У понеділок, 14 жовтня, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга взяв онлайн-участь у Раді міністрів закордонних справ Європейського Союзу на запрошення високого представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля, та закликав європейських колег посилити підтримку енергетичної стійкості України. Про це повідомила пресслужба МЗС України, інформує FREEДOM.
Повідомляється, що глава МЗС України поінформував про ситуацію на полі бою та пріоритетні військові потреби українських захисників. Він також розповів про постійні обстріли Росією українських міст і громад, критичної цивільної інфраструктури та енергетики, нещодавні удари по цивільних суднах і портовій інфраструктурі.
“Останнім часом ми стали свідками ударів Росії по наших портах і цивільних суднах. Такими діями росіяни намагаються не тільки послабити економіку України, особливо напередодні зими, а й підірвати глобальну продовольчу безпеку”, — заявив Сибіга і закликав до спільної рішучої відповіді на такі дії РФ, а також до забезпечення свободи мореплавства в Чорному морі.
Міністр наголосив на необхідності прискорити допомогу ЄС для посилення протиповітряної оборони (ППО) та зміцнення енергетичної стійкості України напередодні зими, що передбачатиме надання додаткових засобів ППО та посилення повітряного щита, додаткове енергетичне обладнання, інвестиції в джерела генерації.
“Ми цінуємо готовність ЄС втілити низку додаткових кроків, які задовольнять частину потреб в енергоспоживанні цієї зими. Розраховуємо також на лідерську роль Єврокомісії в залученні більшої кількості партнерів до надання енергетичної підтримки для України”, — зазначив Сибіга.
Глава українського зовнішньополітичного відомства подякував європейським колегам за підтримку пропозицій Єврокомісії щодо використання 35 млрд євро макрофінансової допомоги та створення кредитного механізму для відшкодування до 45 млрд євро коштом заморожених російських активів. Він висловив сподівання на фіналізацію всіх необхідних рішень найближчими тижнями.
Також Сибіга повторив заклик до зняття обмежень на використання Україною далекобійної зброї проти законних військових цілей на території РФ, а також заклик ухвалити рішення щодо використання потужностей протиповітряної оборони сусідів України для збивання російських ракет і дронів в українському небі.
“Україна реалізує своє право на самооборону згідно зі статтею 51 Статуту ООН. Щоразу, коли росіянам протиставляється сила, вони відступають, Путін відступає. Коли вони відчувають слабкість, то йдуть уперед. Ми повинні показати колективну європейську силу, якщо хочемо відштовхнути російську загрозу якомога далі від Європи”, — заявив він.
Міністр також спростував інформацію, поширену в низці іноземних ЗМІ, про нібито готовність України до неприйнятних територіальних поступок агресору. Він наголосив на безальтернативності формули миру та принципу “жодних рішень про Україну без України”.
А також поінформував європейських колег про подальшу роботу над просуванням формули миру на шляху до другого Саміту миру, детально розповів про те, як план перемоги, презентований президентом України Володимиром Зеленським, стане інструментом практичного втілення формули миру задля досягнення спільної для України та ЄС мети — всеосяжного, справедливого та тривалого миру.
Читайте також: Не може бути жодної мирної ініціативи без України та європейських країн, — глава МЗС Естонії