У межах групи “Рамштайн” відбувається велике розширення щодо допомоги Україні. Контактна група з оборони України — це селектор, координація дій у передачі необхідної допомоги. Про це сьогодні, 7 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Олег Саакян.
Питання далекобійності союзники вирішили за допомогою підтримки оборонної промисловості України. Про це, зокрема, свідчать підсумки “Рамштайна”: виділення Канадою великої партії двигунів для некерованих авіаційних ракет і 1 300 боєголовок до них, США виділили понад 200 млн доларів на закупівлю компонентів для виробництва БпЛА і систем радіоелектронної боротьби.
Саакян нагадав, що Україна вже виробляє ракети підвищеної дальності, дрони, які долітають углиб Росії. Інша справа, що це не замінює підтримку України далекобійним західним озброєнням.
“Є надії, що Україна зможе отримати дозвіл застосовувати його по території Росії. Йдеться насамперед про ракети авіаційного базування “повітря-земля” JASSM (“Джасм”) [з дальністю 360-1900 км залежно від модифікації], які є на складах США. Наразі ключовий стримувальний фактор — виборча кампанія у США. І те, що президент Байден не хоче робити різких рухів до моменту, поки відбудуться дебати (дебати кандидатів у президенти Трампа і Гарріс призначено на 10 вересня, — ред.), після чого визначиться фінішна пряма виборчої кампанії. Тому перша точка відліку — дебати, друга точка відліку — підсумки виборчої кампанії. І далі у Байдена є кілька місяців для того, щоб також ухвалювати і реалізувати рішення”, — пояснив політолог.
Він зазначив, що в рамках “Рамштайна” зараз обговорюється розширення підтримки України “не вгору, а вшир”. Це стосується, зокрема, підтримки військово-промислового комплексу України.
“Треба розуміти, що ресурсів Україні для цього не вистачає. Важливою є ухвалена країнами НАТО програма військової підтримки України на 2025 рік [у сумі щонайменше 40 млрд євро], щоб у разі будь-яких колотнеч у Сполучених Штатах (чи то один кандидат у президенти, чи то інший) Україна мала гарантовану підтримку, як мінімум, від європейських партнерів”, — сказав Саакян.
Тут дуже важлива роль Німеччини, яка посідає перше місце в Європі за обсягами підтримки України.
“І за останні тижні є низка контрактів і зобов’язань, які підтверджує Німеччина, що виходять за рамки 2024 року і 2025 року, і стосуються навіть 2026 року, — і щодо систем протиповітряної оборони, і щодо ударних систем. Загалом, зараз завдання — забезпечити максимально 2025 рік і безшовне входження в нього”, — уточнив політолог.
Без силового фактора неможливо перемогти Росію в цій війні. І “Рамштайн” укотре закріпив підтримку України, але з дуже важливою новою віхою — вже в умовах, коли Україна веде бойові дії на території Росії, і, попри це, Україна не втрачає підтримки західних союзників.
“У риториці останнього “Рамштайну” вже не присутнє питання, що є якісь наступальні чи оборонні озброєння. Зараз уже риторика про те, що українські наступальні операції є абсолютно справедливими, законними. І психологічно, і політично партнери до цього доросли. І Курська операція стала точкою відсікання, коли їм довелося визнати жорстку реальність, розвінчати деякі свої ілюзії щодо Росії та України. І тепер уже ми працюємо в дещо новій реальності, в якій опинилися після цього”, — акцентував Саакян.
Він додав, що цей “Рамштайн” став точкою відсікання і підбиттям певної риски під питанням підтримки України та стартом її в новій якості.
“Є публічна, а є закрита частина “Рамштайну”. Закрита частина “Рамштайна” — це селекторна нарада, на якій сидять і розписують завдання: у кого що і скільки є, як це скоординувати, хто забезпечує логістику, хто закуповує, хто дає гроші тощо. Це технічний процес, не стільки політичний. Плюс важливий момент — виборча кампанія у Сполучених Штатах, є турбулентність і в США, і в Європі, пов’язана з цим. Тому необхідно було зібратися і проговорити ситуацію на найближчі місяці, залежно від різних сценаріїв розвитку кампанії у США. Усім необхідно було отримати певну опору, визначеність у цій ситуації. Так само це відбувається на тлі Курської операції і змінених військових реалій. Багато в чому з цим і пов’язаний приїзд президента Зеленського. Необхідно було донести певні позиційні речі від України, прояснити, зняти деякі страхи, пояснити, що відбувається, що Україна збирається робити далі”, — резюмував Олег Саакян.
Читайте також: Нові пакети допомоги для України на тлі складних політичних питань — експерти про підсумки “Рамштайну”
Як повідомлялося раніше, у Німеччині 6 вересня відбулася чергова зустріч Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”. У зустрічі особисто взяв участь президент Володимир Зеленський. Також у засіданні брали участь представники близько 50 країн. Посилення української протиповітряної оборони стало однією з ключових тем засідання.
Читайте також: Є кількість ракет у РФ, і в України має бути така сама кількість протиракет, — Подоляк про підсумки “Рамштайн”