Кількість українських прапорів, які повертаються на своє законне місце в межах оборонної операції, що триває, — вже десятки. 41 населений пункт на півдні України звільнено. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський сьогодні, 10 листопада, у вечірньому зверненні до громадян, інформує FREEДОМ.
“Я дякую всім нашим героям, які забезпечують це просування. Збройні Сили, розвідка, спеціальні служби… Всім. Зараз ми всі щасливі бачити, як українці, що залишалися в окупованих селах і містах, зустрічають наших воїнів. Багато хто зараз майже щогодинно звіряє, куди ж дійшли наші підрозділи і де ще піднято наш Державний прапор. Але, радіючи, всі ми маємо памʼятати і зараз, і завжди, що означає цей рух, що кожен крок наших Сил оборони — це життя наших воїнів. Життя, які віддаються за свободу для українців. Усе, що відбувається зараз, досягнуто місяцями жорстокої боротьби. Досягнуто і хоробрістю, і болем, і втратами. Це не ворог іде. Це українці великою ціною женуть окупантів. Як і на сході нашої країни, на Харківщині. Як іще раніше на півночі — Київщина, Сумщина, Чернігівщина. Зараз — Миколаївщина, Херсонщина”, — заявив глава держави.
Він наголосив, що Україна має пройти весь шлях — на полі бою та в дипломатії, щоб на всій українській землі, по всьому міжнародно визнаному кордону були українські прапори, і більше ніколи — жодних ворожих триколорів. Це буде, запевнив президент.
За його словами, фактично одразу за воїнами у звільнені райони йдуть ті, хто відновлює всі умови для нормального життя. Перше й базове — розмінування. Окупанти залишають по собі тисячі мін і боєприпасів, що не розірвалися.
“Я часто чув оцінки, що очищення України від російських мін вимагатиме десятиліть часу. Ми не можемо стільки чекати. Ми повинні за роки зробити те, що десь іще у світі могло відбуватися десятиліттями після боїв. Передусім розміновуються будинки, соціальні об’єкти, комунікації, дороги — увесь простір життя людей. Але окупанти мінують усе: лінії електропередачі, будівлі підприємств, поля, ліси. На піку мінного забруднення в Україні ми мали 300 тис. кв. км небезпечної для життя території”, — сказав Зеленський.
Він додав, що сьогодні завдяки справжньому героїзму українських саперів і піротехніків, рятувальників і всіх, хто їм допомагає, площу забрудненої мінами та боєприпасами землі вдалося скоротити.
“Тепер залишилося для розмінування близько 170 тис. кв. км. Зокрема це й у найскладніших місцях — там, де бойові дії ще тривають, там, де ворог ще додасть мінувань перед своїм відходом, як це зараз у Херсоні… Плюс ліси, плюс величезна площа полів”, — зазначив глава держави.
Проєкти допомоги в розмінуванні вже реалізують партнери України: США, Канада, Велика Британія, Данія, Норвегія, Естонія, Австрія, Польща, Японія, Швейцарія, Швеція, Словаччина, структури ООН.
“Свій особистий внесок може зробити й будь-яка людина на землі – усі, хто підтримує Україну, через нашу благодійну платформу United24. Зокрема завдяки такій допомозі вже придбали першу найбільш ефективну машину для розмінування Armtraс 400, яка зараз працює на Харківщині. Вона за годину проходить 1,5 га, повністю гарантуючи знешкодження мін. І передусім очищує територію вздовж ліній електропередачі, щоб могли працювати енергетики та відновлювати постачання. Будемо додавати ще таку й іншу подібну техніку і пришвидшувати розмінування всюди, куди ми повертаємо наш прапор, наше нормальне українське життя”, — запевнив Зеленський.
У звільнені райони одразу за воїнами йдуть і сили Національної поліції.
“Сьогодні поліція зайшла в Калинівське, Бобровий Кут, Євгенівку, Коцюбинське та Снігурівку. Там розпочалися стабілізаційні заходи”, — повідомив президент.
Глава держави поінформував про дві важливі телефонні розмови. З премʼєр-міністром Британії обговорили подальшу оборонну підтримку України, обмінялися оцінками операцій, що тривають на передовій. З премʼєр-міністром Канади обговорили G20, ініціативи України в ООН — важливі проєкти резолюцій, оборонну та безпекову взаємодії. Він анонсував, що завтра у графіку ще є важливі перемовини.
“Хочу сьогодні також подякувати Нідерландам за черговий крок на посилення нашої оборони. 100 млн євро спрямовуються у фонд підтримки нашого захисту. Ці кошти, а також кошти від інших партнерів будуть використані для закупівлі техніки безпосередньо у виробників і працюватимуть на перспективу. На те, щоб Україна ставала тільки міцнішою. І ще одне. Сьогодні маємо оголошення нового пакету військової допомоги від США. Важливі засоби протиповітряної оборони. Якраз те, що треба, те, що ми просили”, — резюмував Володимир Зеленський.
Читайте також: “Зрозуміло одне — Росія перебуває під сильним тиском”: генсек НАТО про заяву щодо відступу із Херсона