Суд у Санкт-Петербурзі засудив художницю Олександру Скочиленко до семи років колонії у справі про поширення фейків про російську армію. Її судили за те, що в березні 2022 року — незабаром після початку повномасштабної війни РФ проти України — вона замінила кілька цінників у магазині на стікери з антивоєнними написами, інформує FREEДОМ.
Один із них звучав так: “Російська армія розбомбила художню школу в Маріуполі, близько 400 осіб ховалися в ній від обстрілів”. Справа Скочиленко тривала 19 місяців, і весь цей час вона перебувала в СІЗО. Це один із найдовших судових розглядів за законом про фейки про російську армію, який ухвалили одразу після повномасштабного вторгнення Росії до України.
Ситуація ускладнюється тим, що Саша з дитинства страждає на серйозні хронічні захворювання. У неї вада серця і періодично потрібно міняти батарейки в кардіостимуляторі. А також непереносимість глютену, що передбачає спеціальну дієту і лікування в разі ускладнень через неправильне харчування. У СІЗО без доступу до необхідної їжі та лікарів у Скочиленко різко погіршилося здоров’я.
Примітно, що Олександра була однією з перших, кого затримали за так званою статтею про фейки про армію. Після цього в Єкатеринбурзі, Тулі та Казані також затримували тих, хто розвішував антивоєнні цінники і написи, але у всіх цих випадках були виписані штрафи за адміністративними правопорушеннями, а не кримінальними. Слід зазначити, що покарання за фейки про армію може бути в РФ і адміністративним, і кримінальним.
Захист Скочиленко знайшов судове рішення з Іжевська, де судили місцеву жительку за такі самі цінники, що й у Скочиленко. Жительку Іжевська звинуватили в адміністративному правопорушенні і призначили їй штраф. Суддя Демяшева не стала долучати протокол іжевського суду до матеріалів справи Скочиленко, заявивши, що він до них не належить.
Членкиня Ради з прав людини при президентові РФ Єва Меркачова в інтерв’ю російським ЗМІ назвала “божевільним” 7-річний термін художниці Олександрі Скочиленко. За її словами, за вбивство в Росії дають менше.
А російський публіцист Олександр Невзоров у своєму Telegram про це судове рішення написав, що “напевно, це найбезжалісніший злочин російського “правосуддя” за всю його історію”.
“Постає питання, на якому етапі “владної вертикалі” люди стають мерзотами? Із Кремлем усе зрозуміло. Але є виконавці. Прокурори, слідчі, судді — вони лише підкоряються наказам, чи справді “думають” “як Кремль” і, вчинивши злодіяння, сплять зі спокійною совістю?” — написав Невзоров.
Серед тих, хто прийшов підтримати Скочиленко, був і знаменитий режисер Олександр Сокуров. У розмові з журналістами він назвав Сашу “чесною, порядною людиною”, а вирок “жахливим”.
Сама Скочиленко у своїй промові в суді вказала на абсурдність процесу і недоведеність її провини. За словами художниці, слідчий звільнився, не дочекавшись закриття справи. Хоча процес обіцяв йому блискуче кар’єрне зростання і навіть приніс зірочку на погони. Скочиленко сказала, що він кинув Слідчий комітет і пішов працювати в магазин “Воєнторг”. Олександра зазначила, що навіть прихильники “СВО”, з якими вона говорила, вважають, що її тюремний термін — це “занадто” за антивоєнні написи на цінниках.
Виступаючи з останнім словом у суді, Скочиленко назвала свою справу “дивною і смішною”. І зазначила, що саме завдяки слідчим і прокурорам тисячі людей у Росії та у всьому світі таки отримали ту інформацію, яку вона хотіла донести суспільству.
“Я залишуся при своїй думці і при своїй правді. Попри те, що я перебуваю за ґратами, я вільніша, ніж ви. Я можу ухвалювати власні рішення, можу говорити все, що думаю, можу звільнитися з роботи, якщо мене змушують робити щось, чого я не хочу. У мене немає ворогів, мені не страшно залишитися без грошей або навіть без даху над головою”, — заявила художниця під час останнього слова в суді.
Засудила Олександру Скочиленко на 7 років колонії суддя Оксана Демяшева. Як з’ясували російські опозиційні журналісти, у судовій картотеці за всі роки роботи у неї немає жодного виправдувального вироку. У справі Скочиленко суддя призначала засідання день за днем, ігноруючи прохання зробити перерву, хоча б на ті дні, коли до Саші до СІЗО приходили лікарі. Суддя регулярно залякувала адвокатів, погрожуючи вивести їх із залу, хоча за законом РФ вона на це не має права. Також Демяшева жодного разу не дозволила журналістам вести фото- і відеознімання засідань.
Читайте також: Люди проти війни: як фабрикують кримінальні справи в Росії — розбір Мацуки
Нагадаємо, Сашу Скочиленко заарештували рік тому за доносом 72-річної пенсіонерки.