П’ять нових законопроєктів, що посилюють покарання за незаконну міграцію, внесли на розгляд до Держдуми Росії. Автори пропонують вважати організацію нелегальної міграції особливо тяжким злочином і підвищити відповідальність за підробку документів і фіктивну реєстрацію іноземців. Раніше Держдума ухвалила в першому читанні законопроєкт, який дає змогу конфісковувати майно, отримане внаслідок організації незаконної міграції. Ускладнили й процедуру отримання російської посвідки на проживання, повідомляє FREEДОМ.
За посилення правил перебування іноземців у Росії взялися після теракту в Підмосков’ї в березні 2024 року. Відтоді іноземним громадянам у РФ вже багато чого заборонили: перевозити сім’ї в Росію, торгувати вуличною їжею, працювати у сферах освіти, охорони здоров’я і транспорту. До слова, заборона на роботу в сфері пасажироперевезень діє в 19 російських регіонах. І їхній перелік розширюється. Місцева влада Хабаровського краю оголосила: з 2025 року іноземці не зможуть працювати водіями.
“Також їм буде заборонено працювати на підприємствах, що надають послуги електро-, газо- і водопостачання, працювати в наймах у фізосіб”, — цитує видання “Настоящее время” губернатора Хабаровського краю Дмитра Демешина.
Дісталися в Кремлі й до дітей. Керівникам шкіл рекомендують обмежити кількість дітей мігрантів у класах і перевіряти їх на знання російської мови. А з березня 2025 року запрацює реєстр іноземців, які перебувають у Росії незаконно. Найближчим часом у Держдумі мають намір схвалити пакет законопроєктів, що посилюють покарання за нелегальну міграцію. Усе це створить ще більш сприятливе середовище для корумпованих російських правоохоронців і чиновників, вважають правозахисники.
“Порівняно з 2019 роком, коли в Росію приїжджали приблизно 19 млн мігрантів, і з них приблизно 11,5 були трудові, у 2024 році в’їхало 6,5 млн мігрантів, і тільки 3,3 з них — трудові. Я думаю, те, що введуть із січня 2025 року, скоротить ще більше наплив мігрантів, рази в три. Мігранти віддаватимуть перевагу нелегальній роботі”, — висловила думку правозахисниця, безоплатна юристка для мігрантів Валентина Чупик.
Така політика на тлі дефіциту кадрів практично у всіх галузях економіки призведе до кризи на ринку праці, впевнені експерти. Утім, Кремль і не стурбований вирішенням економічних проблем, йому потрібно відправити на війну проти України якомога більше людей. Мігранти для режиму — ресурс перспективний, адже отримання громадянства або посвідки на проживання у РФ тепер передбачає постановку на військовий облік. Або, простіше кажучи, відправку на фронт.
“Російська влада вважає, що мігранти мають бути слухняними, не порушувати жодних законів, а тепер, коли Росія воює проти України, масово мають поповнювати лави російських військ на знак подяки за те, що Росія забезпечує їх хлібом насущним. Але ці завищені очікування з’явилися в той момент, коли Росія, особливо після початку війни проти України та після введення санкцій, втратила колишній інтерес для трудових мігрантів”, — повідомив таджицький журналіст Мірзо Салімпур у коментарі виданню “Новая газета. Европа”.
Жорстка політика Кремля щодо мігрантів неминуче призведе до того, що для переважної більшості іноземних громадян російський ринок праці остаточно перестане бути привабливим. І тоді експерти прогнозують колапс не тільки в ЖКГ і сфері послуг, а й в інших галузях російської економіки.
Читайте також: На війні проти України багато тих мігрантів, які “продали батьківщину за ціною російського патенту” — подробиці від правозахисниці