30 суден і страхові компанії: як британський пакет санкції послабить тіньовий флот РФ (ВІДЕО)

Ілюстрація: fakty.com.ua

Велика Британія ввела санкції щодо 30 суден російського тіньового флоту. Тепер у санкційних списках Лондона 73 судна — більше ніж у будь-якої іншої країни. Цей крок ще більше обмежить можливості Кремля фінансувати війну проти України та зменшить ризики забруднення довкілля, інформує FREEДОМ.

Перші санкції щодо експорту російської нафти західні партнери України запровадили ще в грудні 2022 року. Відтоді Москва почала збирати так званий тіньовий флот, який уже налічує кілька сотень танкерів. Донедавна вони перевозили близько 4 млн барелів на день і приносили країні-агресору мільярди доларів. Для придбання суден для тіньового флоту Росія використовує офшорні компанії, що значно ускладнює роботу з їх відстеження.

“В умовах, коли Москва перебуває під західними санкціями, дедалі більше танкерів перевозять незаконні товари — і завдають шкоди навколишньому середовищу — по всьому світу. Мало того, що ці судна значною мірою не регулюються, вони часто не застраховані, а це означає, що в разі витоку або більш серйозного розливу уряду буде важко притягнути їх до відповідальності”, — зазначає видання Politico.

У Південно-Китайському морі біля узбережжя Малайзії танкери тіньового флоту зустрічаються для перевалки нафти, йдеться в розслідуванні агентства Bloomberg. Там у липні 2024-го судно російського тіньового флоту врізалося в інший танкер, унаслідок чого обидва загорілися.

Неурядова організація SkyTruth, ґрунтуючись на супутникових знімках, заявила про дев’ять випадків розливів нафти, спричинених танкерами російського тіньового флоту. Експерти впевнені, що таких інцидентів набагато більше. Ризики, спричинені діяльністю тіньового флоту Росії, — глобальні.

Активніше за інших партнерів України з незаконним транспортуванням нафти з федерації бореться Велика Британія. Під санкції Лондона потрапили не тільки чергові 30 суден, а й страхові компанії, які забезпечують їхню роботу.

“Я оголошую про найбільший пакет санкцій щодо російського тіньового флоту, і це підкреслює прихильність Великої Британії Україні. Ми надаватимемо підтримку Києву на 3 млрд фунтів стерлінгів щорічно доти, доки триває війна, щоб надавати допомогу у військовому відношенні, і, звісно, економічному та гуманітарному. Ми продовжуємо підтримувати Україну”, — заявив міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі.

Видання Bloomberg, посилаючись на анонімні джерела в Брюсселі, пише, що Євросоюз планує ввести додаткові обмеження щодо російського тіньового флоту. До посилення тиску на Кремль партнерів закликав президент України Володимир Зеленський.

“Це важливий крок, і буде правильно, щоб європейські партнери на рівні всього Європейського Союзу, а також інші партнери підтримали такі санкції. Чим менше буде російських надприбутків від нафти, тим менше буде в Росії і можливостей вести війну. Це очевидний зв’язок, зв’язок, який має спрацювати заради реального миру”, — заявив він.

У наступному санкційному пакеті Брюссель може накласти заборону на доступ до європейських портів і послуг більш ніж 45 російським танкерам. Нагадаємо, в американському санкційному списку вже 39 танкерів тіньового флоту Росії, а в європейському — 19.

Читайте також: Як США можуть послабити нафтовий сектор Росії — подробиці (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, Лондон оголосив про введення санкції проти 30 російських танкерів 25 листопада.

Читайте також: 40 дол. за барель: як Трамп знижуватиме світові ціни на нафту, розповів Пендзин

Прямий ефір