Дві підсанкційні країни — Росія та Пакистан — змушені повертатися до розрахунків через бартерні операції. Про це сьогодні, 2 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст Олег Пендзин.
Він зазначив, що йдеться про країни з різким обмеженням можливості проводити вільні розрахунки в рамках прийнятих у світовій практиці товарно-грошових відносин.
“А як по-іншому в цій ситуації торгувати країнам, які своєю політикою привели свої власні фінансові системи до такої ситуації? Причому аналогічна ситуація сьогодні є за пропозиціями з китайськими компаніями, з індійськими. Там ситуація набагато складніша насправді. З Пакистаном не йде такий обсяг товарообігу. А з Індією, з Китаєм він досить великий, особливо з Китаєм”, — сказав економіст.
Пендзин нагадав, що банки Індії та Китаю бояться потрапити під вторинні санкції і поставити під сумнів товарообмінні операції з тими економіками, які приносять набагато більше фінансових ресурсів їхнім країнам, ніж РФ.
“Тому затримуються платежі, тому зриваються контрактні зобов’язання, тому активно шукають інші способи взаєморозрахунків, зокрема, через криптовалюту, яка теж є дуже проблемною з погляду розрахункових процедур. Тому шукають способи повернення в буремні 90-ті й до розрахунків бартерними схемами. Але тут же потрібно розуміти, що будь-який бартер — це штука вкрай складна. Вона в будь-якому разі потребує оцінки тих товарних позицій, які обмінюються. Це перший момент. Другий — для того, щоб вам обміняти щось на щось, необхідно, щоб те, що ви продавали, і те, що продає ваш партнер, збігалося за інтересами. Тобто ви не можете обміняти товар той, який вам абсолютно не потрібен. Ви обов’язково маєте шукати партнерів, які мають ті обсяги, що цікавлять вас, а їх цікавлять ваші пропозиції. Тому це дуже сильно ускладнює процес зовнішньої торгівлі”, — пояснив економіст.
Він зазначив, що весь цивілізований світ перейшов на нормальні товарно-грошові відносини багато століть тому, а РФ та Пакистан змушені повертатися в середні віки і проводити розрахунки через бартерні операції.
Читайте також: Якщо це не потрібно Китаю та Індії, то це тричі не потрібно Туреччині, — Устенко про ефект вторинних санкцій за співпрацю з РФ
Раніше видання The Moscow Times повідомило, що компанії з Росії та Пакистану запустили механізм бартерної торгівлі. Російська компанія “Астарта-Агротрейдинг” експортуватиме нут і сочевицю в обмін на мандарини і рис від пакистанської Meskay + Femtee Trading Company.