38 років тому сталася катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС), тоді вибухнув четвертий енергоблок. Унаслідок — на місці загинули десятки людей, переважно співробітники станції та рятувальники. Тисячі постраждали від впливу радіації. Влада СРСР намагалася приховати інформацію про аварію на ЧАЕС, ліквідаторів відправляли в зону без попередження про кінцевий пункт призначення. Через десятки років на станції знову могла статися катастрофа, цього разу —через дії російської армії, інформує FREEДОМ.
Рівно 38 років тому сталася найбільша техногенна катастрофа — аварія на Чорнобильській атомній електростанції. На четвертому енергоблоці ЧАЕС прогримів потужний вибух, реактор було зруйновано за секунди.
За оцінками, загальна потужність вибуху понад 100 разів перевищувала потужність застосованої ядерної зброї в японських містах Хіросіма і Нагасакі в серпні 1945 року. Сотні тисяч людей ризикували своїм життям, щоб запобігти, а незабаром мінімізувати наслідки аварії.
Десятки тисяч померли, ще більше людей отримали серйозні проблеми зі здоров’ям через радіаційне опромінення. Серед них — інженер управління четвертого енергоблоку Олексій Бреус.
Чоловік останній, хто натискав кнопку на пульті управління четвертого енергоблоку після вибуху.
“Увечері після зміни 26 квітня, коли я пішов із блоку — роздягнувся в санпропускнику, щоб здійснити санобробку, простіше кажучи, щоб помитися. Перед цим я на приладах виявив, що в мене не відмивається рука, брудна залишається долоня і стегно, права нога… Тобто захист був явно недостатній, бо це потрапило на шкіру. І я з подивом побачив, що в мене все тіло красивого бронзового кольору, коричнева густа засмага”, — згадує інженер і ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Олексій Бреус.
Після аварії на ЧАЕС від радіації найбільше постраждало населення України, Білорусі, Росії. Вплив відчули і громадяни інших країн. Утім, СРСР намагався всіма силами приховати наслідки катастрофи.
Як повідомив полковник внутрішньої служби у відставці Михайло Святненко, радянська влада блокувала телефонний зв’язок, щоб очевидці вибуху на ЧАЕС не могли розповісти про це іншим. Перше повідомлення про аварію на станції з’явилося в радянських медіа лише через три доби — увечері 28 квітня.
Інженер Олексій, який у день аварії подавав воду до реактора, отримав дозу радіаційного опромінення, яка майже у 25 разів перевищувала норму.
“У приміщеннях блоку подекуди рівень радіації був близько сотні рентген на годину. Це означає, що за годину людина отримує близько до смертельної дози радіації. На території атомної станції, у тому напрямку, де розвалився реактор на проммайданчику, рівень радіації доходив до 2 тис. рентгенів на годину”, — акцентував Олексій Бреус.
Катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції була техногенною і спричинила величезні наслідки.
Російські війська, які вторглися в Україну 24 лютого 2022 року, могли власними руками довести до ще однієї катастрофи на ЧАЕС.
“Вони не дотримувалися вимог саніторно-пропускного режиму, вимог радіаційної безпеки. Ходили без поділу територій на чисту зону — брудну зону. Розносили реактивні забруднення з брудної зони в чисту перед АБК-1 (адміністративно-побутовий корпус, — ред.) та в інших місцях”, — розповідає заступник директора технічного державного спеціалізованого підприємства (ДСП) ЧАЕС Сергій Кондратенко.
Після захоплення російськими військовими станції понад три тижні вони не давали змоги провести ротацію персоналу, який має змінюватися щодоби.
Згодом через безперервну роботу, фізичну та моральну втому працівники ЧАЕС не могли продовжувати проводити ремонт і технічне обслуговування обладнання.
Тоді на території Чорнобильської АЕС перебувало близько 50 одиниць військової техніки та близько тисячі солдатів РФ, повідомив голова Державного агентства України з управління зоною відчуження.
“Як перевалочний пункт у них тут був. Їх відправляли на Київ, їх там «палили», хтось повертався, хтось ні. Настрій у них постійно псувався. Здебільшого вечорами, коли напивалися, було неприємно тут перебувати і незрозуміло, чого від них очікувати”, — зазначає працівник цеху з поводження з радіоактивними відходами на ЧАЕС Олександр Черепанов.
“Їх було багато: техніки було дуже багато, людей було дуже багато. Вони спали скрізь — на землі, на підвіконнях, на шафах, на столах, де хто собі якесь мінімальне місце знаходив. Тому що було холодно, був ще лютий, тому ховалися в будівлі, а в будівлях, де знайшли місце, там і вляглися”, — каже інженер служби фізичного захисту ЧАЕС Людмила Козак.
Крім тих злочинів, які вчинили росіяни, захопивши ЧАЕС, під час відступу вони знову показали своє обличчя.
Як пише The Washington Post, коли війська РФ відходили з Чорнобиля, вони пограбували атомну електростанцію та унікальну лабораторію, яка займається збором даних. Збиток оцінюється десятками мільйонів доларів.
Росіяни вкрали 698 комп’ютерів, 344 автомобілі, 1 500 дозиметрів радіації і практично всі системи пожежогасіння.
“Ми заїхали сюди з керівництвом подивитися, що тут саме залишилося. Побачили дуже таку неприємну картинку. Усе було зруйновано, двері зламані, комп’ютери розкриті, сервери зламані. Дуже багато зникло дозиметричного нового обладнання, яке нам приходило по міжнародних об’єктах… Сервер зовсім зник. Та стійка, де знаходилося саме серверне обладнання, то і його теж не було, я так розумію, його також вивезли”, — розповів заступник директора вимірювального центру ДСП “Екоцентр” Барсуков Олександр.
Піддаючи радіаційній небезпеці український персонал на ЧАЕС, російські військові ставили під загрозу і свої життя. Через незнання або виконуючи наказ командирів, солдати ЗС РФ облаштовували свої позиції в областях із підвищеним радіаційним фоном, а також у так званому рудому лісі.
Як повідомив член Громадської ради з управління зоною відчуження Ярослав Ємельяненко, опромінених солдатів доставляли до білоруського Центру радіаційної медицини в Гомелі.
Радник глави Міністерства внутрішніх справ (МВС) України повідомляв, що відомо про загиблих, а також десятки військових у важкому стані.
Читайте також: Обов’язок усього світу — тиснути на Росію так, щоб ЗАЕС була звільнена, — Зеленський у річницю Чорнобильської катастрофи