72 тис. воєнних злочинів скоїла армія РФ в Україні — як притягнути до відповідальності винних

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Із 24 лютого 2022 року російська армія скоїла на території України 72 тис. воєнних злочинів, заявили в Офісі генеральної прокуратури України. За офіційними даними, загинули приблизно 10 тис. мирних жителів, поранено — понад 13 тис. За цей час українські правоохоронці повідомили про підозру майже 300 російських військових. Водночас 29 воєнних злочинців уже отримали вироки в українських судах, інформує FREEДОМ.

Міжнародний кримінальний суд продовжує розслідування воєнних злочинів російської армії в Україні. Остання доповідь відомства містить понад 500 інтерв’ю з доказами порушення звичаїв ведення війни та супутникові знімки масових поховань. 

“Ми зібрали понад 4 млн фунтів стерлінгів у вигляді додаткових пожертвувань для роботи Міжнародного кримінального суду. Гроші підуть на оплату роботи експертів з ідентифікації жертв стихійних лих, яких запропонували данці, й судово-медичних експертів із Нідерландів, Бельгії та Чехії. Також ми надамо слідчу підтримку, а також підтримку в роботі зі свідками”, — повідомив міністр юстиції Великої Британії Домінік Рааб.

Це допоможе українцям домогтися справедливості, вважає міністр юстиції та безпеки Нідерландів Ділан Йешілгез-Зегеріус. 

“Зараз триває війна. І щодня, якби ми чекали збору доказів, ми втрачали б важливі докази. Тож не можна втрачати час. І цього ж хочуть від нас українці, і я думаю, що вони мають рацію, коли просять нас про це”, — резюмував він. 

Крім того, незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні заявила, що російські війська невибірково атакували мирні міста, катували і вбивали цивільне населення там, де не відбувалися бойові дії.  

Зокрема, комісія підтвердила відповідальність російських військових за авіаційні атаки на драмтеатр і пологове відділення в Маріуполі, і за ракетний обстріл залізничного вокзалу в Краматорську.  

“Попереду голосування за відновлення мандата Сomission of inquirion of Ukraine. Для нас це дуже важливо, тому що за рік, скільки ця комісія працювала в Україні, вони змогли багато чого задокументувати. І останній оприлюднений звіт свідчить про те, що воєнні злочини, які вчиняє РФ на території України, задокументовані. Це незалежна комісія, тому для нас, як для українського суспільства, такі звіти є важливими для відновлення справедливості”, — сказала менеджерка проєктів Центру громадянської просвіти “Альменда” Марія Суляніна. 

За покарання російських військових, які скоювали злочини в Україні, і тих, хто віддавав їм злочинні накази, а це вище військово-політичне керівництво Росії, виступає весь цивілізований світ. Ініціативу створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії підтримали Парламентська Асамблея Ради Європи, НАТО та ОБСЄ, Європарламент і понад 30 держав. 

“Одне не виключає інше, тобто це різні склади злочинів. Агресія — це завжди злочин подвійний, тобто це злочин і держави, й індивіда, тому переслідування за злочин агресії здійснюється і держави, й індивіда. Відповідно, агресія — це планування і вчинення агресивної війни, і зрозуміло, що фактично головний, хто має бути притягнутий за цей злочин до відповідальності — це члени Ради безпеки Росії, які ухвалювали рішення про вторгнення у 2022 році, а також й інші рішення, ухвалені у 2014 році”, — наголосив доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Захар Тропін. 

За прикладом Нюрнберзького трибуналу, переслідувати російських військових, які скоювали злочини на території України, будуть правоохоронці десятків країн. Не варто забувати й про те, що воєнні злочини не мають терміну давності. 

“Понад 20 держав на своїх національних рівнях ведуть справи щодо злочинів, скоєних на території України. Вони мають право це робити. Тобто будь-яка держава, незалежно від того, де було скоєно злочин, має право порушувати кримінальні справи і переслідувати осіб, які скоїли ці злочини. Зрозуміло, що відповідні справи відкрито і на території України”, — сказав Тропін. 

За словами експертів, ключову роль у покаранні російських воєнних злочинців відіграє саме національна правоохоронна система України. Міжнародні ж інституції діятимуть у межах своєї юрисдикції.

Читайте також: Обстріли як воєнний злочин: способи кваліфікації та доведення назвав юридичний директор Truth Hounds

Прямий ефір