За даними дослідницької компанії Russian Field, 53% росіян виступають за початок мирних переговорів із Україною. Бажають продовження воєнних дій 36% — це найменший показник за весь період спостереження, з березня 2022 року. Причини зростання антивоєнних настроїв у РФ в ефірі телеканалу FREEДОМ пояснила політична аналітикиня, голова Секретаріату З’їзду народних депутатів Росії Ольга Курносова.
На її думку, холодильник починає перемагати телевізор, тобто росіяни пов’язують соціально-економічні проблеми з війною, яку розв’язала Росія. Насамперед вони реагують на майже щоденне зростання цін у магазинах на тлі відсутності зростання зарплат та пенсій.
“Практично кожен починає розуміти, що зростання цін у магазинах безпосередньо пов’язане з війною, тому що до війни такого не було. До війни все було більш-менш гладко. Так, звичайно, ціни підростали, але зовсім іншими темпами. Те саме, коли холодильник переможе телевізор, поступово справді починає відбуватися, і люди розуміють, що війна — це не лише прильоти безпілотників. Це не лише труни. Але це ще й зростання цін у магазинах. І мені здається, саме це зростання цін призводить до таких цифр, коли вже понад половина [росіян] кажуть: слухайте, час закінчувати, якось нам уже набридло, ви багато говорите гарних слів, а в результаті платимо за це ми, звичайні росіяни. Це розуміння поступово в голови пересічних громадян вже проникає”, — прокоментувала Курносова.
Ще одним економічним маркером, який показує росіянам, “наскільки все погано”, є курс долара. Політична аналітикиня пояснює, що як і зростання ставки рефінансування, з практичного погляду валютний курс більшість звичайних громадян не дуже хвилює, проте є важливим сигналом.
“Те, що долар стає вже таким дорогим, усі розуміють, що це кранти. Що саме курс рубля до долара завжди росіянам показував, наскільки все погано, і змушував бігти в “обмінник”, поспішно ці рублі на ці самі долари міняти. Тому, звичайно, будь-який росіянин розуміє, що це погано, коли рубль падає, а долар росте. Це означає, що з економікою погано. І які б там страшні слова не озвучувалися, стагфляція чи щось таке, все одно пересічний житель Росії все міряє за курсом долара”, — пояснила гостя ефіру.
А ось із величезними втратами армії РФ на фронті Курносова зростання антивоєнних настроїв росіян безпосередньо не пов’язує.
“На свій шлунок насамперед звертають увагу. Звичайно, кореляція [антивоєнних настроїв] з кількістю втрат є, але вона набагато слабша, ніж із шлунково-кишковим трактом”, — резюмувала Ольга Курносова.
Читайте також: Гроші залишаються мотиватором №1 для участі росіян у війні проти України — коментар
Раніше економіст Ілля Несходовський зазначив в ефірі FREEДОМ, що галопуючу інфляцію в Росії неможливо буде зупинити, якщо Кремль не завершить війну.
Читайте також: Війна відтягнула всі ресурси: плачевний стан російської економіки проаналізували експерти