Майже кожен другий росіянин бачить у війні проти України більше шкоди, ніж користі. У вересні про це заявили 47% мешканців країни. Для порівняння: у травні 2023 року таких було 41%, наводить результати опитування “Левада-Центр”. Незадоволені російською владою та військовим керівництвом й “z-блогери”. Багато хто критикує Путіна, і тут же опиняються в СІЗО, повідомляє FREEДОМ.
У прямому ефірі підтримував війну проти України, критикував російську владу та затриманий також онлайн — “z-блогера” Єгора Гузенка (“Тринадцатый”) заарештовано у Ставропольському краї. У своєму Telegram-каналі так званий “воєнкор” повідомив, що не знає про причини затримання. Він критикував Міністерство оборони Росії, Кремль та Путіна, а також заявляв про снарядний голод у російській армії. Ці відео були опубліковані на початку вересня у Telegram-каналі Гузенка. Для влади такі блогери дуже небезпечні. Гузенко має 300 тис. підписників у Telegram.
“Все, що зараз відбувається, <…> це все зрада. Зрадники сидять у Кремлі”, — ще нещодавно заявляв Гузенко у Telegram.
Виявилося, що війну проти України “z-блогер” підтримує лише на словах. Іти на фронт він відмовився. Після затримання Гузенкові запропонували підписати контракт із Міноборони Росії. Але, як пише російський Telegram-канал Baza, “воєнкор” заявив, що потрібен на так званому інформаційному фронті.
“Лаяв Путіна. Підтримував Пригожина. Обіцяв піти маршем на Москву. Обіцяв допомагати. Не знаю, яким чином. Соляркою, мабуть. Туди не дістався, і був одним із небагатьох великих Telegram-каналів, який після поразки Пригожина його ще згадував добрим словом. Говорив, що ми кудись не туди пішли, але продовжував функціонувати”, — прокоментував діяльність Гузенка російський журналіст Ілля Шепелін.
При цьому Гузенко ніколи не був тим, кого в РФ називають “воєнкорами”, він не аналізує ситуацію на фронті, секрет популярності його блогу — гострі, конфліктні висловлювання, насамперед на адресу чеченських підрозділів та російського керівництва, причому не лише військового. Таку зухвалість, як відомо, Путін не прощає. Гузенко поповнив лави неугодних, серед яких засновник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин, що загинув в авіакатастрофі після заколоту влітку 2023 року, та заарештований того ж літа Ігор Гіркін (Стрєлков) — голова бойовиків, які захопили у 2014-му місто Слов’янськ.
“Зі Стрєлковим — він також “z-блогером” був — можна просто посадити людину у в’язницю, і проблем не буде. Хто менше, налякається, і сам контролюватиме себе”, — каже Ілля Шепелін.
Російська “z-спільнота” складається з тисяч “блогерів” по всій країні. Їх періодично збирають у Кремлі та дають настанови з приводу військового порядку денного. Тим, хто критикує владу, говорять прямим текстом, що порушать кримінальні справи.
“Найбільші сидять на контракті з владою. Це може бути якийсь фонд при адміністрації президента. Видання “Ридовка”, наприклад, з наступного року прямо у бюджеті прописане. Хто більше, вони й так перебувають у сітці, виконують усі завдання, і з ними в цьому сенсі все гаразд”, — констатував Шепелін.
Попри пропаганду, майже кожен другий росіянин почав бачити у війні більше шкоди, ніж користі. Про це свідчить останнє опитування “Левада-Центру”. Число громадян, які вважають, що широкомасштабне вторгнення в Україну завдало Росії лише шкоди, збільшилося до 47%. Крім того, на 10% (з 38 до 28%) знизилася кількість тих, хто вважає, що розв’язана Путіним агресія проти України принесла більше користі, ніж шкоди.
Читайте також: Каток репресій Кремля “наїхав” на російських “z-блогерів”: триває зачистка інформаційного простору (ВІДЕО)
Нагадаємо, раніше адвокат та засновник правозахисних проектів “Команда 29” та “Перший відділ” Іван Павлов, коментуючи затримання та арешт “z-блогера”, адміністратора Telegram-каналу Moscow Calling Андрія Куршина, зазначив, що російській владі для того, щоб тримати населення у страху, не потрібні масові репресії. Ефект досягається завдяки поширенню інформації. Тому точкових репресій достатньо для того, щоб надсилати сигнали тій чи іншій аудиторії, зокрема — “z-блогерам”.