Цього тижня в Берліні відзначили 75-річчя підписання “плану Маршалла”, програми відновлення Європи після Другої світової війни. Захід, що зібрав понад 100 учасників, став також приводом обговорити сьогоднішні загрози безпеці — зростання впливу Китаю, руйнівну війну Росії проти України, а також важливість подальшої відбудови країни, як це було з Європою в 1950-х роках минулого століття, інформує FREEДОМ.
3 квітня 1948 року президент США Гаррі Трумен поставив підпис під законом про іноземну допомогу, яким було введено в дію “план Маршалла”. Його назвали на честь державного секретаря США Джорджа Маршалла, який доклав величезних зусиль, щоб переконати американських законодавців у необхідності допомогти післявоєнній Європі.
“Природно, Сполучені Штати повинні зробити все можливе, щоб допомогти в оздоровленні світової економіки, без чого не може бути ні політичної стабільності, ні гарантій миру. Наша політика спрямована не проти якихось країн або доктрини, а проти голоду, злиднів, відчаю і хаосу. Її мета — відродження робочої світової економіки, що забезпечить появу політичних і соціальних умов, у яких можуть існувати незалежні суспільні інституції”, — зі слів Джорджа Маршалла.
“Питання про те, що або ми допомагаємо відновитися Європі, або ми робимо помилку, яку зробили по завершенню Першої світової війни, коли через те, що не всі країни Європи повноцінно відновилися, світ отримав передумови для Другої світової війни. Щоб не допустити передумов для Третьої світової війни, по суті, Сполучені Штати Америки допомагали Європейському континенту стати на ноги”, — асоційований експерт ради зовнішньої політики “Українська Призма” Іван Ус.
Цього року в Берліні відзначили вже 75-ту річницю підписання “плану Маршалла”. Учасники конференції констатували, що трансатлантична співпраця забезпечила стійку безпеку в старій Європі на десятиліття. Згуртованість Західного світу може допомогти і сьогодні.
Підтримка України в опорі тиранічній агресії Росії — запорука безпеки на всьому континенті.
“У якийсь момент, ми не знаємо коли, ця війна закінчиться, і ми зустрінемося, щоб допомогти Україні стати на ноги. І це зроблять Європа і США, трансатлантичний зв’язок… це виконає волю Джорджа Маршалла, чиє бачення, чия мужність уможливила здійснити початковий “план Маршалла”. План, який відновив цілий континент, створив сучасний світ, у якому ми з вами жили. Але це можна зробити знову з правильним духом і відчуттям історії, відчуттям мети і почуттям оптимізму. Ми можемо це зробити”, — заявив на конференції Верховний головнокомандувач союзниками в Європі Крістофер Каволі.
“План Маршалла” добре пасує як метафора для сьогоднішньої підтримки України, оскільки це теж повоєнна ситуація, це теж велика підтримка, тоді і зараз для України велика підтримка була потрібна. Це теж пов’язано з долученням України до західної спільноти. Але, з іншого боку, цей план Маршалла, якщо його взяти як модель, він і може ввести в оману, тому що все-таки контекст цього плану був дещо інший”, — звернув увагу аналітик Стокгольмського центру з вивчення Східної Європи Андреас Умланд.
Тоді план відновлення стосувався, зокрема, і країни-агресорки, яка зазнала поразки, — Німеччини. Крім того, допомога почала надаватися після завершення війни і подальшої зміни урядів. Україна ж отримує підтримку з перших днів російського вторгнення.
“План Маршалла” був для Німеччини, скажімо, планом відновлення німецької економіки, німецької інфраструктури. Для України стоїть трохи інше завдання, тому що ось ця допомога, яка зараз починає приходити в Україну для відновлення, вона має бути інструментом модернізації України і, зокрема, інтеграції України до Європейського Союзу”, — пояснив Андреас Умланд.
Більш ніж півстоліття тому одна країна — США — подала руку допомоги зруйнованій Європі та допомогла їй міцно стати на ноги.
Перевага України в тому, що Києву допомагають країни всього цивілізованого світу, кажуть експерти. Повноцінно оцінити результат цієї допомоги можна буде тільки після завершення російсько-української війни.
Читайте також: Як країни Заходу та Сходу бачать закінчення війни Росії проти України — результати опитування (ВІДЕО)