Сьогодні, 1 лютого, лідери країн Європейського Союзу розглядають питання виділення 50 млрд євро на допомогу Україні. У грудні минулого року рішення не вдалося узгодити через позицію Угорщини. Консенсусу спробують досягти на нинішній позачерговій зустрічі лідерів. Про це розповів спеціальний кореспондент FREEДОМ у Європі Віталій Сизов у включенні з Брюсселя (Бельгія).
“На порядку денному основне питання — виділення 50 млрд євро для підтримки української економіки та інфраструктури. Для цього необхідно внести зміни до довгострокового бюджету Європейського Союзу. Рішення не вдалося ухвалити в грудні минулого року багато в чому через позицію уряду Угорщини. Тому європейські лідери вирішили провести позачергову зустріч і спробувати досягти консенсусу”, — зазначив журналіст.
Для України хороші новини почали надходити ще напередодні засідання. Так, після неофіційної зустрічі міністрів оборони країн ЄС стало відомо, що військові поставки Києву будуть подвоєні цього року.
“Україні потрібна додаткова підтримка. І це сигнал про те, що країнам-членам потрібно робити більше і швидше. Тому, що на лінії фронту йде запекла битва, і Україна потребує більшої підтримки, а лінії поставок повинні працювати більш напружено, щоб забезпечити українську армію необхідними боєприпасами”, — заявив верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
За його словами, за два попередні роки країни ЄС поставили в Україну військової амуніції на суму майже 28 млрд євро. Цього року планують поставити на 21 млрд євро. Однак поки що це не остаточна інформація.
За словами Сизова, триває обговорення виділення Україні винищувачів F-16. Українські пілоти готуються. Очікується, що бойові машини надійдуть уже дуже скоро.
“Ми дуже старанно над цим працюємо, українці над цим старанно працюють. Це станеться у 2024 році, я в цьому впевнена. Я зараз не можу назвати конкретний час і дату”, — сказала міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен.
Лідери європейських країн також під час зустрічі обговорюватимуть реформу Європейського фонду миру для створення в його структурі українського фонду, доповнив кореспондент.
“Поки що йдеться про постачання військової амуніції на суму 5 млрд євро на рік. А в ідеалі планують закласти 20 млрд євро на чотири роки. Але дебати ще тривають”, — сказав Сизов.
Він також звернув увагу на те, що напередодні зустрічі в Брюсселі Financial Times цитувало внутрішній документ, підготовлений Європейською Радою, на основі якого видання зробило висновок, що європейські країни готові почати економічний тиск на Угорщину, якщо країна і надалі зловживатиме правом вето в критичних для Європейського Союзу питаннях.
Також напередодні сьогоднішньої зустрічі Financial Times опублікувало відкритий лист лідерів п’яти країн Європейського Союзу і НАТО — Німеччини, Нідерландів, Данії, Чехії та Естонії. У ньому лідери закликали посилити підтримку України і зробити її стійкою та передбачуваною.
Кореспондент також нагадав, що напередодні єврочиновники зробили ще один крок назустріч Україні: була заява про те, що режим безмитної торгівлі з Україною продовжать і цього, і наступного року.
“Заходи автономної торгівлі принесли велику вигоду багатьом експортним секторам України. Вони підтримують робочі місця та економічну стійкість і забезпечують таке необхідне джерело податкових надходжень та іноземної валюти для фінансування війни”, — заявив віцепрезидент Єврокомісії Маргарітіс Схінас.
Дію цих заходів продовжуватимуть із 6 червня цього року до 5 червня 2025 року.
Читайте також: Понад 21 млрд євро: про військові постачання Україні від ЄС на 2024 рік повідомив Боррель