Монголія відмовилася заарештувати Путіна — яких заходів може вжити МКС: думка політолога

Володимир Путін. Фото: gettyimages.com

Монголія — країна, яка ратифікувала Римський статут, але проігнорувала ордер на арешт Путіна. Замість цього диктатора зустріли червоною килимовою доріжкою. Такий вчинок показує, що міжнародне право не працює. До того ж — це іміджевий удар по самій Монголії. Про це сказав доктор політичних наук Ігор Петренко в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“На жаль, ми більше говоримо про іміджевий удар по Монголії. З одного боку, це може виглядати, мовляв, а що там Монголія з її іміджем? Але загалом вони намагаються якось балансувати і захищати свої інтереси, диверсифікувати своє становище з погляду контактів із Заходом, хоча по суті затиснуті між Росією і Китаєм”, — зазначив політолог. 

За словами Петренка, у межах МКС Монголію можуть позбавити права висувати свого кандидата в суді. 

“Це може бути навіть позбавлення права голосу, ухвалення якихось певних питань. У принципі, напевно, все цим може і закінчитися. Тож це погана історія”, — доповнив гість ефіру. 

На його думку, більш жорсткі заходи щодо Монголії могли б застосувати не на рівні МКС, а безпосередньо країни, які ратифікували Римський статут.

“США навряд чи захочуть ввести певні обмеження за це, оскільки самі не підписанти Римського статуту. Але, найімовірніше, це могли б зробити країни Європейського Союзу. Наприклад, запровадити санкції. Але поки що таких прецедентів не було”, — пояснив політолог. 

Водночас прецеденти, коли також не заарештовували людей, на яких видано ордер МКС, є. Так, президент Судану уникнув арешту в ПАР, сказав спікер.

“Зрештою він постав перед судом. Але в момент, коли був присутній у ПАР, його не заарештували”, — уточнив Петренко. 

Інцидент із Путіним у Монголії — удар по міжнародному праву, вважає політолог.

“Оцінки, які лунали з боку України, зокрема міністра закордонних справ, Офісу президента, це наголошують. Так, це удар і по іміджу самої Монголії, безумовно. Але нам від цього не легше”, — зазначив спікер. 

Путін продемонстрував свою слабкість, оскільки вибрав ту країну, на яку вони можуть натиснути, продовжив політолог.

“У РФ є досить серйозний важіль, який наголошує, що залежність від Росії, з погляду енергоресурсів, які є дешевшими, передбачатиме, що ви повинні йти на значні поступки, навіть коли це не у ваших інтересах. Я думаю, що Монголія із задоволенням би могла, скажімо, обмежитися співпрацею, але без зустрічі російського диктатора. Але Росія їм цього зробити не дала. Тому це і удар по їхній репутації. Це, скажімо, ще один цвях у групу питання системи міжнародної безпеки, правосуддя”, — наголосив гість ефіру. 

Ця ситуація, за його словами, демонструє, що потрібне реформування, новий підхід із певними санкціями. Про це часто говорять, коли порушують питання роботи ООН і, відповідно, її реорганізації. 

“Тут трошки інший ракурс, але загалом підхід залишається тим самим. Путін продемонстрував, мовляв, усі дивіться: не варто боятися, хоч є ордер, хоч немає. Якщо є важіль впливу, то його можна застосувати. Тому це поганий прецедент”, — зазначив політолог. 

Зі свого боку Україна, безумовно, має домагатися якоїсь сатисфакції в цьому питанні, порушувати його постійно, вважає Петренко. 

“Адже інша крайність полягатиме в тому, що, виходить, у нас немає жодних підстав говорити про справедливість. Тобто ми переходимо в стан війни всіх проти всіх. Мовляв, давайте розуміти, що тільки силою ви можете або себе захистити, або відстояти якесь питання”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Монголія відмовилася заарештувати Путіна за ордером МКС — чи будуть наслідки (ВІДЕО)

Раніше дипломат Олександр Левченко сказав, що візит Володимира Путіна до Монголії був погоджений заздалегідь. Очевидно, російському диктатору гарантували безпечне перебування на території країни. 

Прямий ефір