9-й пакет санкцій проти РФ: які обмеження запровадив Євросоюз (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: newsmaker.md

Рада Євросоюзу 16 грудня остаточно схвалила дев’ятий пакет санкцій проти Росії. Він передбачає розширення експортних обмежень на технології подвійного призначення, хімічні речовини, IT-обладнання, електроніку, дрони та двигуни для безпілотників. Новий пакет санкцій ЄС ухвалено у відповідь на російську агресію проти України, що триває, і удари по енергетичній інфраструктурі країни, передає FREEДОМ.

“Після їжі та голоду Путін використовує зиму як зброю, навмисно позбавляючи мільйони українців води, електрики та опалення. Європейський Союз реагує на цю останню ескалацію та воєнні злочини нашим дев’ятим пакетом жорстких санкцій. Ми будемо націлені на економіку та проти тих, хто відіграє важливу роль у цій жорстокій війні”, — зазначив Жозеп Боррель, верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки.

Новими санкціями ЄС:

  • заморозив активи ще двох російських банків, а також заборонив транзакції для Всеросійського банку регіонального розвитку;
  • запровадив експортний контроль та обмеження на товари та технології подвійного призначення, тобто ті, що можуть бути використані в оборонній сфері. Для цього до списку санкцій внесено ще 168 російських компаній військово-промислового комплексу;
  • зупинив ліцензії на мовлення ще чотирьох російських телеканалів;
  • запровадив заборону на інвестиції в енергетичний та гірничодобувний сектори;
  • заборонив громадянам ЄС обіймати будь-які посади у керівних органах усіх організацій, які діють від імені Росії або на її території;
  • заборонив надання послуг з реклами, досліджень ринку та опитування громадської думки для Російської Федерації.


Рішення далося нелегко. Дискусії щодо змісту 9-го пакета санкцій тривали кілька тижнів. Але, попри справедливу критику прихильників жорсткіших обмежень, назвати їх м’якими не можна, зазначають експерти.

Предметом особливо гострих дискусій було часткове зняття обмежень з економічної діяльності шести російських власників компаній, пов’язаних із виробництвом сільськогосподарської продукції та добрив. Як декларується, все заради продовольчої безпеки.

“Ми схвалюємо останній пакет санкцій Європейського Союзу, але здивовані рішенням піддатися тиску Росії та надати часткове полегшення шести російським олігархам. Саме Путін та його друзі змушують світ голодувати й саме вони матимуть фінансову вигоду від цього рішення”, — заявив Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України.

За оцінками експертів, усі дев’ять пакетів санкцій у комплексі у довгостроковій перспективі — велика проблема для російської економіки. Але, крім самих обмежень, важливо контролювати їхнє дотримання та перешкоджати обходу санкцій.

Експерти зазначають, що санкційний потенціал ЄС ще не вичерпано. І якщо Російська Федерація не зупинить агресію проти України, то 10 пакет санкцій — питання часу. За словами аналітиків, великі фінансові обмеження, зниження наявної планки ціни на нафту, а також встановлення стелі ціни на газ стануть критичним випробуванням для російської економіки та Кремля.

Прямий ефір