14 країн приєдналися до вільнюської декларації “Великої сімки” (G7) на підтримку України. Таким чином, разом з G7 гарантії безпеки для України вже підтримує 21 країна. Це непогана географія, і кожна з цих країн може щось запропонувати Києву. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, надзвичайний та повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
“Сімка” — найрозвиненіші країни, але до них приєдналися країни практично всієї Північної Європи. Тут ми бачимо і Південну Європу. Це і Португалія, і Греція. Є представники країн Центральної Європи. Тож дуже важливо з кожною цією країною провести переговори, і кожна щось може запропонувати Україні як надання гарантій безпеки”, — зазначив гість ефіру.
Як каже дипломат, ці гарантії можуть бути воєнного, політичного та економічного характеру. Перші — допомога у наданні техніки, боєприпасів, навчанні українських солдатів за натовськими стандартами на натовських полігонах з інструкторами, яких нададуть ці країни. Політичні гарантії — це підтримка дипломатичних зусиль України на міжнародній арені, зокрема й щодо просування формули миру президента Володимира Зеленського. Економічні — надання фінансової, економічної допомоги Українській державі, бо війна має й економічний вимір. Це може бути і підтримка експорту українського зерна, і підтримка української енергетичної системи.
Левченко наголосив, що на відміну від Будапештського меморандуму, підписантами якого, зокрема, були США та Велика Британія, гарантії безпеки будуть обов’язковими до виконання.
“Будапештський меморандум, на жаль, не пройшов процес ратифікації у країнах, що його підписали. Це означає, що він не має юридичної сили, підтримки національних парламентів. Тому він фактично перетворився на документ декоративного характеру. А зараз гарантії безпеки передбачають ратифікацію цієї підтримки. Ратифікація документа проходитиме через парламент країни. Тобто якщо ми з Великою Британією закінчимо переговори, значить, британський парламент має ратифікувати документ, і тому він буде обов’язковим до виконання з боку наших партнерів”, — заявив Олександр Левченко.
Нагадаємо, Україна розпочала проведення консультацій щодо гарантій безпеки з Великою Британією. Подібні обговорення тривають і зі США. До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналися вже 14 країн. Документ підписали під час саміту НАТО у Вільнюсі. Гарантії необхідні для того, щоб уникнути повторного нападу Росії після завершення війни та до того, як Україна стане членом Альянсу.