Санкції Заходу щодо Росії поки що дозволяють Кремлю продовжувати війну проти України. Але вже до середини 2023 року економіці країни-агресора може бути завдано потужного удару, який істотно знизить потенціал путінського режиму. Уже зараз російський бюджет відчуває значний дефіцит. Як уже працюють санкції і як їх можуть ще посилити, щоб завдати максимальної шкоди економіці країни-агресора, повідомляє FREEДОМ.
Попри жорсткий санкційний тиск країн Заходу, у 2022 році російська економіка була досить стійкою. Рекордні доходи від продажу нафти й газу допомогли уникнути серйозної кризи. Але падіння цін на енергоносії, запроваджені обмеження на купівлю нафти та блокування значної частки міжнародних резервів уже стали послаблювати економіку країни-агресора.
“Ми зберігатимемо і ще більше посилюватимемо санкції проти Росії доти, доки Путін продовжуватиме свою жорстоку агресивну війну”, — пообіцяв канцлер Німеччини Олаф Шольц.
16 грудня Євросоюз ввів дев’ятий пакет санкцій проти Росії. Він передбачає нові заходи з експортного контролю та обмеження на товари та технології подвійного призначення — цивільного і військового. Також санкції торкнулися товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони та безпеки.
Основою для сотень обмежень, уже запроваджених проти Російської Федерації, стали напрацювання Міжнародної санкційної групи Єрмака-Макфола, створеної з ініціативи президента України Володимира Зеленського у квітні минулого року.
“До неї увійшли як міжнародні, так і українські експерти. Перед ними стоїть завдання оцінювати ефективність санкцій проти Росії. І шукати шляхи подальшого їх посилення”, — уточнив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
Уже в дев’ятому пакеті санкцій західні партнери врахували й пропозиції групи експертів Єрмака-Макфола щодо російських пропагандистів. Зокрема, Микити Михалкова та Григорія Лепса.
“Російські пропагандисти — це боягузи й нікчеми, які обожнюють Захід, купують там нерухомість, але за гроші Кремля отруюють голови рабам, щоб їх було легше відправляти на смерть. Але їхня проблема в тому, що вони постійно брешуть про Україну, а отже, вони всі будуть покарані. Група Макфола-Єрмака активно лобіювала санкції проти російських пропагандистів на всіх рівнях”, — повідомив у своєму Telegram Андрій Єрмак.
Наприкінці 2022 року група Єрмака-Макфола заявила, що найближче завдання — санкції проти “Росатома” Зараз портфель їхніх закордонних замовлень становить 200 млрд дол. на рік. У листопаді минулого року в рамках санкційної групи Єрмака-Макфола запропонували детальний план цих санкцій, щоб Росія припинила шантажувати світ ядерною зброєю.
“Це непросто. Є певний опір. Але був час, коли й інші обмеження проти Росії здавалися непростими. Здавалися. А зараз вони чинні. Наприклад, щодо нафти, нафтопродуктів із Росії. Усі елементи російської системи, які залучені у війні, у забезпеченні терору й агресії, мають бути ізольовані від світової системи”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.
Найближчі санкції мають торкнутися візової сфери. Заборона на в’їзд до низки країн має поширюватися не тільки на політиків і пропагандистів, а й на всіх російських військових і членів їхніх сімей. Також дуже важливі вторинні санкції, це особливо стосується військово-промислового комплексу. Буде посилено санкційну політику щодо російських банків. Такі напрацювання групи Єрмака-Макфола Євросоюз уже взяв до розгляду.
“Росія має заплатити за завдані руйнування і за пролиту кров. Найближчими днями ми запропонуємо 10-й пакет санкцій. Спочатку ми введемо санкції щодо низки політичних і військових діячів. Ми будемо переслідувати путінських пропагандистів, тому що їхня брехня отруює суспільний простір у Росії та за кордоном”, — заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Десятий пакет санкцій проти Росії має бути готовий вже до кінця лютого. Про це повідомляють дипломати Польщі та Литви. Він може включати обмеження в атомному секторі, заборону російських ЗМІ та відключення багатьох російських банків від системи SWIFT.
Читайте також: Понад 50 країн запровадили санкції проти РФ — список має розширюватись, — експерт