4% ВВП — на оборону: як Польща на тлі війни в Україні посилює армію, розповів експосол

Андрій Дещиця. Фото: liga.net

Польща готується до захисту своєї держави та прагне, щоб у всій Східній Європі переважали безпека і мир. У цьому зв’язку є активна підтримка України та дії Варшави на міжнародній арені. Про це сьогодні, 15 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав колишній надзвичайний і повноважний посол України в Польщі Андрій Дещиця.

Дипломат акцентував, що Польща не тільки посилює свою армію, а й діє на міжнародній арені та активно допомагає Україні. 

“Поляки готуються до того, щоб захистити свою батьківщину. Польща прагне до того, щоб у регіоні Східної Європи панували безпека і мир. І те, що робить Польща протягом останнього року, можемо розділити на три компоненти. По-перше, Польща активно підтримує Україну і вірить у те, що вона переможе у війні з Росією. По-друге, сама робить усе, щоб посилити свою безпеку та армію. І по-третє, Польща активно діє на міжнародній арені, створюючи коаліції на підтримку України”, — резюмував Дещиця. 

Він нагадав, що росіяни вже озвучували плани можливого нападу на Польщу. Тому рішення атакувати країну НАТО цілком імовірне. І Польща переозброюється, посилює і модернізує свою армію, готуючись відбивати можливі загрози з боку Російської Федерації. 

“Можливо, Кремль ще не називав поляків “исконно русским” народом. Але з боку Кремля і політиків Росії вже голосно прозвучало, що після України наступною буде Польща. Люди пам’ятають історію: РФ уже кілька разів пробувала окупувати Польщу, зайняти її територію і підпорядкувати собі. Але весь час у неї цього не виходило”, — сказав експосол.

Потрібно пам’ятати й те, що Польща має кордон із Росією та Білоруссю, каже Дещиця. 

“Ми про це трошки забуваємо, але це Калінінградська область — там близько 200 км кордону. Крім цього, у Польщі з Білоруссю спільний кордон понад 400 км. І, як показує досвід України, Білорусь може бути використана як плацдарм для нападу. І абсолютно зрозуміло для поляків, що потрібно бути максимально готовим до того, що з цих напрямків може бути напад. Тому на кордоні і з Білоруссю, і з Росією в районі Калінінграда Польща вже створює загородження”, — наголосив дипломат.

Дещиця також зазначив, що рішення і дії Кремля, глави РФ Путіна — непередбачувані. 

“Я думаю, якщо Путін напав на Україну, і в нього не виходить її захопити, то хто знає, може, він спробує напасти на інші країни, аби перевірити, наскільки вони готові, наскільки загалом згуртовані країни НАТО. Рік тому дія і процес ухвалення рішень в Альянсі був дуже ліберальний і потрібно було дуже багато часу, щоб ухвалити рішення. Цей рік війни показав, що НАТО змінився, згуртувався і об’єднався. Вони вже живуть у реальному світі, де війна триває просто на кордонах НАТО”, — сказав гість ефіру.

Польща розраховує на допомогу НАТО в процесі модернізації армії, каже Дещиця, вона активно співпрацює з країнами Альянсу. 

“До країни зараз прибувають американські, хорватські та румунські військові. Дуже багато американських баз розгортається протиракетної та протиповітряної оборони. Однак, як кажуть у Польщі, так, ми сподіваємося на НАТО, але потрібно передусім сподіватися на себе”, — акцентував дипломат.

Читайте також: Основу нової архітектури безпеки в Європі зараз закладають регіональні альянси, — Фесенко

Прямий ефір