискусії щодо цілей і бачення архітектури безпеки в цілому. Тому що розмови про те, а надаючи зброю Україні і знімаючи обмеження на використання далекобійної зброї по цілях, вважається, що НАТО бере участь у війні чи ні? Чи можна дійсно починати процес юридичного зближення за наявності частини окупованих територій?Які території потрібно і необхідно повертати військовим шляхом, а які території можуть бути в цілях та інструментах дипломатичних чи інших способів?Тобто це повинно, по ідеї, прискорити цей процес, мені здається, розуміння логіки і бачення самим Заходом можливого руху до миру, оскільки цей рух не складається тільки з військових цілей.
Уже всі зрозуміли, що саме по собі заморожування війни — те, про що наполягала Росія — не вирішує війни. Як і просто військовими інструментами, без чітких політичних чи геополітичних цілей і бачення поствоєнної картини цю війну не зупинити.
Дуже правильно, що Україна ставить так питання, можливо, прискорюючи дискусії і процес ухвалення рішення всередині Заходу про те, якою має бути ось ця архітектура безпеки.І якщо НАТО не готове буде надати Україні запрошення юридичне, то як воно бачить цю безпеку і якими способами?Тому не дарма, членство в НАТО є наріжним пунктом плану.
Якщо ж загалом, коротко сказати про озвучений план, підхід України, то мені здається, що тут, зрозуміло, що без узгодженого спільного підходу разом із Заходом, який включає і короткострокові, і довгострокові завдання, і військові, політичні, економічні, рух до миру буде дуже складним. І тут зрозуміло, що ми сильно залежимо від самого Заходу. Але мені здається, що Україна в цьому плані хотіла все-таки показати, що і Захід має бути зацікавлений не просто в тому, щоб закінчилася війна в Україні, а в тому, що перемога України буде працювати і на безпеку самого Заходу.
Я маю на увазі пункти, які стосуються стратегічного стримування, пункти, які стосуються економічної мотивації, і пункти, які стосуються післявоєнної ситуації, де йшлося про те, що українські військові можуть замінити американських військових у Європі.Тобто Україна намагається в такий спосіб показати, що рішучість і узгоджений план дій у різних сферах України із Заходом зрештою суттєво може посилити колективну безпеку, у всякому разі Європи, так точно. І що тут Україна готова теж зробити свій великий внесок у цю спільну безпеку
Якщо на Заході немає рішучості, або якщо за деякими пунктами немає позиції, хотілося б почути тоді альтернативні пропозиції, а не просто, коли ми говоримо тільки про військову підтримку.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Зеленський чітко описав союзникам, що станеться, якщо вони зволікатимуть
— Реалізованість плану залежить майже в кожному пункті від наших партнерів.У цьому сила і в цьому, скажімо так, проблемний нюанс цього документа. Ми розраховуємо на добру волю наших партнерів, і тоді цей документ цілком реалізуємо.Президент назвав конкретно терміни, коли і до чого він може призвести.
Якщо партнери України будуть зволікати, працюватимуть повільно, коли кожен пункт діставатиметься важкими переговорами і з якимось запізненням, то зрозуміло, що цей план буде, може, і не поставлений на паузу, але все ж таки менш реалістичний у тих часових перспективах, про які говорив президент.
Важливо зазначити, що вступ України до НАТО, як і раніше, залежить від рішення США та Німеччини. Саме через те, що ці країни з тих чи інших причин були проти вступу до Альянсу України, вона досі не стала членом блоку. До речі, з того моменту поки що нічого не змінилося.
Хоча потрібно зазначити: якщо США в особі будь-кого з президентів, нинішнього або нового, дадуть чіткий сигнал НАТО — це все можна вирішити.
До сили має під’єднатися політична воля.Потрібно дуже швидко і жорстко відповісти Путіну, щоб іншим не кортіло.Чи є така рішучість? В окремих партнерів є.Але якщо беремо ключових, у них чомусь деескалація стоїть на першому місці.
Україна хоче миру. Хоче, щоб із нею і з Росією вчинили за міжнародним правом, за Статутом ООН і за іншими документами, які показують силу міжнародного права. Тому Україна до цього й апелює. Адже навіть більшість західних країн розуміють, що програш України в цій війні загрожує взагалі катастрофічними наслідками для всього демократичного світу і дає великі дивіденди таким як Путін.
Читайте також: Лідери країн ЄС готуються до зустрічі з президентом Зеленським — деталі з Брюсселя (ВІДЕО)