20% — дефіцит потужності в енергосистемі України: як Європа допомагає вистояти (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.com

Україні вдалося стабілізувати роботу енергосистеми після чергового масованого російського ракетного удару. Проте дефіцит потужності досі зберігається на рівні 20%. Попри це, у Херсоні близько 17% споживачів уже підключено до електроенергії й ремонтні роботи там тривають. У той час, коли Росія намагається знищити українську енергосистему, міжнародні партнери допомагають Україні вистояти, повідомляє FREEДОМ.

Об’єкти критичної інфраструктури України Російська Федерація розпочала атакувати 10 жовтня. Останній масований обстріл був 23 листопада. Тоді, за словами президента України Володимира Зеленського, без електроенергії залишилося 10 млн осіб. Проте вже 27 листопада прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що роботу енергосистеми вдалося стабілізувати.

“Дефіцит потужностей залишається на рівні близько 20%. Понад 1000 фахівців щодня працюють над ремонтом мереж. Уряд ухвалив рішення про заборону експорту паливної деревини. Це сприятиме накопиченню її в Україні. Адже у багатьох громадах, особливо прифронтових, деревина зараз основний ресурс для опалення”, — повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Коли російські військові відступали на лівий берег Дніпра, вони зруйнували енергосистему Херсона. Наразі у звільненому місті електропостачання поступово відновлюється. Енергетики вже підключили до мережі 17% споживачів міста.

“Є оптимістичний прогноз — він передбачає відсутність обстрілів та мінімальну інтенсивність боїв у цьому регіоні, — згідно з яким повернення електропостачання до споживачів міста Херсона може зайняти за часом до 1 місяця”, — прогнозує провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Максим Белявський.

Енергосистема ЄС, до якої Україна приєдналася ще у березні, здатна допомогти подолати український дефіцит, проте для цього потрібний спеціальний механізм, який зараз перебуває на стадії розробки.

“Україна синхронізувала свою енергосистему з ЄС, чим збільшила стабільність до вимушених розвантажень або навантажень енергосистеми, тобто стійкість до позаштатних ситуацій у нас втричі зросла. Звичайно, є можливості аварійної допомоги, є можливості імпорту електроенергії, але вони поки що обмежені на рівні одного енергоблоку, це невеликі потужності, але вони вже нам допомагають”, — пояснив Максим Белявський.

Міжнародні партнери допомагають у відновленні енергосистеми України. Європейський банк реконструкції та розвитку схвалив фінансування підтримки “Укренерго” на 372 млн євро. Нідерланди також надають 72 млн євро допомоги Україні, а Литва відправила 114 трансформаторів різної потужності.

“Загалом Литва має намір передати 252 трансформатори. Литовські енергетичні компанії вже направили підтримку розміром 3 млн євро на реконструкцію енергетичного сектору України. Ще 2 млн євро підтримки надсилають зараз”, — поінформував міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Також ЄС передасть Україні 200 трансформаторів та 40 генераторів, а Агентство США з міжнародного розвитку надасть Україні 80 генераторів та кілька десятків тисяч ковдр для кімнат відпочинку “Укрзалізниці”. Про допомогу з обладнанням також заявили Франція, Чехія, Латвія та низка інших країн.

Читайте також: Російський уряд йде ва-банк, — Ягун про удари по енергосистемі України (ВІДЕО)

Прямий ефір