Попри повномасштабне вторгнення російських військ і атаки з повітря по військово-промислових об’єктах, що не припиняються, Україна продовжує розробку і виробництво власного озброєння, повідомляє FREEДОМ.
Війна дала поштовх до розробок нових дронів. У Міністерстві оборони України повідомили, що з 22 лютого 2022 року на озброєння було ухвалено 28 моделей безпілотних літальних апаратів (БПЛА) різних типів вітчизняного виробництва.
“В Україні — бум різних типів дронів. Багато компаній, багато IT-середовища, багато хабів, які просто займалися, тренувалися на якихось планерах, хтось на дронах літав для себе — вони кинулися до мілітарі сектору. Зрозуміло, що під час війни виживуть найсильніші, ті, хто буде адаптований до військових дій, але у нас дуже широка лінійка українських дронів, вона значно ширша за російську”, — коментує командир спецпідрозділу ударних дронів “Білий Орел” Валерій Боровик.
Розробку та виробництво дронів у Міноборони називають пріоритетною сферою. Уряд та військовий сектор співпрацюють із приватними ініціативами та фінансують кращі проєкти. Скоротився термін прийняття в експлуатацію нового озброєння з 2 років до 3-5 тижнів. Крім того, на відміну від російського військово-промислового комплексу (ВПК), українські розробники мають доступ до сучасних західних компонентів.
“Рік тому таких виробничих можливостей, такої кількості нових команд не було. В Україні ніхто цим у такому обсязі не займався — у тому, в якому це відбувається зараз. На “болотах” [у РФ] у той час ми бачимо деградацію виробничих ланцюжків, бачимо проблеми компонентної бази. Ми бачимо, що санкції працюють та обмежують надходження будь-яких компонентів на виробництво техніки, тому різниця величезна”, — констатує співзасновник проєкту Drone.ua Валерій Яковенко.
Збройні сили України нещодавно використали самохідну артилерійську установку (САУ) “Богдана” вітчизняного виробництва. Установка потрапила на фронт без додаткових державних випробувань “за спрощеною процедурою”. Проте озброєння досі перебуває у стадії доопрацювання. За словами експертів, це звичайна практика.
“Те, що САУ “Богдана” було вперше показано на параді у 2018 році, а у 2023 році вона перебуває на стадії, скажімо так, дослідної розробки — це нормально. Якщо говорити про реальний ефект на фронті, то на різних відео ми могли помітити, як мінімум дві установки, що працюють одночасно. Ми не знаємо їхньої реальної кількості, бо за радянських часів таких виробництв не було на території України. САУ “Богдана” важлива як фактор створення нового сектору військової промисловості”, — підкреслив військовий експерт, аналітик Defense Express Іван Киричевський.
Раніше САУ “Богдана” вже застосовувалася у бою. Як заявляв головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний, ЗСУ використовували установку при звільненні острова Зміїний.
Раніше капітан 1 рангу запасу заступник начальника штабу ВМС ЗС України (2004-2020 рр.) Андрій Риженко розповів в ефірі FREEДОМ, що вже після початку повномасштабного російського вторгнення Україні вдалося підготувати види озброєнь, роботи над якими велися вітчизняним військово-промисловим комплексом дуже довго. Серед них ракетний комплекс “Нептун”, введений в експлуатацію раніше, але випробуваний повною мірою вже після 24 лютого 2022 року, безпілотники, самохідна гаубиця “Богдана”. Водночас Риженко зазначив, що Україні вже зараз потрібні сотні “Богдан”, але реалізувати це складно, оскільки можливість РФ завдавати ударів по всій території України дуже обмежує український ВПК.