Ізраїль досі не визначився і не озвучив кінцевої мети свого збройного протистояння на Близькому Сході. Водночас військові операції ізраїльської армії ЦАХАЛ розширюються. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.
“Все питання в тому, які цілі Ізраїлю. І дуже багато лідерів країн, і в самому Ізраїлі ставлять запитання уряду: а що буде перемогою і яка наша мета? Відповіді на це запитання немає”, — сказав Данілов.
Цілі сформульовані лише щодо оборонної операції ЦАХАЛу на півночі Ізраїлю, де країна межує з Ліваном.
“Щодо півночі, щодо Ліванської кампанії це звучить так, що ми забезпечимо повернення додому мешканців півночі Ізраїлю, які вже рік не можуть жити у своїх будинках. Тобто мається на увазі забезпечення безпеки цих територій від обстрілів “Хезболли” з Лівану”, — уточнив експерт.
Але також триває військова операція зі знищення бойовиків ХАМАСу в секторі Гази, яка супроводжується жертвами, зокрема і серед цивільного палестинського населення.
“Якщо говорити про відповідність жертв і цілей, то це дуже складний моральний вибір. На нього немає простої відповіді. Як можна знищити владу ХАМАСу в 3-мільйонному секторі Гази, коли ХАМАС там пронизав усе суспільство, мав досить велику підтримку. І знищити таку складну організацію — де-факто владу — у густонаселеному районі з розвиненою військовою інфраструктурою без мирних жертв було неможливо. Але вибір варіанту ведення бойових дій Ізраїлем був підтриманий ізраїльськими громадянами через атаку ХАМАСу 7 жовтня 2023 року”, — зазначив Данілов.
Тому немає однозначної оцінки дій армії Ізраїлю.
“Я розумію критику, яка лунає на адресу дій, санкціонованих урядом Ізраїлю, у секторі Гази. Але з іншого боку, якщо вони поставили таку мету (знищити ХАМАС, — ред.), і цього вимагали ізраїльтяни у відповідь на 7 жовтня, то в них не було вибору”, — вважає спікер.
Також починає розгортатися конфлікт між Ізраїлем і Сирією. 13 жовтня ізраїльські підрозділи перетнули кордон Сирії та зайняли позиції поблизу села Кавдана в південній провінції Кунейтра. Провінція розташована на північній частині Голландських висот, де були об’єкти, які ізраїльтяни ідентифікували як пов’язані з “Хезболлою”.
І не забуваємо про протистояння Ізраїлю з Іраном. Два тижні минуло з масованого іранського удару, коли 1 жовтня Тегеран випустив на ізраїльські міста близько 200 ракет. ЦАХАЛ заявив, що відповідь неодмінно буде, і вона буде жорсткою.
“Поки все ще вирішується, яку буде обрано форму відповіді. Спочатку багато говорили про удар по об’єктах, які задіяні в ядерній програмі Ірану. Але результативний удар неможливий без участі союзників, неможливий без участі США. Але Америка не дала літаки-заправники, без яких це буде зробити складно. І очевидно, що після відповіді Ізраїлю підуть нові удари Ірану. І Ізраїль зараз також використовує час, щоб підготуватися до наслідків. І недарма зараз в Ізраїль перекинуто американський комплекс протиракетної оборони, це теж зайняло час. Ну, і найголовніше — тривають торги Ізраїлю зі США щодо цілей в Ірані. Ядерну програму, очевидно, залишили осторонь. Тепер усе питання в тому, чи будуть удари по нафтоналивних терміналах і об’єктах державного управління — штаб-квартирі Корпусу вартових Ісламської революції тощо. І торги все ще тривають”, — розповів Данілов.
На користь Ізраїлю грає розлад у стані його ворогів.
“Взагалі, всі події після 7 жовтня 2023 року проходять на тлі поняття “розчарування”. ХАМАС розчарований у “Хезболлі”, тому що “Хезболла” включилася не тією мірою, якою хотілося ХАМАСу. “Хезболла” розчарована в Ірані, тому що іранці їх не підтримали тією мірою, якою вони очікували. Іран розчарований у Росії, яка не включилася в його війну [проти Ізраїлю]. І все це посилюється ліквідаціями лідерів і ХАМАСу, і “Хезболли”, — резюмував Сергій Данілов.
Читайте також: Рік війни бойовиків ХАМАС проти Ізраїлю: ситуацію на Близькому Сході та можливість ударів по Ірану проаналізували експерти
Як повідомлялося раніше, бойовики “Хезболли” 13 жовтня здійснили атаку безпілотниками по військовій базі на півночі Ізраїлю, внаслідок чого четверо людей загинули, 67 осіб отримали поранення.
Читайте також: Ізраїль недооцінив проблему дронів, вважаючи свою авіацію панацеєю: удар “Хезболли” по військовій базі прокоментував Бабот