7 суден вийшли з українських портів, 3 прямують до них — робота альтернативного морського коридору (ВІДЕО)

Судно AROYAT. Фото: facebook.com/oleksandr.kubrakov

Балкер Aroyat з 17,6 тис. тонн української пшениці для Єгипту перетнув Чорне море і досяг Туреччини, повідомило France24. Це вже друге судно, яке скористалося тимчасовим морським коридором для експорту зерна. Раніше цим маршрутом пройшов балкер RESILIENT AFRICA із 3 тис. тонн пшениці для Азії, повідомляє FREEДОМ.

Про створення альтернативного морського коридору для цивільних суден оголосили 10 серпня у Командуванні Військово-морських сил України. А 21-го на пресконференції з прем’єр-міністром Греції президент України Володимир Зеленський заявив, що маршрут працюватиме стабільно, але для цього потрібний додатковий захист.

Росія робить все, щоби не дати Україні експортувати агропродукцію. Обстріли українських зерносховищ, портової інфраструктури, і власне, вихід Москви з Чорноморської зернової ініціативи — частина плану. Натомість Москва, як кажуть експерти, намагається продати своє зерно.

“Знищується вся інфраструктура, маніпулятори, контейнери, зерносховища, все, що у портах. Щоб потім прийшли до такої ситуації, коли все знищено повністю — “у нуль”. Росія це бачить і каже: “А, ну окей, ми готові, Україно, нумо повертатися в зернову угоду”, — коментує військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

До того, як Росія вийшла із зернової угоди, на дунайські порти припадало близько чверті українського експорту зерна. Нинішнього року, за прогнозом президента Української зернової асоціації Миколи Горбачова, Україна збере понад 80 млн тонн зернових та олійних культур. 50 млн тонн із нового врожаю піде на експорт. І альтернативний морський коридор має стати маршрутом для постачання української продукції.

“Така можливість експорту з України дуже ефективно дозволить збільшити обсяги експорту зерна, який був можливий виключно з портів Дунаю”, — вважає голова Української асоціації аграрного експорту Дмитро Крошка.

З початку роботи альтернативного морського коридору з українських портів вийшли 7 суден: контейнеровоз JOSEPH SCHULTE, балкери PRIMUS, ANNA-THERESA, OCEAN COURTESY, PUMA, AROYAT та Resilient Africa.

“Варто зазначити, що з усіх кораблів, які сьогодні виходять із чорноморських портів, не всі виходять із зерном, але й із залізною рудою, продукцією металопереробки, сировиною для металопереробки. Тому, звичайно, це дозволяє насамперед розвантажити прикордонні переходи, щоб й інша продукція експортувалася з території України”, — пояснює Дмитро Крошка.

Інформації про атаки російської армії на судна, що йдуть тимчасовим морським коридором, немає. У серпні 2023-го Росія зупинила судно Sukru Okan, яке прямувало до українського порту “Ізмаїл”. Держдепартамент США назвав подібні дії Москви “неприйнятною ескалацією”. Різко відреагувала на інцидент і Анкара.

“Вони ще просто не вигадали механізм, яким чином зупиняти чи знищувати, щоб не було потім наслідків для Росії. Просто торпедувати? Але, слухайте, будь-яка експертиза розкриє та покаже, що там російська торпеда стирчить, у цьому кораблі. Загинуть люди, іноземці. Росіянам буде складно це пояснити”, — попереджає військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Тим часом три вантажні судна прямують до портів “Чорноморськ” та “Південний” для навантаження експортної продукції. Про це повідомив віцепрем’єр-міністр — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков. Балкери використають тимчасовий морський коридор, щоб експортувати понад 127 тис. тонн агропродукції та залізняку до Китаю, Єгипту та Іспанії.

Читайте також: Завдяки ЗСУ гуманітарний “зерновий коридор” можливий, але залишається в небезпеці інфраструктура портів, — Марчук

Нагадаємо, раніше політолог-міжнародник Володимир Воля заявив в ефірі FREEДОМ, що Росія більше не має військового домінування в Чорному морі, яке дозволяло їй перешкоджати функціонуванню “зернового коридору”.

Читайте також: Зеленський запропонував створити зернові хаби у портах Африки

Прямий ефір