Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель вважає, що європейці мають спільно обговорити свої можливості у разі інтенсивної війни та співпрацювати для покращення обороноздатності в умовах нових стратегічних викликів. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну країни ЄС вже домовилися збільшити витрати на оборону до 200 млрд євро найближчими роками, передає FREEДОМ.
Німеччина найближчими роками інвестує у свою безпеку 100 млрд євро. Уперше така пропозиція прозвучала на засіданні Бундестагу через 3 дні після повномасштабного вторгнення Росії до України. Програма передбачає, що тепер країна витрачатиме на оборону понад 2% ВВП. Раніше на армію виділяли значно менші суми. Поки що Німеччина постачає необхідне озброєння Україні та навчає роботи з ним українських військових.
“Чоловіки, які тут, захищатимуть свою країну. Вони захищатимуть її від жахливої загрози, яку представляє для України жорстока агресивна війна Росії. І ми продовжимо підтримувати їх нашими фінансовими можливостями, а також зброєю, яку ми можемо надати з Німеччини, щоб вони могли робити те, що зараз необхідно на місцях, а саме, щоб солдати отримували оптимальну підтримку, якої вони потребують”, — прокоментував федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Передати свої літаки МіГ-29 Україні найближчим часом має Словаччина.
“Є політична воля і є сенс допомагати тим, хто потребує допомоги”, — наголосив міністр оборони Словаччини Ярослав Надь.
Повітряний простір Словаччини патрулюватимуть Чехія та Польща, доки країна не отримає нових американських винищувачів F-16. Їхні постачання заплановані на 2024 рік.
У Єврокомісії вважають, що країни ЄС мають скоординувати закупівлю обладнання, її графіки, узгоджувати військові вимоги. У липні європейський комісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон анонсував план, що дозволяє країнам Європейського Союзу спільно закуповувати зброю.
“Здійснюючи внески з європейського бюджету, ми створюємо стимул для держав-членів, багато з яких оголосили про значне збільшення видатків на оборону, купувати зброю разом. Це дасть змогу краще витрачати бюджетні кошти та зміцнити нашу європейську промислову базу”, — зазначив Бретон в інтерв’ю Rolitico.
В останні роки країни ЄС намагаються більш тісно координувати свої дії у сфері безпеки та оборони, наприклад, щодо фінансування спільних оборонних проєктів. Тому в березні затвердили Стратегічний компас — першу концепцію Євросоюзу у сфері оборони та безпеки. Його ключова норма — створення європейських сил швидкого реагування чисельністю 5 тис. військовослужбовців.
“Це тим паче важливо у той час, коли війна повернулася до Європи після невиправданої та неспровокованої російської агресії проти України, а також великих геополітичних зрушень. Цей Стратегічний компас підвищить стратегічну автономію ЄС та його здатність працювати з партнерами для захисту своїх цінностей та інтересів”, — ідеться у пресрелізі Ради ЄС.
А ось створювати спільну армію ЄС, як вважає голова європейської дипломатії, немає потреби.
“Жодна з 27 армій не може бути замінена єдиною європейською силою. Нам тільки потрібно поєднати наші сили й краще координуватися та інвестувати у безпеку”, — заявив верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та безпеки Жозеп Боррель в інтерв’ю Kronen Zeitung.
На думку Борреля, Європейська комісія та Європейське оборонне агентство можуть підтримати держави-члени щодо спільної закупівлі зброї. Зокрема, у контексті поповнення запасів, які вичерпалися через постачання військової техніки в Україну.
Читайте також: Українці стали драйверами внутрішніх змін у суспільстві країн ЄС, — нардеп