80 років висадці в Нормандії — головні кадри та меседжі (ВІДЕО)

Володимир Зеленський із учасниками "Дня Д". Фото: ap.org

НАТО продовжуватиме підтримувати Україну так, як Сполучені Штати підтримували Європу проти агресії нацистів у Другій світовій війні. Про це, виступаючи на урочистостях, присвячених 80-річчю висадки союзних військ у Нормандії, заявив президент США Джо Байден. Його французький колега Еммануель Макрон запевнив Київ у подальшій підтримці. У своїй промові він також подякував українському народу за його боротьбу та прагнення до свободи, повідомляє FREEДОМ.

6 червня 1944 року, яке увійшло в історію як “День Д”, понад 150 тис. солдатів союзних військ антигітлерівської коаліції висадилися на атлантичному узбережжі в Нормандії. Операція наблизила кінець Другої світової війни та падіння нацистського режиму. Тоді загинули тисячі американців, британців, сотні канадців. Щороку Європа відзначає річницю висадки в Нормандії, 2024-й не став винятком.

“80 років тому ці люди кинули виклик усьому, щоб звільнити нашу землю, нашу націю. Тут вони кинули виклик стихії, хвилям, похмурому небу, вітру… На цьому морському березі було встановлено понад 500 тисяч перешкод. Всюди були блокпости, артилерійські батареї на краю дюн, загородження. Тут вони кинули виклик смерті”, — наголосив президент Франції Еммануель Макрон.

До Франції на вшанування пам’яті героїв тих боїв прилетіли десятки ветеранів із різних країн. Усім їм від 90 до 100 з лишком років. Героям Другої світової війни висловили повагу та вдячність світові лідери. У церемонії, проведеній на місці висадки, взяли участь численні глави держав та урядів. Серед них президент США Джо Байден, федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц, британський король Чарльз III. Був і президент України Володимир Зеленський із першої леді. Путіна та російську делегацію не запрошували.

“Перед обличчям повернення війни на наш континент, перед тим, що все, за що вони билися, поставлено під питання, перед тими, хто претендує на зміну кордонів силою чи переписуванням історії, давайте будемо гідні тих, хто висадився тут. Ваша присутність тут, пане президенте України, говорить про все це. Дякую українському народу, його хоробрості, його смаку свободи. Ми тут, і ми не ослабнемо”, — запевнив президент Франції Еммануель Макрон.

Західні лідери провели паралелі з Другою світовою війною та вторгненням Росії в Україну, пише Deutsche Welle. Не називаючи безпосередньо дії Росії та Путіна нацистськими, глави демократичних держав засудили спроби змінювати кордони силою.

“Протягом усієї промови президент Байден часто проводив зв’язок між боротьбою з нацизмом під час Другої світової війни та війною, що триває в Україні… Він розпочав пряму атаку на Путіна, назвавши багаторічного російського правителя тираном. Президент також спробував згуртувати західних лідерів, неодноразово наголошуючи на зростаючій загрозі з боку антидемократичних сил по всьому світу, і зазначив, що свобода все частіше опиняється під загрозою”, — пише ВВС.

Американський лідер, виступаючи на урочистостях, присвячених 80-річчю висадки союзних військ у Нормандії, запевнив у підтримці України.

“Україна зазнала вторгнення тирана, що прагне панування. Сполучені Штати, НАТО та коаліція із понад 50 країн рішуче підтримують Україну. І ми не відступимо, бо якщо ми це зробимо, Україна буде підкорена, і цим справа не обмежиться”, — заявив президент США Джо Байден.

Невдовзі західні лідери перейшли від слів до дій. Після офіційної частини президент США Джо Байден оголосив про новий пакет військової допомоги Києву в розмірі 225 млн дол. А глава Єлисейського палацу Еммануель Макрон заявив, що Париж передасть Києву винищувачі Mirage 2000 та проведе відповідні навчання для українських пілотів.

Читайте також: Президент України та перша леді взяли участь у церемонії святкування 80-річчя висадки союзників у Нормандії
 
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 6 червня прибув до Франції для участі у святкуванні 80-річчя висадки союзників у Нормандії. Український лідер провів у Франції низку переговорів, зокрема із президентом США Джо Байденом.
Прямий ефір