Європейський Союз найближчими днями візьметься за новий 12-й пакет антиросійських санкцій. Цього разу обмеження торкнуться експорту алмазів — найбільшої статті неенергетичних надходжень до російського бюджету, повідомляє FREEДОМ.
Цей пакет санкцій ЄС може позбавити Росію значної частини доходів від експорту алмазів. Про обмеження можуть найближчим часом оголосити і держави G7 (“Великої сімки”).
“ЄС працює з “Великою сімкою”, що представляє найбільші розвинені економіки світу, над механізмом, який дасть змогу відстежувати алмази через кордони, долаючи ризик того, що будь-яка заборона просто призведе до переспрямування торгівлі”, — ідеться в публікації агентства Bloomberg.
На країни “Великої сімки” припадає понад 70% світового попиту на алмази з боку кінцевих споживачів. G7 розглядає 4 пропозиції санкційних обмежень — від саморегулювання до жорстких заходів щодо імпорту. Їх підготували Бельгія, Індія, французька група ювелірної промисловості та Всесвітня алмазна рада. Заборона на продаж російських алмазів на ринках держав “Групи семи” може запрацювати від 1 січня 2024 року.
“Йде питання не про те, яким чином обмежити, а про те, якого рівня обмеження ці країни можуть використати: або дуже жорсткі — в контексті того, що весь повністю імпорт перекрити в цьому напрямі, або якесь м’яке, що дає змогу відслідковувати походження алмазів або переміщення, обмеження їхнього обігу тощо. Тому що необхідно пам’ятати, що алмази — це не тільки коштовності, алмази також широко використовуються в різних технічних обробленнях”, — каже економічний експерт Ілля Несходовський.
Досі російські алмази разом з атомною енергетикою країни-агресора були свого роду “священною коровою”. Через залежність від російського експорту партнери Києва відкладали рішення про санкції, щоб встигнути підготуватися і мінімізувати ризики для власної економіки. Один із найбільших у світі центрів торгівлі алмазами розташований в Антверпені (Бельгія). Щорічна виручка від продажу каміння там становить близько 36 млрд євро. Кожен четвертий алмаз, імпортований компаніями з Антверпена, видобувають у Росії. Попри це, Брюссель готовий повністю виключити російські камені з роздрібних ринків ЄС.
“Світова торгівля так побудована, що все взаємопов’язано, і дуже складно виключити зі світової торгівлі країну, яка займає в певних секторах справді великі частки, як це робить Росія по газу, нафті, по алмазах, металах, пшениці та інше. Проте, ми бачимо, як показали газ і нафта, це дуже навіть можливо, якщо постаратися санкції ввести. Щойно ЄС мінімізував залежність від російських нафти і газу, одразу санкції полетіли проти цього сектора”, — прокоментував головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень НІСД Іван Ус.
Експорт алмазів є однією з найважливіших статей доходу російського бюджету. 2021 року на продажі каменів РФ заробила близько 4 млрд дол. У середньому ця цифра становить 4,5 млрд.
“Це суттєве надходження як до російського бюджету, так і до торговельного балансу. З огляду на те, що на сьогодні проблеми із зовнішнім торговельним балансом у Росії досить-таки серйозні, тому таке обмеження буде дуже істотно впливати на стан російської економіки, російського бюджету”, — зазначив Несходовський.
Крім санкцій щодо російської алмазодобувної промисловості 12-й пакет, ймовірно, буде спрямований на подальше посилення відповідальності за допомогу Москві в обході обмежень. Почати закриті перемовини щодо 12-го пакета санкцій Європейська комісія може ще до кінця жовтня 2023 року.
Читайте також: Санкційні паузи збільшують час російської агресії, — президент Зеленський під час засідання Ради ЄС
Раніше повідомлялось, що у Євросоюзі розробляють черговий пакет санкцій щодо Росії — уже 12-й за рахунком. Члени ЄС поки остаточно не визначилися з новим списком обмежень, обговорення триває. Деякі уряди, насамперед Польщі та країн Балтії, наполягають на посиленні санкцій. В Естонії запропонували ввести повне торговельне ембарго проти РФ.