Близько 150 тис. людей залишаються в окупованому Росією місті Маріуполь Донецької області, майже половина — росіяни: будівельники та військові. Житловий фонд міста майже повністю зруйнований, екосистему окупанти методично знищують, повідомляє FREEДОМ.
“Ми народилися у місті сильних та працьовитих людей. У місті, де мирно жило багато різних народів”, — представляють своє місто на сцені актори Маріупольського театру “Концепція” у виставі “Обличчя кольору війна”.
Театр, якому 2022-го вдалося виїхати з окупації, у своїй виставі показав усьому світові, що означає жити місяцями у підвалі та ховати людей у дворах.
“Іноді неможливо було вийти на вулицю, щоб щось приготувати, бо дуже щільно накривали кожну ділянку з усіх калібрів: розповідає переселенець із Маріуполя, актор Дмитро Гіценко.
Знищені драмтеатр, “Азовсталь”, порт Маріуполя, сотні тисяч будинків та могили людей, до яких так і не прийшли рідні, щоб попрощатися, — це символи зруйнованого життя міста.
Через російську окупацію точних даних про кількість загиблих у Маріуполі немає. За даними різних джерел, унаслідок російської агресії там загинуло близько 100 тис. осіб: мирних і військових.
Росія продовжує методично знищувати місто. Майже 300 будинків уже демонтовано, у планах окупантів — знести ще приблизно 700. На думку експертів, знесення будинків — один зі способів росіян приховати свої злочини.
“До війни це був ключовий промисловий центр України, який спеціалізується на металургії та суднобудуванні, з населенням 440 тис. осіб. Сьогодні у Маріуполі залишилося близько 150 тис. людей. Понад дві третини колишніх мешканців або були вбиті, або поїхали на неокуповані території України. Інші переїхали до Росії. Черги за одержанням пенсій на місцевій пошті виглядають, як радянські черги за їжею. Руйнування, завдані Маріуполю путінською війною, нелегко приховати чи відновити. Руїни всюди, і люди шукають речі в тому, що залишилося від їхніх будинків”, — пише у статті для Washington Post політолог, старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва Леон Арон.
За інформацією радника міського голови Маріуполя, у місті залишилося 80 тис. громадян України, 12 тис. із яких — діти. Інші — громадяни РФ.
“Близько 40 тис. росіян, які займаються будівництвом та відновленням. Їхня кількість наростає. Близько 10 тис. — це військовий корпус разом із росгвардією, разом із поліцією окупантів. Виходить, що на території Маріуполя приблизно 130-140 тис. — це всіх разом”, — коментує радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко.
Російська пропаганда постійно показує, як швидко відновлюється Маріуполь, цинічно уникаючи розголосу реальних фактів своїх злочинів.
“Через місцевих лідерів суспільної думки окупанти нав’язують мешканцям думку, що всі, хто виїхав із маріупольського пекла минулого року, вивіз свої сім’ї, — зрадники міста. При цьому вони ні слова не пишуть і не говорять про війну, про зруйновані будинки, про десятки тисяч загиблих мирних жителів”, — каже президент Маріупольського телебачення, волонтер Микола Осиченко.
Єдиний відбудований міський мікрорайон наприкінці березня відвідував Путін, що активно висвітлювалося у матеріалах пропагандистських ЗМІ. Але нових квартир дуже мало,вони часто непридатні для життя. Людей заселяють у приміщення без меблів та будь-яких нормальних умов.
Знищують окупанти й екосистему Азовського моря. За даними міської ради, на узбережжі окупованого Маріуполя виявили мертвих дельфінів. Як зазначають у міськраді, це пов’язано з тим, що у місті є маса стихійних звалищ, немає професійного контролю над забрудненням ґрунту, річок та моря.
А влітку Маріуполь взагалі може залишитися без прісної води. Як повідомили у Донецькій обласній військовій адміністрації, через спеку висохнуть водоймища, з яких зараз окупанти беруть воду для забезпечення потреб міста.
На думку міського голови Маріуполя Вадима Бойченка, на відновлення Маріуполя після російської окупації знадобиться щонайменше 20 років.
“Якщо ми говоримо про розвиток міста, відродження міста, щоб відновити те, що сьогодні знищила російська армія у місті Маріуполі, необхідно 14,5 млрд євро”, — говорить Маріупольський міський голова Вадим Бойченко.
Раніше радник Маріупольського міського голови Петро Андрющенко повідомив, що у Маріуполі за тиждень у середньому помирають 200-300 українців.