15 років в’язниці за антивоєнну позицію: нові випадки репресій у Росії

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Росії продовжують фіксувати нові випадки репресії. Так, художника Богдана Зізу, який облив мерію Євпаторії фарбою, засудили до 15 років позбавлення волі. Олексія Рожкова, якого звинувачують у підпалі військкомату, вивезли з Киргизстану до Росії, зараз він перебуває у СІЗО. Також у Петербурзі пройшли обшуки у двох колишніх активістів руху “Весна” — Євгена Затєєва та Валентина Хорошеніна, повідомляє FREEДОМ 

У травні 2022 року художник Богдан Зіза облив фарбою — кольорами українського прапора — і підпалив вхід до адміністрації Євпаторії, протестуючи проти війни. Його затримали та звинуватили в теракті та закликах до тероризму за відеозвернення, яке він підготував одночасно з акцією.

Сам художник у своєму останньому слові оголосив, що з 10 червня розпочинає голодування та відмовляється від російського громадянства, яке він отримав після анексії Криму Росією.

“Я, Зіза Богдан Сергійович, будучи громадянином України, перебуваючи в здоровому глузді та тверезому розумі, усвідомлюючи свої дії та усвідомлюючи наслідки, оголошую голодування, вимогою якого є позбавлення мене громадянства РФ, а також звільнення всіх українців-політичних в’язнів та передачі їх українській стороні”, — сказав Зіза на засіданні суду.

Владиславу Кравалю Ухтинський міський суд у Республіці Комі призначив 6 років та 3 місяці колонії загального режиму. У червні 2022 року Владислав написав, що він проти війни на банері, що висів на ухтинському Будинку культури. А потім Краваль побачив у списках мобілізованих ім’я свого сина. Він зателефонував до поліції та повідомив про підпал місцевого військкомату, а пізніше стверджував, що зробив це у сильному емоційному збудженні.

Фігуранта справи про підпал військкомату Олексія Рожкова вивезли з Киргизстану до Росії, зараз він перебуває у СІЗО. Рожков став одним із перших антивоєнних активістів у Росії, який у березні 2022 року підпалив військкомат після повномасштабного вторгнення російської армії в Україну.

“Його затримали та звинуватили у “замаху на вбивство” — нібито у будівлі військкомату знаходилася жінка-сторож. Проте за півроку статтю перекваліфікували на “псування майна”, і Рожкова випустили із СІЗО. На тлі заяв влади про те, що підпали військкоматів необхідно кваліфікувати як “терористичні акти”, Рожков залишив Росію”, — повідомляє правозахисний проект “Зона солідарності” у Telegram.

Крім того, у Петербурзі пройшли обшуки у двох колишніх активістів руху “Весна” — Євгена Затєєва та Валентина Хорошеніна. Молодих людей відвезли до Москви на допит.

“Органи не тільки порушують справи щодо якихось людей, але як свідків залучають якихось активістів, десятками залучають. Вони вилучають у них техніку під час обшуків, кладуть на підлогу, це жахливо травмуюча та вкрай неприємна подія для людей”, — зазначив Сергій Давидіс, керівник незалежного правозахисного проєкту “Підтримка політв’язнів. Меморіал”.

Обшук також пройшов у члена партії “Яблуко” Василя Неустроєва. Його підозрюють, серед іншого, у поширенні “фейків про російську армію” та “екстремізмі”. Ангеліну Рощупко, ще одну активістку та журналістку “Скат media”, МВС РФ оголосило у розшук.

Читайте також: Сила, штрафи та мобілізація “на забій”: як у РФ борються з незгодними з режимом (ВІДЕО)

Прямий ефір