Сьогодні, 16 жовтня, у Брюсселі проходить зустріч міністрів оборони країн НАТО. Учасники обговорюють процес надання допомоги Україні, а саме, як партнери виконують зобов’язання щодо поставок озброєння, повідомляє кореспондент FREEДОМ в Європі.
Але головна подія очікується завтра — у Брюсселі відбудеться засідання Ради Європейського Союзу, за участю лідерів країн ЄС. У його роботі візьме участь президент України Володимир Зеленський. У центрі уваги буде обговорення плану перемоги, який український лідер представив сьогодні у Верховній Раді України. Також президент проведе переговори з керівництвом НАТО.
Українську ініціативу сьогодні в Брюсселі прокоментував генеральний секретар НАТО Марк Рютте, він підтвердив, що шлях України до НАТО незворотній.
“На Вашингтонському саміті НАТО [в липні цього року] ми ухвалили рішення про виділення 40 млрд євро [протягом цього року на оборону України]. Ми знаємо, що у багатьох союзників є двосторонні угоди про гарантії безпеки з Україною. Усе це будує міст до членства України в НАТО в майбутньому. Але план перемоги — це не тільки запрошення стати членом НАТО. План перемоги містить більше елементів, як сьогодні президент Зеленський пояснив своєму парламенту. І це завжди частина дебатів, які тривають. Я ясно дав зрозуміти під час візиту до Києва, що в кінцевому підсумку членство в НАТО — це суверенне право кожної країни”, — сказав Рютте.
За інформацією Рютте, на перше півріччя союзники вже надали допомогу майже на 21 млрд євро.
Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон підтвердив, що його країна підтримує членство України в НАТО.
“Ми непохитні у своїй підтримці незворотного шляху України до повної євроатлантичної інтеграції, включно з майбутнім членством у НАТО. Підтримка України залишиться головним зовнішньополітичним завданням Швеції на найближчі роки. І Швеція вже надала близько 4,3 млрд євро військової підтримки Україні з початку жорстокої агресивної війни Росії”, — зазначив прем’єр.
На думку прем’єр-міністерки Латвії Евікі Сіліні, перемога України — це запорука безпеки в регіоні. Тому союзники мають довести обсяги підтримки України до 0,25% від ВВП.
“Щорічна військова підтримка Латвії Україні становить 0,25% від нашого ВВП. І ми, як і раніше, твердо дотримуємося зобов’язання підтримувати Україну. І ми можемо просто запросити всі інші країни зробити те саме. Це дійсно допоможе Україні, якщо вони зафіксують певну суму в своєму бюджеті, у своїх політичних рішеннях. Ми поділилися враженнями від наших нещодавніх візитів до України та обговорили шляхи надання рішучої та довгострокової підтримки Україні. Ми погодилися, що перемога України над агресією Росії поліпшить трансатлантичну безпеку”, — зазначила вона.
Головне обговорення українського питання в Брюсселі відбудеться завтра. Озвучений сьогодні президентом Зеленським план перемоги України підігрів увагу до цієї зустрічі. Тому запрошення України до НАТО, що є першим пунктом плану, також буде завтра на порядку денному. Крім того, лідери країн ЄС обговорять подальші дії щодо виділення Україні кредиту в обсязі 45 млрд євро для підтримки військових, бюджетних і відновлювальних потреб — це те, про що домовлялися у форматі “Великої сімки”. Також у центрі уваги буде підтримка енергетичної інфраструктури України напередодні зими.
Читайте також: Якщо почати рухатися за планом перемоги саме зараз, то може вдасться завершити війну не пізніше наступного року, — президент
Нагадаємо, 16 жовтня президент Володимир Зеленський представив у Верховній Раді України український план перемоги. Він складається з п’яти пунктів і трьох таємних додатків. Перший пункт — запрошення України до НАТО, другий — оборона України, третій — стримування Росії, четвертий — стратегічний економічний потенціал України. П’ятий — пункт безпеки, він розрахований на повоєнний час.