Росія намагається заповнювати значні втрати людей на фронті так, щоб не було перерв між рекрутинговими кампаніями. Щоб не оголошувати офіційно нову хвилю мобілізації, в хід ідуть усі способи залучення людей на війну — від таємного відправлення строковиків на фронт до вербування не лише ув’язнених, а тепер уже й підсудних.
“Новинки” від військкому
Контрактники не можуть заповнити дефіцит у живій силі армії РФ. Керівництво Міністерства оборони РФ намагається переконати Путіна оголосити нову хвилю мобілізації, пише The Wall Street Journal. Але в Кремлі побоюються політичних наслідків такого рішення.
Днями Путін підписав указ про збільшення штатної чисельності Збройних сил РФ до 2 млн 389 тис. осіб. Це вже третє збільшення російської армії після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. До серпня 2022 року в російських збройних силах було трохи більше мільйона осіб. У розвідці Великої Британії засумнівалися в тому, що Кремль зможе набрати потрібну кількість солдатів.
Крім цього російський диктатор Володимир Путін підписав два закони. Перший закон свідчить, що на війну можуть відправити підсудного. Якщо раніше підписати контракт у період мобілізації, воєнного стану і у воєнний час могли обвинувачені під слідством до передання справи до суду або вже засуджені. Тепер ця можливість з’явилася у тих, чиї справи перебувають на стадії судового розгляду.
У слідчих і оперативників з’явилися нові показники: якщо вмовили одразу йти на війну за контрактом, їх преміюють.
Другим законом Путін дозволив звільняти підсудних від кримінальної відповідальності в разі мобілізації або підписання контракту на військову службу.
За оцінками західних аналітиків, Москва щодня вербує на війну проти України приблизно тисячу контрактників. Але для російського командування, яке звикло без обмежень відправляти солдатів на “м’ясні штурми”, цього мало. У російській Раді з прав людини закликали повернутися до загального призову на строкову службу.
Необхідно нарощувати не тільки чисельність армії, а й федеральні витрати на неї, вважають російські чиновники. У 2024 році виплати військовослужбовцям становили близько 8% федеральних видатків, підрахували в розвідці Великої Британії. Москвичам пропонують майже 2 млн рублів за підписання контракту з Міноборони, а в Ростовській області — трохи більше мільйона. Але така стратегія очікуваних результатів не дала. Тому на фронт відправляють поранених — одразу з госпіталю — з осколками в кінцівках, контужених, без пальців. Поступово це стає звичайною практикою, пише The Insider.
У липні 2024 року Путін подвоїв федеральну виплату для новобранців. Але набагато вища регіональна виплата. За даними Інституту вивчення війни (ISW), цього року щонайменше 36 регіонів Росії збільшили одноразові виплати контрактникам. Щонайменше в 11 областях їм виплачують 1 млн руб. і більше. Аналітики зазначають: така тенденція свідчить про труднощі з набором рекрутів.
З 1 листопада 2024 року в Росії запрацює Єдиний реєстр електронних повісток. З моменту отримання повістки потенційний рекрут не зможе виїжджати за кордон і буде значно обмежений у правах на території РФ, попереджають правозахисники. У Москві військова прокуратура вже почала активно оскаржувати рішення призовних комісій про звільнення від строкової служби і присвоєння категорії “обмежено придатний”.
За підрахунками “Медузи”, до середини вересня 2024-го втрати ЗС РФ убитими від початку війни становили 135-140 тис. осіб (52-65 тис. — тільки за перші дев’ять місяців 2024 року). З урахуванням звільнених зі служби тяжкопоранених, загальні безповоротні втрати могли становити від 270 тис. до 420 тис. військових (104-195 тис. — 2024 року).
Коментарі експертів
Для чого російська армія продовжує набирати до своїх лав нових людей і навіть тепер бере до уваги солдатів строкової служби? Які можливості є у росіян, щоб, перебуваючи в країні, уникнути відправки на фронт? Яких заходів вживає влада РФ для того, щоб збільшити людський ресурс на війні проти України? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Андрій Сидельников, російський опозиціонер, політемігрант, лідер міжнародного руху “Говорите громче!”;
- Олексій Левченко, російський журналіст;
- Сергій Кривенко, керівник російської правозахисної організації “Гражданин и армия”;
- Євген Смирнов, адвокат правозахисного проєкту “Первый отдел”.
АНДРІЙ СИДЕЛЬНИКОВ: Ресурс добровольців, які воюють за гроші, майже закінчився
— Зі 133 тисяч осіб, яких планують призвати, близько 40 тисяч строковиків підпишуть контракт і будуть відправлені на фронт. Тому тут можна точно визначити, що одна третина цих людей точно буде “пережована” війною.
Що стосується решти, напевно, пропагандистська машина буде розповідати, що строковики не воюють. Ми знову-таки все це вже проходили навесні. Люди перебувають під досить серйозним психологічним і фізичним тиском, коли їх змушують підписувати контракт із Міністерством оборони РФ.
У Росії навіть після обіцянки величезних сум як винагороди люди активно підписували контракт. Зараз черг немає. За великим рахунком ресурс добровольців був вичерпаний у перші півтора-два роки повномасштабного вторгнення.
ОЛЕКСІЙ ЛЕВЧЕНКО: Поки що у росіян є можливості уникнути служби в армії
— Виключати повністю можливість нової хвилі мобілізації в РФ сьогодні не можна, але для цього в поточний момент повинні відбутися якісь драматичні події на фронті, яких ми поки що не спостерігаємо.
У поточних умовах є серйозні політичні протипоказання проти мобілізації. По-перше, дійсно, досвід попередньої мобілізації показав, що це вкрай ризикований захід із незрозумілими наслідками, який важко проводити. По-друге, є технічні протипоказання, тому що, як і раніше, не готовий електронний реєстр. Він має бути запущений на повну силу тільки 2025 року. Зараз він працює в тестовому режимі.
Ситуація до весни може скластися таким чином, що потік контрактників вичерпається, ресурси вичерпаються, і потрібно буде якось розв’язувати питання. Але на сьогодні можна констатувати, що Путін усіма силами намагатиметься максимально відтягнути питання мобілізації.
Зараз ще можна буде досить легко уникати, тому що адміністративна відповідальність за неявку до військкомату — 30 тисяч рублів — це не так багато за те, щоб тебе не вбили на війні. Коли запрацює електронний реєстр, відповідно, повістка вважатиметься автоматично врученою, на людину накладатимуться всі можливі обмеження. Найімовірніше, це призведе до того, що різко зросте ринок уникання від армії через стан здоров’я.
Є можливість альтернативної цивільної служби, хоча досвід показує, що скористатися цією можливістю практично ні в кого реально не виходить. Закон про неї від початку був написаний так, щоб люди не могли цим користуватися.
Вони можуть превентивно, звісно, виїжджати з Росії, але це потрібно робити до початку призову, тому що після того, як призов почнеться і вам вручать цю електронну повістку, для вас буде закрито кордон. Або ховатися в якихось не дуже великих містах і населених пунктах, де не розвинена система відеоспостережень, де складніше знайти людину.
СЕРГІЙ КРИВЕНКО: Призовників поки що масово не відправляють на війну, тому що бояться обурення в суспільстві
— Поки що в Росії у призовників є можливість не піти в армію.Поки ще є право на альтернативну держслужбу. Поки зберігаються всі соціальні відстрочки, наприклад, відстрочки на здобуття освіти. Поки що зберігається перелік хвороб для відстрочки.Його хочуть змінити, але поки що він зберігається.
Якщо людина вже пішла в армію, то відмовитися від участі у війні через чотири місяці після призову не можна. Після чотирьох місяців, а служать вони один рік, направляти можна в будь-яку точку Росії, в будь-яку точку світу, зокрема для участі у війні. І те, що це поки що масово не відбувається, це “добра” воля Міністерства оборони РФ, тому що там бояться обурення в російському суспільстві.
Усі пам’ятають чеченські війни, багато хто пам’ятає й афганську війну, де масово гинули призовники, і це викликає напруження.
Коли людина підписує контракт, вона нібито добровільно це робить і отримує за це гроші. У Росії це сприймається як “робота”. Тому загибель контрактників не викликає такого обурення, як могла б викликати загибель призовників.
Влада все ще боїться масово використовувати призовників, але ми бачимо, що вони гинуть. І так, дійсно вербування на контракт шляхом тиску в армії йде з моменту призову.
Тиск буває в різних формах. І вмовляння, і обмани, і примус. Є випадки і прямого насильства. Ми отримуємо багато звернень від родичів, що їхні діти в армії — військовослужбовці за призовом зазнають тиску.
ЄВГЕН СМИРНОВ: Росіян привчають до думки, що життя може бути ситим тільки під час війни
— У мене складається таке відчуття, що Росія прагне загнати на війну якомога більшу кількість, скажімо, соціально незахищених, соціально вразливих верств населення. При цьому ж держава сама стимулює розширення ось цих соціально-незахищених верств населення. Тобто держава робить війну фактично єдиним бізнесом, єдиним способом заробітку в Російській Федерації більш-менш нормальних грошей.
Тобто, щоб отримувати нормальні гроші, ти або маєш займатися постачаннями збройним силам Російської Федерації, або ти маєш брати безпосередню участь уже в боях на лінії фронту. Всі інші способи заробити грошей, вони постійно зменшуються.
Куди не глянь, у будь-якій сфері відбувається те ж саме — люди залишаються перед вибором або існувати в злиднях, або йти на війну. І ось за допомогою таких людей, вразливих груп населення, держава намагається заповнити дірки в чисельності збройних сил Російської Федерації.
Тобто 2 мільйони рублів, які виплачують у регіонах під час підписання контракту, — це сума, яку люди можуть заробити тільки за кілька років наполегливої праці на звичайних посадах.
І все одно люди не йдуть. Люди відмовляються навіть за великі гроші ризикувати власним здоров’ям. Але якщо дивитися на якісь етичні складові цього моменту, на жаль, мобілізація і дедалі більше залучення населення Росії має і зворотний ефект.
Тобто сім’ям, близьким тих, хто воює на фронті, практично неможливо визнати, що їхні близькі, їхні діти, чоловіки, батьки скоюють злочини. Їм простіше вважати, суто для себе, що ті, хто пішов воювати з Україною, фактично вбивають людей, роблять щось хороше в інтересах своєї країни.
Читайте також: Мобілізація у РФ — це купівля “живого м’яса” за ціною від 2 до 12 млн рублів, — Подоляк