За останній тиждень українська армія збила понад 40 іранських ударних дронів, значну кількість російських ракет, 6 вертольотів. Результат — сотні врятованих життів та десятки вцілілих об’єктів інфраструктури. Партнери України тим часом активізують постачання систем протиповітряної оборони, повідомляє FREEДOM.
З початку повномасштабного вторгнення Росія здійснила 4,5 тис. ракетних ударів по Україні та понад 8 тис. авіанальотів. Такі цифри називав президент України Володимир Зеленський. Як повідомляють у Збройних силах України, російські окупанти у польових умовах “модернізують” зенітні ракети С-300. Їхня точність суттєво знижується. Це — додаткова загроза мирному населенню. Але й ефективність протиповітряної оборони України зростає.
У командуванні Повітряних сил ЗСУ повідомили, що Україна вже знищила понад 300 іранських дронів-камікадзе Shahed-136 (Шахед-136), запущених Росією. Запаси, як мінімум, за першими постачаннями з Ірану вичерпуються.
“На сьогоднішній день невідомо, скільки саме дронів Shahed-136 отримала Росія. Озвучувалася цифра керівництвом держави про те, що Росія замовила їх 2 400, але невідомо, чи є стільки у них, і невідомо, чи здатні вони виробляти їх у кількості, в якій хоче Росія. Тому, ймовірно, вони знизили інтенсивність атак іранськими дронами”, — коментує речник командування повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Тим часом стало відомо, що Вашингтон передасть Україні кілька нових комплексів протиповітряної оборони. Йдеться про два зенітні ракетні комплекси NASAMS. Вони захищатимуть українські міста від російських літаків, ракет та дронів-камікадзе. Експерти припускають, що навіть одного такого комплексу достатньо, щоби закрити небо, наприклад, над Харковом. Адже одна пускова установка складається з трьох взводів по 6 ракет, трьох бойових машин, радіолокаційних установок тощо. Робота з NASAMS в Україні ще не розпочалася.
“Навчання фахівців відбувається паралельно. Коли стане на озброєння, зрозуміло, що це широко не розголошуватиметься, але про перші бойові результати ми повідомимо”, — зазначив Юрій Ігнат.
Крім того, раніше додаткові 4 системи ППО IRIS-T Україні обіцяла Німеччина. Про це заявляв президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр.
“Складання комплексу, саме комплексу, займає від кількох місяців. Плюс на них черга стоїть. Тут треба погоджувати з третіми країнами договори про переуступку, щоб Україну пропустили, грубо кажучи, поза чергою”, — пояснив військовий експерт Павло Лакійчук.
Збивати ракети ЗСУ допомагають українці за допомогою своїх телефонів. Як повідомили розробники програми “єППО”, в Україні вперше збили крилату ракету “Калібр”, про яку за допомогою програми повідомили військовим місцеві жителі.
“Ракета летіла на дуже малій висоті, з урахуванням особливостей рельєфу місцевості, і локаційно не спостерігалася. Але кілька пильних громадян побачили ракету і миттєво сповістили військових за допомогою додатку “єППО”. Наші зенітники за кілька секунд отримали цілевказівку і без зайвих проблем, як на тренажері, збили “Калібр” із ПЗРК “Ігла”, — прокоментував розробник додатка Геннадій Сульдін.
Київські енергооб’єкти, за словами міського голови столиці Віталія Кличка, вже захищено новими системами протиповітряної оборони. Але безпека, як наголошують у НАТО, насамперед, — заслуга української армії.
“Зброя, яку ми зараз постачаємо, має величезне значення. Українці вже досягли успіху, збиваючи багато російських ракет і безпілотників. Надалі ситуація зміниться ще більше — зараз активізуються союзники. Насамперед, це сталося, звичайно, через навички українських військових з використання старих радянських засобів ППО, які вже мали”, — заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв’ю Deutsche Welle.
У перспективі Україна може отримати і системи НАТО Patriot, а також у найближчому майбутньому — винищувачі F-16 та F-15. Але, на думку міністра оборони України Олексія Резнікова, це стане можливим лише після того, як перший такий літак передадуть США. Агентство Reuters повідомляє, що у Вашингтоні розглядають можливість постачання і старих систем ППО HAWK (“Хоук”). Білий дім цю інформацію не коментував.
Читайте також: Росіяни випустили понад 50 крилатих ракет: наслідки ранкового удару по Україні