20-30% протестувальників достатньо, щоб радикально змінити перебіг подій, але росіяни не об’єднуються, — докторка психологічних наук

Громадянський меморіал пам'яті Олексія Навального у Парижі. Фото: gettyimages.com

Усі системи в РФ підпорядковані “єдино правильному сценарію”, у більшості росіян не виникає думки, що все може бути інакше. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила докторка психологічних наук, президентка Асоціації політичних психологів України Ірина Губеладзе.

За її словами, для того, щоб спровокувати суттєві зміни в країні, має бути критична кількість тих, хто проявляє свою думку і свою позицію.

“Єдиний плюс-мінус дієвий спосіб [приструнити безкарність політиків у Кремлі], який чомусь не реалізовується зараз, — це об’єднання і нарощування критичної маси. Тому що поодинокі пікети — це не дієва історія, не дієвий механізм. У такій системі ти справді один у полі воїн, і ти не можеш нічого зробити. Коли люди об’єднуються і починають масово щось робити… Не потрібно дуже великої кількості. Як правило, 20-30% протестувальників достатньо для того, щоб радикально змінити перебіг подій”, — сказала Губеладзе.

Але, уточнила експертка, люди в Росії бояться об’єднуватися, бояться нарощувати цю масу для того, щоб протестувати більш-менш організовано й активно.

“І знову ж таки, Росія велика, територія велика, регіони дуже розрізнені, дуже різні. І це не дозволяє населенню об’єднуватися. Вони розділені між собою за різними ознаками. І фактично єдиний об’єднувальний для них момент — це центральна влада єдиноправильна. І ідея “русского мира” — це об’єднувальний для них компонент. Все інше різне, і це не дає їм можливості наростити потенціал для протесту”, — додала вона.

На думку докторки психологічних наук, не варто очікувати якихось масових виступів, акцій росіян із протестами до президентських виборів. Психологічно громадяни країни-агресора до цього не готові.

“Можливо, будуть якісь точкові виступи, але це не буде серйозно впливати на загальну картинку і на загальну ситуацію”, — резюмувала Ірина Губеладзе.

Читайте також: Каральна психіатрія в Росії існувала завжди, — Губеладзе про метод тоталітарних режимів

Прямий ефір