Збиті 27 “Шахедів” та 87 крилатих ракет: подробиці наймасованішої російської ракетної атаки на Україну обговорили експерти

Наслідки ракетної атаки РФ на Україну 29.12.2023. Фото: t.me/dsns_telegram

Уночі та вранці 29 грудня Україна зазнала масштабної російської повітряної атаки. Як сказав речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат, стільки цілей одночасно на моніторі ще не було. Після 36 дронів-камікадзе Росія запустила 122 ракети різних типів. 

Загинули 39 мирних жителів, понад 160 — дістали поранення. У 16 областях пошкоджено житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури. 

Наслідки російської атаки на міста України

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що сили ППО збили 27 “Шахедів” і 87 крилатих ракет Х-101/Х-555/Х-55.

У Києві є руйнування від падіння уламків збитих ракет. За даними міської влади, сталася пожежа на території складських приміщень, загоряння зафіксували в багатоповерховому житловому будинку. Вибухом також було пошкоджено будівлю станції метро, яка працювала як бомбосховище.

Загалом в Україні, за даними Міністерства внутрішніх справ, пошкоджено 47 приватних будинків, 39 автомобілів, лікарню та санаторій, 9 багатоквартирних будинків, дві адміністративні будівлі, склади, школу, пологовий будинок.

У Дніпрі внаслідок масованої ракетної атаки загинули п’ятеро людей. Понад 30 — дістали поранення. Перші вибухи в місті прогриміли близько сьомої години ранку. Більшість жителів у цей час ще були вдома. У лікарнях залишаються понад 20 осіб. Серед них — одна дитина.

Одна з ракет упала поруч із пологовим будинком. У цей момент там перебували 12 породіль і 4 немовлята. Усіх медики встигли спустити в підвал після повідомлення про пуски ракет. Це врятувало їм життя. Будівля сильно пошкоджена. Вона вигоріла практично повністю. А в сусідніх будинках вибуховою хвилею вибило вікна.

У Дніпрі пошкоджено 30 житлових будинків, вибито понад дві тисячі вікон. Осередки займання були в чотирьох місцях по місту, зокрема й у торговому центрі. О 7 ранку там відкрився тільки супермаркет, тому вдалося уникнути великої кількості жертв. Для ліквідації наслідків ракетної атаки рятувальникам довелося задіяти понад 100 осіб.

“На трьох із чотирьох місцях ураження рятувальники діставали і тіла, і рятували людей, які зазнали травм”, — повідомив тимчасово виконуючий обов’язки заступника ДСНС України в Дніпропетровській області Сергій Корінний.

З ранку п’ятниці Харків опинився під атакою російської авіації. За даними Харківської обласної прокуратури, обстріл вівся протягом трьох годин — з 5 до 8 години ранку, зафіксовано 22 атаки. Загинули троє людей, ще 13 дістали поранення. Одного з постраждалих рятувальникам вдалося живим витягти з-під завалів.

Внаслідок обстрілу в місті пошкоджено складські приміщення, житлові будинки, пошту. В одній із міських лікарень вибуховою хвилею розбито дах, вибито всі вікна. Найбільше постраждало відділення стаціонару.

“Ми стаціонар планували відкривати з лютого, тому що він був уже зруйнований. І ось після ремонту таке горе знову”, — сказала директорка лікарні Наталія Єрмолаєва.

Зранку армія РФ атакувала й Одесу. У результаті пошкоджено 21 житловий будинок, два з них приватні, решта багатоповерхівки. За попередніми підрахунками, за даними Одеської військової адміністрації, постраждало 70 квартир. 4 людини загинули, 22 — отримали поранення. Також постраждала одна з міських шкіл.

Загалом за ніч противник використав для атаки на місто десяток ударних безпілотників типу “Шахед” і 5 ракет.

“Усі ці будинки — це фактично приватна власність. Або спільна приватна власність мешканців. Тому до військових об’єктів вони відношення ніякого не мають. І навіть поблизу такого нічого немає”, — прокоментувала начальниця Об’єднаного координаційного прес-центру Сил оборони України “Південь” Наталія Гуменюк.

15 ракет зранку атакували Львівську область. 10 із них Сили ППО знищили. У Львові внаслідок влучання в багатоповерхівку загинув 44-річний чоловік. Постраждали 30 осіб, зокрема дві дитини. 19 жителів було госпіталізовано. Більшість потерпілих отримали поранення через осколки скла, які вибило вибуховою хвилею.

Сім житлових будинків зазнали значних руйнувань, ще 11 — пошкоджено меншою мірою. Постраждали два ліцеї та дитсадок. 

Перші вибухи в Запоріжжі пролунали близько о пів на восьму ранку — російські війська обстрілювали місто ракетами. Одна з них повністю зруйнувала приватний будинок. Осколки влучили в трамвай, що проїжджав вулицею.

Цілями росіян стали інфраструктурні об’єкти та житлові будинки. На місці вибухів тривають рятувальні роботи. Кількість загиблих унаслідок ракетного удару Росії по Запоріжжю зросла до 8 осіб. 13 жителів поранено, двоє з них у реанімації у важкому стані. Про це повідомив керівник Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко. Він уточнив, що всього ворог завдав близько 10 ракетних ударів, одну ракету вдалося збити.

За даними спікера Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, російські окупанти випустили по території України майже всі види ракет, крім “Калібрів”. За його словами, РФ за час ранкової атаки по території України випустила 158 повітряних цілей. 114 із них сили ППО знищили. А саме: 27 ударних БпЛА Shahed і 87 крилатих ракет Х-101/Х-555/Х-55.

Крім того, російська крилата ракета, попередньо Х-22 або Х-101, порушила повітряний простір Польщі. Об’єкт рухався з величезною швидкістю. Його помітили в околицях Пшеводува. До слова, туди вже прилітала ракета.  

“Зранку в повітряний простір Республіки Польща з боку кордону з України влетів нерозпізнаний повітряний об’єкт, який з моменту перетину кордону і до моменту зникнення сигналу спостерігався радіолокаційними засобами системи протиповітряної оборони країни”, — з повідомлення Збройних сил Польщі.

Ракета залетіла в повітряний простір Польщі під час ранкової атаки Росії по Україні. Вона пробула там близько 3 хвилин. Про це розповів польський командувач Оперативних збройних сил генерал-майор Мацей Кліш

“Варіант, який я пропоную з військової точки зору, полягає в тому, щоб ракета покинула Польщу. Об’єкт перебував у Польщі менше 3 хвилин, приблизно 40 км порушення повітряного простору. Її відстежували по всій траєкторії польоту”, — повідомив Кліш.

Зі свого боку президент Польщі Анджей Дуда скликав засідання Бюро національної безпеки. Провів нараду прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. У ній узяли участь начальник Генерального штабу, оперативний командувач Збройних сил, глава Міноборони і керівники спецслужб країни. 

На брифінгу після засідання начальник Генерального штабу Війська Польського генерал Вєслав Кукула підтвердив, що повітряний простір держави порушила саме російська ракета.  

“Усе вказує на те, що російська ракета вторглася в повітряний простір Польщі. Ми маємо підтвердження цього на національному та союзницькому радарах”, — зазначив Кукула.

Після інциденту Сили протиповітряної оборони Польщі приведені в стан підвищеної бойової готовності.

Думки експертів

Якими були реальні цілі Росії під час масованих ударів? Як з атакою впоралася українська протиповітряна оборона? Якою була реакція світової спільноти на черговий російський терор? І чи буде покараний Кремль за черговий воєнний злочин? На ці запитання в ефірі телеканалу  FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Шаманов, спікер Київської міської військової адміністрації;
  • Олег Саакян, політолог;
  • Валерій Рябих, військовий експерт;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Олександр Павличенко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.

МИХАЙЛО ШАМАНОВ: Росія полює на наші системи ППО

— Більшість ракет, завдяки роботі протиповітряної оборони України, не потрапляють у ціль. Якщо намагатися аналізувати те, що росіяни говорять у своїх пропагандистських ефірах, то, зокрема, вони хочуть зруйнувати інфраструктурні об’єкти України, хочуть влучити по так званих центрах ухвалення рішень. Ще вони хочуть вдарити по певних вузлах зв’язку, або ж по транспортній артерії.  

Є постійне, зокрема, полювання на засоби протиповітряної оборони західних зразків, зокрема систему Patriot. Останнім часом ми бачимо, зокрема, що б’ють по звичайних цивільних об’єктах. 

Мені здається, що останнім часом росіяни намагаються тероризувати цивільне населення України, не маючи певних успіхів на фронті, і, зокрема, тримати українців у постійній психологічній напрузі.

Якщо говорити про перші хвилі атаки, то це були атаки іранськими ударними безпілотниками, потім були крилаті ракети, балістика, не було тільки “Калібрів” —  їх російські окупанти не використали. 

Завдяки такій хорошій роботі сил і засобів протиповітряної оборони, вдалося відстояти безпеку. Хочу сказати про роботу всіх екстрених служб Києва. Це ДСНС, це медики, це пожежники, це все. Тривога ще не закінчилася, але вони вже їхали на виклики, які були. 

Не один раз ми будемо закликати людей прямувати в укриття, тому що. Життя і здоров’я українця це пріоритет для нас. 

https://www.youtube.com/watch?v=pIDESq7RGRU

ОЛЕГ СААКЯН: Можна вирахувати всіх росіян, які стоять за подібними обстрілами

— Реакція світової спільноти відбулася досить швидко, оскільки, на жаль, це вже відбувається систематично. Дії Росії нікого не дивують. Це вже є протокольною річчю для багатьох світових лідерів. 

На тлі бюджетної кризи США, звісно, це набуває ще й певного контексту в плані стимулювання партнерів до активніших, рішучіших і послідовніших дій щодо допомоги Україні.  

Безумовно, багато в чому успіх і ключі від можливої української перемоги лежать зараз на Заході. 

Уже є рішення міжнародного кримінального суду щодо ордера на арешт Путіна в рамках викрадення українських дітей. Інші справи далі йтимуть уже лише через кому. Але найголовніше — вже є процес і він рухається. 

Є підготовка міжнародного трибуналу щодо акту агресії. Тут ідеться про більш вузьку кількість осіб. Перш за все, це політичне і військове керівництво Росії. Тут легше довести, оскільки акт агресії сам по собі очевидний, йому є безліч доказів і Росія сама його неодноразово визнавала. 

В України є інструменти, які дають змогу щонайменше асиметрично відповідати Росії за подібні дії. 

Можна обчислити всі прізвища людей, які стоять за подібними обстрілами, починаючи від тих, хто дає наказ, закінчуючи тими, хто натискає на гашетку в літаку, випускаючи ці ракети. 

Усі ці люди або постануть перед судом у Гаазі як військові злочинці, або можуть не дожити до цього через острах російських спецслужб, що вони будуть цінними свідками на процесі проти військового керівництва Росії. 

А ще вони можуть стати розмінною монетою в боротьбі спецслужб або їх може наздогнати відплата, зокрема від російських елітарних груп, які співчувають Україні. 

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: У Росії виснажився запас “Калібрів”

— Росія вкотре підтвердила свою репутацію терористичної держави, здійснивши атаку на мирні українські міста. 

Ця чергова атака повинна згуртувати світове співтовариство над розумінням того, що якщо залишити це все безкарно, то подібні атаки триватимуть. Ми бачили торік такі самі атаки протягом кількох днів якраз під час новорічних свят.  

Лунають заяви з боку німецьких парламентаріїв, які звертаються до своїх колег з проханням ухвалювати рішення, щоб вирішити проблему терористичної Росії. Зокрема, йдеться про те, щоб передати якомога більше тих засобів, які б дали змогу Збройним силам України ефективно протидіяти загрозам, які йдуть з боку РФ. 

Якщо проаналізувати цей ракетний удар по Україні, то було використано місячну норму виробництва ракет, тому що там були ще й дрони, і ракети типу С-300, С-400, які Російська Федерація використовує не за призначенням. 

Українська розвідка говорила на початку грудня про те, що противник накопичив трохи більше 800 ракет. У противника ще є певний запас. Але тут потрібно зробити ремарку, що Росія не може собі дозволити випустити всі ці ракети під нуль. 

Сьогоднішня атака була дуже показова в цьому плані, що були використані практично всі види ракет повітряного базування, виняток — ракети “Калібр”. Ці ракети Росія запускала з акваторії Чорного і Каспійського морів. 

Російський флот був позбавлений недоторканного запасу “Калібрів”, багато використовував ракет цієї номенклатури. І цей запас буде поповнюватися досить тривалий час. 

Крім того, противник не може зараз безкарно використовувати свій флот у Чорному морі, тому що Україна отримала достатньо можливостей для протидії в цьому напрямку. 

Україна має отримати більше можливостей для нанесення ударів якраз по тих об’єктах, які використовуються для нанесення цих терористичних атак. Йдеться про аеродроми зі стратегічною авіацією, які знаходяться в глибині російської території. 

Усі засоби мають знищуватися ще до того, як вони будуть запущені. І зараз противник все таки поступово втрачає свої можливості щодо відновлення свого запасу. Насамперед, через санкції. 

Наразі у росіян обмежені можливості і щодо застосування носіїв ракет класу “повітря-земля” — бомбардувальників Ту-22, Ту-95 МС. Росія вже не може виробляти ці літаки, тому вона змушена берегти той ресурс, який був закладений при виробництві цих бомбардувальників. 

Що стосується інциденту з прольотом російської ракети над територією Польщі, то в документах НАТО є чітко прописані правила реагування, і коли потрібно вважати подібні випадки цілеспрямованими атаками.  

Подібна атака повинна мати цілеспрямований характер, а для її проведення має бути ухвалене рішення на найвищому військово-політичному рівні країни. 

У такий спосіб Росія поступово промацує і західне суспільство, і свої можливості щодо нанесення подібних ударів, і відповідну реакцію з боку Альянсу та конкретних країн.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Це була не тільки ракетна, а й психологічна атака на Україну

— За кількістю збитих ракет можна порахувати коефіцієнт знищених повітряних цілей — це вже 70%. У принципі це вважається досить успішною роботою протиповітряної оборони. На жаль, треба визнавати і розуміти, що не можна збити 100% ракет, які нас атакують. Немає таких засобів протиповітряної оборони, тому тут можна говорити про коефіцієнт. 

Навіть у американського зенітно-ракетного комплексу Patriot під час масованих атак відсоток знищення цілей знижується з 70% до 40%. 

Досить складно збивати дозвукові ракети “Кинджал” і крилаті ракети Х-22, у яких є істотне відхилення від цілей. 

Х-22 не є високоточною зброєю. Тому спочатку росіяни планували не стільки знищити об’єкти енергетичної та військової інфраструктури, скільки здійснити терористичну атаку на нашу територію. Завдання було зруйнувати будинки, тому що вони хочуть, щоб усередині нашої країни у людей з’явилася якась невпевненість або невдоволення. 

Це була більше психологічна атака. 

Дуже цікаво, що досить рідко ми зустрічаємо один із класів ракет, яким ми були атаковані, — це Х-55, стара ракета. Зараз росіяни використовують Х-555, яка є покращеною версією Х-55. 

У 1998 році ми передали зі зберігання Росії свої ракети Х-55 у рамках домовленостей із гарантіями безпеки від США та Великобританії. І тепер ці ракети летять по нас.  

Поступово Європа, мені здається, починає розуміти, що війна України з Росією може зачепити її території. Як мінімум, можуть відбуватися обстріли. 

Реакція Польщі на російську ракету буде в рамках стандартної стурбованості і заклопотаності, але не більше. 

Що раніше наші партнери почнуть активніше брати участь уже не в допомозі, а вже в бойових діях проти Російської Федерації, то менше вони в підсумку витратять фінансів і то менше в них буде жертв. Тому що чим далі — тим буде гірше. 

ОЛЕКСАНДР ПАВЛИЧЕНКО: Міжнародна правова система слабка і неефективна

— Злочини Росії, по-перше, множаться, а по-друге — стають дедалі серйознішими. З початку широкомасштабного вторгнення було заявлено понад 100 тис. військових злочинів. Їх розслідують, але поки що ефективного механізму щодо притягнення воєнних злочинців на навіть міжнародному рівні не існує. 

На жаль, ми бачимо це за сьогоднішніми атаками на міста України. Це була очікувана атака, минулого року ми бачили подібну. І Росія тоді не отримала жодного сильного удару у відповідь. Вона залишилася в ООН, в ОБСЄ, в Червоному Хресті і тому продовжує такі безкарні дії. 

Це говорить про те, що міжнародна система — слабка і неефективна, вона недопрацьовує, а може лише надати допомогу з наслідками. 

Напевно, іншого способу, окрім як максимального знищення воєнних злочинців, не існує. 

Це не є закликом до вбивства росіян, я говорю про тих терористів, які незаконно перетнули український кордон, окупували наші території і вбили тисячі українських громадян. 

Читайте також: З боку Заходу має бути не умиротворення агресора, а боротьба з ним, — Романенко

Прямий ефір