Сили оборони України продовжують розширювати контроль над населеними пунктами Курської області в РФ. Російські війська намагаються перейти в активний контрнаступ, але поки що не мають успіхів. Як зазначив президент України Володимир Зеленський, Курська операція йде за планом.
“Курськ” сплутав усі карти Путіна
Сили оборони України продовжують атакувати на північ, північний захід і південний схід від Суджі, повідомляють в американському Інституті вивчення війни (ISW). Для того, щоб зупинити український наступ, армія країни-агресора перекидає в Курську область підрозділи з тимчасово окупованих територій України.
“Російське військове командування перекидає один повітряно-десантний полк і розвідувальний батальйон 106-ї дивізії ПДВ з Сіверського і Краматорського напрямків і щонайменше один самохідно-артилерійський дивізіон зі складу 20-ї мотострілецької дивізії з Кураховського напрямку до Курської області”, — пише у звіті ISW з посиланням на українських військових аналітиків.
В Інституті вивчення війни також повідомляють, що українські сили просунулися на південь від Веселого, що розташоване на південний захід від населеного пункту Глушкове і за 3 км від кордону. Українські військові аналітики так само спираються на геолокаційні дані і повідомляють, що Сили оборони зайняли Вітряне, Дурівку і частину Журавлів.
“Російські війська зосереджуються в тих районах Курської області, які ще не зайняті українською армією. І вони намагаються наступати. Єдиний підсумок, який можу зараз підбити — намагаючись деблокувати свої війська і звільнити Курську область, Російська Федерація поки що досягла протилежного ефекту, тобто вона втрачає нові райони”, — зазначив військовий оглядач Денис Попович.
Росіяни намагаються повернути свої території в Курській області, але успіхів не мають. Про це заявив президент України Володимир Зеленський.
“По Курському напрямку. Росіяни там почали свої швидкі наступальні дії. Вони хочуть задіяти близько 60-70 тис. осіб. Нам відомо десь про 40 тис. осіб там. Вони хотіли швидких проривів і деокупації. Приємно, що тепер не тільки ми, а й вони говорять про деокупацію своєї території. Проте хочу сказати, що вони це роблять, успіхів серйозних ми поки що не бачимо. Наші героїчні військові тримаються і роблять усе для інших наших військово-політичних кроків”, — заявив Володимир Зеленський.
Раніше заступник директора ЦРУ Девід Коен зазначив, що якщо Росія спробує повернути підконтрольні ЗСУ території Курської області під свій контроль, бої для неї будуть важкими. Масштабні російські втрати в цьому випадку прогнозує й експерт з військової стратегії Меттью Севілл.
“Розрахунок полягає в тому, що якщо [українці] створять сильну оборону, то зможуть ефективно знекровити росіян, ефективно зробити те, що вже сталося в інших місцях. Якщо Україні вдасться закріпитися і втриматися в Курській області, то спроби Росії дати відсіч також можуть призвести до великих втрат, особливо з огляду на те, що багато російських солдатів під Курськом погано навчені: багато хто з них — молоді, недосвідчені призовники”, — сказав експерт із військової стратегії Меттью Севілл у коментарі Business Insider.
Операція в Курській області вплинула на всю лінію фронту, адже російське командування відтягує не тільки особовий склад, а й військову техніку. Крім того, резерви, сформовані, щоб посилити російське угруповання на території України, знову ж таки відправляються під Курськ. Окупаційна армія все також тисне на сході України, але, за словами головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, розрив у співвідношенні кількості снарядів, який раніше доходив до 1 до 10, тепер скоротився в рази.
ЗСУ, вочевидь, найближчим часом залишати підконтрольну частину Курської області не планують. У Міністерстві закордонних справ України (МЗС) заявили, що операція Сил оборони “стимулює у Росії розвиток “договороздатності”. Крім того, там нагадали, що обмінюватися територіями Київ не має наміру.
За інформацією українського МЗС, наступ ЗСУ в Курській області виконує кілька стратегічних завдань: повернення війни на територію агресора, поповнення обмінного фонду для звільнення українських полонених і тиск на Росію. Український контроль над частиною російської території може підштовхнути Москву до переговорів.
Думки глядачів FREEДOM
Президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що Курська операція ЗСУ зупинила російську армію на Харківському напрямку, а також не дала здійснити наступ на Сумську та Чернігівську області. Крім того, сповільнилося просування ЗС РФ у Донецькій області. У зв’язку з цим телеканал FREEДOM провів опитування серед глядачів на тему: Як Україна може використовувати операцію в Курській області? Найцікавіші коментарі були зачитані в прямому ефірі:
- Закріпитися на досягнутих рубежах, а потім іти далі, здійснюючи рейди вглиб РФ! Щоб кожен росіянин на собі відчув, що таке війна.
- Чому б не розвинути успіх Курської операції і в інших місцях? Зробити все, щоб Путін і його подільники смертельно злякалися просування ЗСУ. Страх породить хаос! А хаос точно перекине РФ і призведе до розпаду. Тоді й війна закінчиться!
- Потрібно пояснювати їхньому народу різницю між «русским миром» і цивілізованим суспільством. ЗСУ це вже робить. Не погано було б провести референдум .
- Треба провести референдум про приєднання Курської області до України і почати видавати людям українські паспорти. Всі ж бачили, що місцеві жителі розмовляють українською мовою і ненавидять Путіна, про що самі ж і говорять. Курськ — це Україна!
- Розгорнути широку інфокампанію з метою деморалізації “z-армії” і тилу РФ. Тобто дохідливо показувати росіянам на прикладі Курська, що їхня віра в Путіна і в так звану “священну війну” абсолютно помилкова. І що Путін боягуз, патологічний брехун, негідник і йому глибоко плювати на росіян. Давно здав їх і думає тільки про порятунок своєї шкури!
- Треба забрати всю Курську, Брянську області і весь Краснодар для буферної території. Усім, хто залишився, видати українські паспорти, нехай усі, хто хоче, перейдуть на бік України.
- Я думаю, що будуть звільняти Луганську область з території РФ. Так буде зручніше.
Думки експертів
Про те, що Україні та Заходу дає Курська операція, а також до чого готуватися російській владі — в ефірі телеканалу FREEДOM міркували:
- Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
- Тарас Загородній, політтехнолог;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Курська операція занулила путінські погрози
— Курська операція показала, що, по-перше, у Росії теж є виснаження військового ресурсу, військового потенціалу. По-друге, що війна може в повному обсязі бути на території Росії, тільки цей варіант буде призводити до іншого соціального стану в Росії. Тобто люди перебуватимуть не в такому захопленому настрої — “вбиваймо українців далі” — як це було на початку війни.
До моменту, поки РФ не почне усвідомлювати наростаючі ризики для себе, поводитиметься зухвало і хамськи. Хоча зміна риторики Кремля відбулася. Якщо за три-чотири місяці до початку Курської операції Путін вимагав віддати йому чотири українські області. Тепер він говорить про якусь безглузду Стамбульську декларацію, що вони готові проводити переговори на іншій платформі тощо.
Тобто в міру того, як ви більш жорстко тиснете на Росію, ви будете бачити зміну її позиції. Єдиний інструмент примусу Росії до миру — силовий.
Війна має бути масштабована на десятки інших областей Росії, особливо тих центральних областей, де сконцентровано російське управління.
Курська операція занулила путінські загрози. Потрібно перестати звертати увагу на загрози. На мій погляд, країни Заходу могли б ультимативно вимагати від Путіна: “Не хочеш, щоб ми передавали щось Україні, давали щось, виведи свої війська з її території”.
ТАРАС ЗАГОРОДНІЙ: Назріває розкол у російських елітах, розлом у силових структурах — уже є
— Те, що українська армія зайшла на територію РФ, стало шоком для всіх, і для американців, зокрема. Навіть китайцям на думку не могло спасти, наскільки слабка російська держава. Це показало нестримний блеф, наскільки трухлявою є всередині сама Росія.
Курська операція підірвала російські еліти, які зрозуміли, що флер непогрішності розвіявся. Понад 90% росіян вважають проблемою, що українські війська перебувають на території Росії.
Точка розлому — досить суттєва. Імовірність появи “пригожина” з’явилася. Бійка між ФСБ і армією на тему хто винен і хто відповідає за Курську операцію — є. Розлом щодо “кадирівців” і російської армії, коли “кадирівці” просто втекли з поля бою, — є.
Україна може показати росіянам, яким може бути альтернативне життя. Тобто ми покажемо, зокрема Заходу, що демократизація Росії, принаймні її частини, можлива. Вона може бути з конкретними інструментами, на конкретній українській підкладці. Наприклад, у прикордонних регіонах РФ може стояти українська армія, трохи далі на зовнішньому контурі — може бути аналог іноземного легіону, як у Франції.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Брянську область попередили — вона буде наступною після Курської
— Російська влада змушена була тільки в Курській області фактично примусово вивезти близько 200 тис. так званих внутрішніх переселенців. Погодьтеся, коли таке поняття стає вже відомим широкому російському суспільству, то, відповідно, настрій змінюється прямо протилежно.
На останній нараді з силовиками і губернаторами прикордонних районів Путін заявив губернатору Брянської області, мовляв, готуйтеся, у вас буде повторення Курського сценарію. Ось це об’єктивна оцінка можливостей Сили оборони України в плані розширення зони присутності безпосередньо на території Російської Федерації.
Тому я ще раз наголошую: розширення зони безпеки — це найближча перспектива. Успішні дії ЗСУ в Курській області свідчать про те, що у Сил оборони достатньо оперативних резервів для реалізації такого сценарію.
Наразі ми розширюємо зону присутності вшир, тобто створюємо так звану санітарну зону, яка зведе до мінімуму можливості російської сторони в ураженні артилерійських мінометних ударів по території України.
Тобто це саме та глибина просування, близько 40-45 кілометрів, яка і зведе до мінімуму терор з боку Російської Федерації стосовно прикордонних населених пунктів України в Сумській області, Харківській і в інших областях.
Сам факт проведення наступальної операції Сил оборони України в тил атакуючого російського угруповання став повною несподіванкою для російської сторони.
За даними самої російської сторони, запеклі бої відбуваються в районі населеного пункту Ведмеже. Основне завдання Сил оборони України — відрізати локації наступаючих російських військ. Тобто фактично йдеться про загрозу створення оперативного оточення російських наступаючих частин.
Мета локального наступу російських окупантів — запобігти оперативному оточенню свого угруповання, яке перебуває в Глушківському районі. Його чисельність — від 2 до 3 тис. Силами оборони України створено передумови для взяття під контроль Глушківського району, а це площа приблизно 700 квадратних км, і оперативного оточення російського угруповання, і відповідно поповнення обмінного фонду.
Саме на фланг наступу росіяни перекинули найбільш мотивовані, найбільш боєздатні підрозділи. Йдеться про підрозділи морської піхоти — це 155-та бригада морської піхоти, місце постійної дислокації — Владивосток, яка донедавна брала активну участь у боях під Вугледаром та зазнала колосальних втрат у живій силі, та 810-та бригада морської піхоти, місце постійної дислокації — Севастополь, перекинута з Покровського напрямку. Крім цього, на цьому напрямку зосереджені підрозділи 106-ї дивізії ВДВ, 7-ї дивізії ВДВ і 11-ї дивізії ВДВ, причому місце постійної дислокації останньої — Улан-Уде. Крім цього, на цьому напрямку зосереджені підрозділи 2-ї бригади спецпризначення.
Наразі Сили оборони України проводять не тільки активну оборону та успішні контрнаступальні дії, а й фактично утилізують еліту російської армії.
Читайте також: Як Курська операція впливає на Донецький фронт — експертні оцінки (ВІДЕО)