У Росії в грудні 2023 року вийшли з ладу сім цивільних літаків. Останній не зміг вилетіти з Дубая до Москви. Причина — поломка колеса, повідомили в компанії “Аэрофлот”. На заміну пішло понад 14 годин, після чого екіпаж пішов відпочивати, а літак так і не вилетів. У Головному управлінні розвідки Міноборони (ГУР МО) України повідомляють, що Київ отримав дані про реальний стан цивільної авіації в РФ, інформує FREEДОМ.
Нещодавно ГУР МО оприлюднило звіти Федерального агентства повітряного транспорту Росії. Згідно з документами, за перші дев’ять місяців 2023 року в РФ задокументували 150 випадків технічних несправностей літаків. За аналогічний період 2022-го було 50 таких інцидентів. Тобто тепер літати в країні стало втричі небезпечніше.
“Протягом січня 2023 року в цивільній авіації Росії було зафіксовано 185 авіапригод. Близько третини кваліфіковано як інциденти різного рівня небезпеки. Лідером тут став російський близькомагістральний літак “сухий superjet” — 34 проблемних випадки. Держава-агресор Росія зазнає серйозних труднощів з обслуговуванням бортів з великим нальотом. Через брак потужностей і фахівців у Москві намагаються переорієнтувати обслуговування літаків на Іран, де відповідні роботи здійснюють “кустарно” без відповідної сертифікації”, — йдеться в повідомленні на сайті ГУР.
Закуповувати комплектуючі для повітряних суден Кремль планує в Ефіопії, Індонезії, Пакистану, Сінгапуру та Малайзії. У Росії намагаються врятувати сектор цивільної авіації за рахунок тіньових схем поставок старих запчастин. Експерти попереджають, що подібна практика тільки збільшить кількість авіакатастроф.
“Як правило, авіакомпанії купують собі нові запчастини, а свої запчастини, які ще мають ресурс і вони не зламалися, показують за документами, що вони зламалися, їх списують, і списані запчастини таємним шляхом ввозять на територію Російської Федерації, і далі встановлюють на ті літаки, і вони продовжують літати, але вже, зрозуміло, із меншим польотним ресурсом”, — каже експерт із розвитку авіаційного ринку Богдан Долінце.
Став традицією в Росії й авіаційний канібалізм. Так називають процес, коли один борт ремонтують за рахунок кількох інших розібраних на деталі.
“Авіакомпанії постають перед вибором: розбирати літаки на деталі або використовувати неоригінальні запчастини, ризикуючи безпекою. Відсутність страхування і проблеми із запчастинами ускладнюють експлуатацію літаків. Збільшуються і терміни виконання робіт. Наприклад, ремонт блоку управління подачею пального, який раніше тривав 20 днів, тепер може зайняти чотири місяці”, — зазначив заступник генерального директора аеропорту “Бориспіль” (2017-2021) Георгій Зубко.
Не дають остаточно померти сектору цивільної авіації й бюджетні вливання. За рахунок дотацій вдалося утримати ціни на авіаперельоти всередині країни. Щоправда, кількість рейсів це зберегти не допомогло.
“Російській владі довелося фактично заливати авіаційний ринок російський грошима, і ця допомога оцінюється приблизно в 4,5 млрд дол. для того, щоб зберегти ці пасажиропотоки. Тому, що, за різними оцінками, пасажиропотік, який 2021 року становив майже 100 млн пасажирів, очікували 2022 року приблизно 74 млн. Але російським авіакомпаніям вдалося перевезти 25 млн тільки завдяки тому, що підтримка державних компаній дала змогу знизити вартість квитків на внутрішніх рейсах”, — пояснив Долінце.
Ще у вересні 2022 року Міжнародна організація цивільної авіації позначила Російську Федерацію червоним кольором, що свідчить про вкрай високий ризик для безпеки польотів. У топі небезпечних держав, крім Росії, Ліберія і Бутан.
Читайте також: “Авіаційний канібалізм” став нормою для Росії — цифри від експерта