10 років тому Путін гордо стояв серед своїх тодішніх колег Барака Обами, Ангели Меркель на саміті “Великої вісімки” (G8) у Північній Ірландії, а сьогодні в Гаазі відкрито Міжнародний офіс з розслідування вторгнення Росії в Україну, який стане першим кроком до можливого трибуналу над керівництвом країни-агресора, інформує FREEДОМ.
Поки президент України Володимир Зеленський і українські дипломати заручаються підтримкою всього світу, Росія на чолі з Путіним залишається у дедалі більшій міжнародній ізоляції.
Саміт у Саудівській Аравії, зустріч “Великої сімки” (G7) в Японії, візит до Великої Британії та країн Євросоюзу — перелік переговорів президента України Володимира Зеленського всього за один тиждень.
“Зеленського не запрошували б у всі ці місця, якби не вважали, що Україна вийде з війни в хорошій формі. Цього б просто не сталося. Ніхто не захотів би бути поруч із лідером, який, на їхню думку, зазнає поразки, а країна розвалиться”, — пояснює професор стратегічних досліджень шотландського Університету Сент-Ендрюс Філліпс О’Браєн.
Водночас Росія та її лідер Володимир Путін у повній ізоляції.
За словами представника держдепартаменту США Неда Прайса, які б заяви не лунали з Кремля, Росія опинилася в економічній, фінансовій, політичній та дипломатичній ізоляції від решти світу через її агресію проти України.
“Вона була ізольована від решти світу саме через рішення, які ухвалив президент Путін, зокрема, звичайно, через рішення вести цю невиправдану, незаконну, жорстоку війну проти народу України”, — наголошує речник держдепартаменту США Прайс.
Білорусь, Еритрея, Північна Корея і Сирія — єдині країни, які проголосували проти резолюції ООН, що засуджує війну Росії в Україні.
Ускладнило ізоляцію Росії рішення Міжнародного кримінального суду про ордер на арешт Володимира Путіна. Тепер російський президент має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину — незаконного примусового переміщення українських дітей.
Також суд видав ордер на арешт уповноваженого президента Росії з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Рішення МКС означає, що у 120 країнах, які підписали Римський статут, Путіна мають заарештувати і передати до суду.
“За воєнний злочин депортації дітей з українських окупованих територій до Російської Федерації. Міжнародне право забороняє окупаційній владі переміщувати осіб з території, на якій вони проживають. Діти перебувають під особливим захистом згідно з Женевськими конвенціями. Зміст ордерів тримається в таємниці з метою захисту жертв”, — розповів голова Міжнародного кримінального суду Петр Хофманський.
Більшість країн та міжнародних організацій висловили Україні свою підтримку, а видачу ордера на арешт Володимира Путіна – назвали історичним рішенням.
Зокрема, Глава естонського уряду Каллас заявила, що ніхто не застрахований, навіть глави держав.
Так, ПАР запропонувала Путіну взяти участь у саміті БРІКС у серпні через Zoom. ПАР входить до числа країн, які підписали Римський статут.
“У нас немає варіанту не заарештовувати Путіна. Якщо він сюди приїде, нам доведеться його заарештувати”, — заявив представник уряду ПАР.
Визнання Росії державою — спонсором тероризму залишається одним із гострих питань у міжнародній політиці.
Зокрема, Європейський парламент більшістю голосів ухвалив резолюцію про визнання Росії державою — спонсором тероризму. Проголосувала “за” і Парламентська асамблея Північноатлантичного альянсу. До її складу входить 30 країн. Однак у цьому питанні ще немає єдності як у США, так і в Євросоюзі.
Держдепартамент не виключає визнання Росії державою — спонсором тероризму за скоєні злочини під час повномасштабного вторгнення в Україну. Сполучені Штати — єдина країна, яка має для цього юридичні механізми.
“Для Сполучених Штатів це не просте питання. Визнаючи Росію державою, яка є спонсором тероризму, це означає абсолютно повністю перервати дипломатичні канали комунікації, на що США не готові і навряд чи підуть. Ба більше, на сьогодні відкриті і дипломатичні, і військові канали. Пояснення цього надзвичайно просте, Росія і Сполучені Штати — це країни, які володіють ядерною зброєю”, — пояснює експерт з міжнародних питань Тарас Семенюк.
За словами експертів, дипломатичний тиск на Росію буде тільки посилюватися.
Читайте також: 500 днів світової підтримки української армії: як змінилася допомога союзників за час війни — огляд FREEДОМ (ВІДЕО)
Як повідомлялося, сьогодні рівно 500 днів, як українці героїчно обороняються проти російської агресії. За даними Генштабу ЗСУ, у спробах захопити Україну Російська Федерація втратила понад 230 тисяч своїх солдатів, близько 8 тисяч бронемашин, понад 4 тисячі танків, стільки ж артилерійських систем, сотні вертольотів, літаків, десятки кораблів і катерів — серед них колись флагман Чорноморського флоту крейсер “Москва”.