5% ВВП на оборону хоче від членів НАТО Трамп — реальні витрати та позиції союзників (ВІДЕО)

Військовий НАТО. Фото: nato.int

У Північноатлантичному альянсі не підтримають пропозицію Дональда Трампа збільшити витрати країн-членів на оборону до 5% ВВП, пише Reuters. Офіційні особи НАТО вважають вимогу новообраного президента США політично та економічно нереалістичною. Втім, з тим, що фінансування доведеться нарощувати, згоден багато хто, повідомляє FREEДОМ.

Варшава підтримує вимогу новообраного президента США щодо збільшення видатків на оборону країн-членів Північноатлантичного альянсу, заявив глава оборонного відомства Польщі. Але багатьом членам НАТО, щоб досягти позначки 5% від ВВП, знадобляться роки, вважає міністр.

“Досягнення мети Трампа займе ще одне десятиліття. Але я думаю, що його не варто критикувати за те, що він поставив справді амбітну мету, бо інакше деякі країни продовжать дебати, чи справді потрібні великі витрати”, — зазначив міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш у коментарі Financial Times.

2025 року витрати на оборону Польщі досягнуть рекордного рівня — 4,7% ВВП. Це найвищий показник в Альянсі. Тоді як Німеччина має намір витратити на свою оборону трохи більш ніж 2%. Міністр оборони ФРН вважає вимоги Дональда Трампа завищеними.

“Наразі це — дискусії, які насправді не ведуть нас до якоїсь значущої мети. І, до речі, 5% у Німеччині означали б близько 40% всього федерального бюджету. Я не знаю, яка країна може собі це дозволити. Отже, справа не у відсотках. Йдеться про те, що цілі НАТО, пов’язані з визначеним потенціалом, мають бути виконані”, — заявив глава оборонного відомства Німеччини Борис Пісторіус.

Раніше Дональд Трамп заявив, що вважає за необхідне для членів НАТО витрачати на оборону 5% від ВВП. За його словами, Європа стикається з більшими загрозами, ніж США, а витрачає на безпеку менше.

“Має бути 5%, а не два. Якщо у вас є держава та регулярні збройні сили, то це 4%. Я думаю, вони можуть дозволити собі це… Ви знаєте, вони перебувають у небезпечній зоні. Вони всі можуть собі це дозволити, але вони мають бути на рівні 5%, а не двох”, — заявив новообраний президент США Дональд Трамп.

У НАТО скептично ставляться до ідеї Трампа, пише Reuters. Оскільки для її реалізації будуть потрібні сотні мільярдів доларів додаткового фінансування. Але 3% — цілком прийнятна мета з огляду на загрозу російської агресії, вважають джерела агентства.

“Я не думаю, що це буде 5%, що зараз неможливо майже для всіх країн світу, але… Це буде не 2%, яких ми вже намагаємося досягти, а більш ніж два. Схоже, що зміни відбудуться”, — сказав міністр оборони Італії Гвідо Крозетто в коментарі агентству Reuters.

Італія, чиї витрати на оборону становлять близько 1,5% ВВП, належить до вісьмох членів НАТО, які не відповідають поточному цільовому показнику у 2%. Найбільше серед країн Альянсу на оборону витрачає Польща — понад 4% ВВП, за нею слідує Естонія — 3,43%, на третьому місці США — 3,38%.

“Трамп правий. Не знаю про 5%. Треба розуміти, що це неможливо зараз. Але досягати більшого, звісно, потрібно. У нас у Європейському Союзі зараз, ви знаєте, добрий друг України Андрюс Кубілюс став комісаром з оборони, адже це також показує, що у Євросоюзі серйозне ставлення до оборони. Цього ще ніколи не було. Вперше в історії Європейського Союзу ми маємо комісара з оборони. І я думаю, що нелегка робота на нього чекає… Ми дуже підтримуємо, щоб ми досягли цього року 3,5% [ВВП] для оборони”, — прокоментувала депутатка Європейського парламенту, міністр оборони Литви Раса Юкнявічене.

У 2023 році на саміті у Вільнюсі лідери країн НАТО погодили зобов’язання щодо інвестицій в оборону. Щороку кожна держава-член Альянсу повинна спрямовувати на безпеку не менше 2% ВВП. Цього показника у 2024 році досягли 24 із 32 країн блоку. Сумарно на оборону витратили майже 1,5 трлн доларів. Як пише Reuters, ймовірно, нову мету фінансування члени НАТО обговорять на саміті в Гаазі в червні 2025 року.

Читайте також: Країни НАТО обговорюють збільшення витрат на оборону — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, на думку експертки з питань Східної Азії, старшої аналітикині центру “Нова Європа” Наталії Плаксієнко-Бутирської, слабка реакція країн НАТО, США та інших партнерів на дії Росії, Ірану та Північної Кореї лише допомогла посилитися цим країнам. Це відкрило можливості для “осі зла” діяти активніше.

Читайте також: Путін може напасти на одну з країн НАТО — думку радника Офісу президента України

Прямий ефір