У польському місті Лодзь триває засідання ради Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Протягом двох днів проведення заходу учасники планують обговорити низку важливих питань, серед яких — війна Росії проти України та виплата Києву репарацій коштом заморожених активів РФ. Це перший саміт ОБСЄ, що відбувається без участі російської делегації. Польща відмовила російським дипломатам у видачі віз, повідомляє FREEДОМ.
Десятки представників міністерств закордонних справ прибули до Лодзя на засідання ради ОБСЄ. Україну на саміті представляє Дмитро Кулеба. За його словами, українська делегація вимагає від ОБСЄ не тільки не допускати представників Росії на засідання, а виключити країну зі складу організації.
“Єдиний шанс врятувати ОБСЄ — це виключити Росію із цієї організації. Ми почули багато слів сьогодні і вчора на неформальній зустрічі міністрів про необхідність підтримки всеосяжного діалогу з Росією і взагалі з усіма учасниками ОБСЄ. Але наша відповідь на це була дуже проста — ОБСЄ має визначитися — або смерть з Росією, або життя без Росії. Іншого шляху у цієї організації, яка є надзвичайно важлива, немає. Рішення потрібно ухвалювати, бути креативними і шукати моделі”, — заявив міністр закордонних справ України.
Українська делегація представила іноземним колегам мирний план — 10 кроків до відновлення справедливості. Раніше про них говорив президент Володимир Зеленський під час онлайн виступу на саміті G20 (“Великої двадцятки”). Пропозиції Києва підтримують європейські дипломати. Запевняють, готові працювати над механізмами як притягнути Росію до відповідальності за злочин військової агресії та розробити механізм передачі заморожених активів РФ на користь України.
“Зруйнована інфраструктура України потребує відновлення, якими б не були цифри, ми розуміємо, що вони будуть високими. Заморожені російські активи мають бути спрямовані на відновлення України. Я планую провести низку зустрічей із колегами з Євросоюзу. Ми вивчимо всі законні можливості, щоб змусити Росію заплатити. Її резерви заблоковані, але між блокуванням і використанням цих коштів необхідна низка юридичних процедур, над якими ми зараз працюємо”, — поінформував Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Про необхідність перемоги України та відновлення справедливості говорять і представники Сполучених Штатів. За словами заступника державного секретаря США Вікторії Нуланд, президент РФ Володимир Путін не повинен досягти своїх цілей, тероризуючи мирні українські міста атаками на критичну інфраструктуру.
“Президент Путін, попри його жорстоку агресивну війну, воєнні злочини і його жорстоку боротьбу проти мирних жителів, яких він намагається заморозити зараз, взимку, не може перемогти Україну. Путін також зазнав невдачі у своїх спробах зруйнувати ОБСЄ. Насправді сьогодні 55 країн висловили єдність і величезну стійкість щодо важливості захисту демократичних цінностей, принципів статуту ООН, Гельсінських угод. Зрозумійте, що іноді така криза потрібна всім нам, і ми повинні старанно працювати, щоб зрозуміти, що свобода не безплатна. Ця організація знайшла нові підходи під керівництвом генеральної секретарки Хельги Шмід і польським головуванням за нашої рішучої підтримки, щоб бути більш стійкими навіть перед обличчям цієї жахливої російської жорстокості. Вони знову запустили механізм, який дає змогу ухвалювати рішення поза консенсусом, коли одна нація намагається придушити організацію, використовуючи правило консенсусу, і за допомогою цього московського механізму ОБСЄ змогла розробити нову місію підтримки для України, яка є нашою найсерйознішою проблемою безпеки, вочевидь, не лише в Європі, а й на планеті на цей момент, гарантуючи, що ОБСЄ може допомогти в її розв’язанні”, — заявила Нуланд.
Засідання ради міністрів ОБСЄ продовжиться завтра. В організації анонсують підсумкову пресконференцію, на якій детально розкажуть про рішення ОБСЄ.
Читайте також: Представники РФ тільки імітують дипломатію і перемовини, їхній вибір — війна і воєнні злочини, — Кулеба
Як повідомлялося раніше, у Лодзі сьогодні, 1 грудня, розпочалося дводенне 29-є засідання ради міністрів ОБСЄ. Воно відбувається на запрошення чинного голови ОБСЄ, міністра закордонних справ Польщі Збігнєва Рау.