Заходи, присвячені 80-річчю висадки союзних військ у Нормандії, тривають по всій Франції. Початок операції там також називають Днем вільної Європи, повідомляє FREEДОМ.
Майже 160 тис. військовослужбовців союзних армій висадилися в Нормандії 6 червня 1944 року, розпочавши великомасштабну десантну операцію з метою прорвати глибоко ешелоновану оборону німецьких військ і розпочати звільнення Західної Європи від фашизму.
Щоб відтворити історичну подію, сотні десантників із Великої Британії, Канади, Бельгії та США стрибнули з парашутом у зону висадки “Дня Д”. На урочисту церемонію приїхали й ветерани Другої світової війни.
“Я й не думав, що ще раз побачу міст Пегас. Це була частина нашого плацдарму. Дякую всім, що прийшли сюди. Напевно, це буде моя остання поїздка в Європу. Усі мої приятелі пішли. Усі мої приятелі чекають на мене там. Я — останній”, — наводить слова американця Джейка Ларсона, ветерана Другої світової війни, агентство Reuters.
Ларсон вступив до Національної гвардії 1938 року в 15 років, збрехавши про свій вік. У січні 1942 року його відправили в Північну Ірландію, де він став оперативним сержантом, який складав плани вторгнення в Нормандію.
Президент Франції Еммануель Макрон вирушив на північ країни в Сен-Ло, який у роки Другої світової війни був практично повністю зруйнований бомбардуваннями. Місто ще називали “столицею руїн”. Макрон вшанував пам’ять загиблих там французів.
“Сен-Ло, столиця страждань, столиця принесеної в жертву Нормандії, поряд з іншими містами, які постраждали від бомбардувань і боїв з нацистами. Влітку 1944 року тут загинули 13 тисяч мирних жителів — у тій битві, в якій вирішувалася доля світу. Ми їх не забудемо”, — сказав лідер Франції.
Загалом у “День Д” загинули 4 414 солдатів союзних армій, понад 5 000 осіб дістали поранення.