71% бюджету РФ на наступний рік піде на війну — розбір економіста

Російські танки. Скріншот відео: РБК

Кремль концентрує усі фінансові зусилля на війні проти України. На цьому тлі стає помітною натягнутість у відносинах між Центробанком та урядом РФ саме через збільшення витрат на війну, які аж ніяк не допомагають російській економіці. Про це сьогодні, 8 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Іван Ус.

Він заперечує оцінку Bloomberg щодо того, що наступного року російський уряд направить на війну близько 40% бюджету. На думку гостя ефіру, йдеться про значно більшу суму.

“Bloomberg написав, що 40% витрат йтимете на ведення війни. Я думаю, що це не зовсім коректне твердження, тому що є ще закрита стаття витрат, і я припускаю, що це також багато в чому гроші, які будуть спрямовані на ведення війни. Якщо ми ще її враховуємо у цій військовій кампанії, то виходить, що 71% видатків бюджету Росії наступного року будуть видатками на ведення війни”, — каже Ус.

Це й надалі призводитиме до виробництва великої кількості товарів, пов’язаних з війною, які, утім, не матимуть прямого відношення до споживання чи інвестування, тобто створення перспектив, як пояснює економіст.

“Виходить, що створюються товари, які не йдуть на ринок, не приносять користі безпосередньо економіці. Виплачуються величезні гроші для ведення війни, ці одноразові платежі солдатам за підписання контракту в Росії… Це гроші, які начебто з’являються в економіці, але не забезпечуються товарами. Вони створюють цей перегрів економіки”, — констатує він.

У такий спосіб розганяється інфляція.

“Щоб погашати цю інфляцію, Центральний банк змушений піднімати облікову ставку. Вже сім разів це робив з липня 2023 року, коли було 7,5%, він підняв до 19%. Наприкінці жовтня буде наступне підняття”, — коментує Ус, додаючи, що, за даними російських ЗМІ, ставку можуть підняти одразу до 22%.

За його словами, це призведе до того, що закредитоване російське населення, яке позичає, зокрема, для того, щоб віддати попередні борги банкам, втратить таку можливість.

“Людям все складніше братиме нові та нові кредити, і триватиме період неплатежів, неповернень кредитів. А якщо він посилиться ще більше, ніж є зараз, то я думаю, що буде певна точка, після якої російські банки припинять давати кредити. А якщо вони перестануть давати кредити людям, які живуть за рахунок кредитів, ось вам, будь ласка, колапс економіки”, — каже головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень.

Ус зазначає, що Росія, звичайно ж, має ще резерви, крім того, її економіку підтримує торгівля з країнами глобального Півдня. Однак процеси, що відбуваються в російській економіці, все більше нагадують ситуацію кінця 1980-х.

“Все більша орієнтація на військову сферу, яка не дає плюсу безпосередньо економіці, не має відношення до споживання чи інвестування, а дійсно згоряє у вогні війни, призводить до того, що дедалі більше розрив між декларативною економікою, яка є в цифрах, і тим, що реально є у людей в холодильнику”, — резюмував Іван Ус.

Читайте також: Усі гроші — на війну: експерти оцінили новий бюджет РФ (ВІДЕО)

Нагадаємо, війна з кожним роком обходиться все дорожче російським платникам податків. А чиновники констатують, що запасів для фінансування військово-промислового комплексу все менше, не кажучи вже про інші сфери життя.

Читайте також: Економіка РФ уже не витягує витрати на війну, що зростають — подробиці від Братчука

Прямий ефір