10 днів масштабної пожежі: наслідки удару по російській нафтобазі в Пролетарську обговорили експерти 

Пожежа на нафтобазі в Ростовській області. Фото: Telegram-канал "Новости Ростова".

10-й день у Пролетарську Ростовської області РФ не можуть загасити нафтобазу після атаки українських безпілотників. Навіть скасували святкування Дня міста.

Десятки резервуарів нафтосховища продовжують горіти, загасити пожежу не вдається, вона перекинулася на житлові будинки. При цьому місцева влада не планує евакуацію жителів Пролетарська, багатьом доводиться виїжджати з міста самостійно. 

НП у Пролетарську

Пожежа на нафтобазі почалася після атаки українських дронів 18 серпня. Загорілися два десятки цистерн із дизельним пальним, об’ємом по 5 тис. кубічних метрів кожна. Загалом таких резервуарів — більше 70-ти. 

“Сили оборони України вразили черговий важливий об’єкт російських загарбників. У ніч на 18 серпня завдано удару по комбінату “Кавказ” у Ростовській області Російської Федерації. Тут зберігалися нафта і нафтопродукти, які поставлялися також і для потреб окупаційної армії РФ”, — повідомили в Генеральному штабі Збройних сил України. 

З 19 серпня в Пролетарську діє режим надзвичайної ситуації. Під час спроб ліквідувати пожежу постраждали близько півсотні рятувальників. Сімох у важкому стані доправили в госпіталь у Санкт-Петербурзі. А на підприємстві з’явилася загроза розгерметизації гасових цистерн. Тим часом горить уже саме місто, повідомили в МНС Росії. 

Місцеві жителі кажуть, що палає ціла вулиця. Пояснюючи причини пожежі, чиновники у свідченнях плутаються. Спочатку написали, що вогонь перекинувся з нафтобази на житлові будинки. Пізніше, що це дві різні пожежі. 

Видання “Радіо Свобода” опублікувало супутниковий знімок, на якому видно наслідки тривалої пожежі на нафтобазі. Як зазначається, його зроблено 26 серпня. Так, вогонь на нафтобазі дещо вщух. При цьому, два осередки займання розташовані далеко один від одного і це може свідчити про те, що 23 серпня по нафтобазі вдарили повторно, про що заявляли російські ЗМІ. 

До слова, губернатор регіону Василь Голубєв за весь час пожежі не приїхав до Пролетарську. Місцева влада закликала мешканців у разі якщо ситуація погіршиться, залишатися в закритих приміщеннях і закривати вікна вологою тканиною. Люди скаржаться на дим, через який важко дихати, водночас у місцевому Росспоживнагляді заявили, що показники шкідливих речовин у повітрі перебувають у межах норми.  

Тактика постійних атак на російські НПЗ і нафтобази, на думку експертів, дуже ефективна. Скорочення припливу коштів на продовження війни, затримки в постачаннях для російської армії — найочевидніші її результати.  

Власники вже поспішають позбутися ризикованих об’єктів. Одну нафтобазу в Ростовській області виставили на продаж 20 серпня. Другу — незадовго до цього. Власники готові здавати об’єкти в оренду, якщо покупці не знайдуться. Також у Ростовській області на продаж виставили ще два нафтопереробні заводи та нафтобазу, що не працює.

https://youtu.be/RXdxlMr7Qoc

Думки експертів

Чому росіяни не можуть загасити нафтобазу, що палає в Пролетарську вже 10 днів? Скільки нафтопродуктів там згоріло? Як українські удари по НПЗ і базах із паливом впливають на можливості Кремля продовжувати війну проти України? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Андрій Закревський, заступник директора Асоціації енергетичних і природних ресурсів України;
  • Ольга Курносова, політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Empire;
  • Ілля Несходовський, експерт з економічних питань, кандидат економічних наук;
  • Олександр Савченко, економіст.

АНДРІЙ ЗАКРЕВСЬКИЙ: Дефіцит нафтопродуктів в РФ буде загострюватися 

— На нафтобазі в Ростовській області РФ, яка горить уже кілька днів, було накопичено велику кількість палива. Кожна місткість — це 5 тис. тонн. Чому ж там виявилося так багато палива? Тому що воно йде на війну, на посівну, на військову логістику. Швидкість пересування залізничними коліями в Росії зараз досягла найбільшого показника за величезну кількість часу — 4 км/год. З такою швидкістю рухаються російські поїзди. Щоб ви розуміли, що таке логістика в Росії. І для того, щоб швидше відбувалося постачання, потрібен дизель, потрібно “годувати” танки та всю логістику. Для цього і накопичили стільки палива в п’ятитисячних місткостях, яких там 40 штук. 

Таку кількість накопиченого палива в умовах пожежі росіяни вивантажити не в змозі. У такому разі, потрібно зливати нафтопродукти десь осторонь, щоб вони не горіли в цьому місці, але подібні дії можуть призвести до екологічної катастрофи. Злити бочки, які ще не загорілися, і випалити їх, щоб далі не перекинулася пожежа. Такої можливості немає, бо це величезна кількість палива. Його вже оцінили у 200 млн євро або доларів. 

Я б оцінив трохи по-іншому. Якщо вони всі наповнені, то після подібних ударів для того, щоб відновити всі ці обсяги, росіянам знадобиться місяць. 

У липні експорт російської нафти з ключових західних портів упав до 19-місячного мінімуму. Після початку ударів по російських НПЗ навесні РФ наростила експорт нафти, але її було ніде переробляти. Настає осінь, НПЗ горять, вони не відремонтовані, дизеля і бензину не вистачає, і всю нафту, яку раніше можна було продати, росіяни кидають на перероблення. 

Зараз Росія змушена це робити, бо інакше їй буде потрібно обирати — або віддавати бензин і дизель на війну, або віддавати паливо на логістику мирного життя. Брак бензину вдарив по експортних доходах. Спочатку РФ заявила про те, що вони продовжують заборону на експорт бензину до кінця серпня, потім вони сказали, що до кінця осені, а тепер вони продовжили заборону на продаж бензину до наступного року. Тобто, вони зрозуміли, що на експорт нафтопродукти вони віддавати не можуть. 

Виявилося, що Росія навіть нафту не може віддавати, бо їй не вистачає нафтопродуктів через українські удари. Ось такі наслідки. Я думаю, скоро Росія не зможе експортувати ні нафту, ні нафтопродукти, а дефіцит буде загострюватися.

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Владі немає діла до місцевих жителів Пролетарська

— Як повідомляють російські пабліки, вогонь перекинувся на житлові споруди в межах міста, але місцева влада Пролетарська не поспішає адекватно реагувати. Виглядає шалено, це звичайна справа для сучасної Росії.

Головне для чиновників на місцях — щоб із Кремля на них не подивилися погано. А що б не трапилося з місцевими жителями — згорять або заразяться продуктами горіння — це абсолютно нікого не хвилює. 

Зараз місцевій владі в Пролетарську здається, що саме така реакція, яку вони проявляють зараз, тобто практично бездіяльність, буде позитивно сприйматися в Кремлі. Почасти вони також дивляться і на реакцію російського диктатора Путіна на події, що відбуваються, наприклад, ситуацію в Курській області.

Путіну самому ніколи — він у Чечні цілує Коран, йому не до Ростова. У диктатора зовсім інші завдання. Тому місцева влада в Пролетарську каже, що це НП, а Путін про Курську область каже — “там ситуація”. Влада придумує якісь слова, які зовсім не відповідають дійсності, і цьому вже взагалі ніхто не дивується. 

Це ненормально, що нафтобаза горить уже так багато днів. Завжди раніше заявлялося про те, що пожежники локалізували полум’я і так далі, але зараз взагалі ні про що не говорять. 

ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Нафтосховище після такого удару не підлягає відновленню

— Росіяни не можуть заздалегідь знати, що і коли в них горітиме і що доведеться гасити із залученням техніки. Багато техніки було відправлено на фронт, а в багатьох областях Росії просто не вистачає пожежників, тому що їх теж відправили на війну. Тому загасити пожежу не виходить. 

Удари по російських НПЗ мають негативний довгостроковий вплив. Удари безпосередньо по нафтосховищах є ефективними, тому що порушують логістику. У росіян відсутня можливість зберігати в певних місцях ту кількість палива, яка необхідна для того, щоб заправляти танки. 

Нафтосховища після такої пожежі просто не буде. Паливо нікуди буде заповнювати. Потрібно буде повністю нове капітальне будівництво, тому що відновити об’єкт уже неможливо. Дуже часто в Кремлі заявляли про так званий комариний укус. Нібито після ударів наших безпілотників їм вдається все швидко відновлювати. Але хотілося б подивитися, наскільки швидко вони зможуть відновити нафтосховище в Пролетарську. 

Навіть після ударів по НПЗ і нафтосховищах у росіян залишаються певні можливості купувати паливо, наприклад, у Білорусі. Також Казахстан має вільні нафтопереробні можливості, і, відповідно, він може закривати зменшення виробництва бензину у РФ. 

Якщо говорити про те, чи зможемо ми “покласти” економіку Росії саме через сферу нефтоперероблення, то потрібно розуміти, що українські дрони мають певні обмеження. Крім того, у пріоритеті все-таки удари по військових аеродромах і військових об’єктах. НПЗ — це вже на другому місці. Куди ми дістаємо — туди й дістаємо. 

Зараз видно істотний прогрес в українських ударах по нафтопереробних заводах і базах РФ — вони стали більш точні та сильні. Якщо прогрес триватиме, то, наприклад, одним ударом дрона, ми зможемо зупинити цілий завод. 

ОЛЕКСАНДР САВЧЕНКО: Ціни на нафтопродукти у РФ зростають щодня

— Удари по російських НПЗ і нафтосховищах стали трендом. На жаль, через обмеження США тотальне руйнування 20-30% нафтоперероблення РФ упущено. Росія встигла захистити свої заводи. 

Тактика змінилася та українські війська почали знищувати нафтобази, які частково працюють на військово-промисловий комплекс РФ. Останні три місяці ціни на бензин, солярку і на всі продукти нафтоперероблення зростають щодня. Я думаю, цей удар по нафтобазі в Пролетарську призведе до того, що така тенденція буде і далі спостерігатися. 

Це свідчить про те, що в Росії існує дефіцит палива, який буде особливо відчуватися для сільського господарства і для військово-промислового комплексу. Що б там пропагандисти не говорили, але дефіцит є. Він обмежує потенціал військово-промислового комплексу і веде до підвищення цін на нафтопродукти. 

Наслідки ми поки що оцінити точно не можемо. Але якщо вже стільки днів не можуть загасити, то йдеться про суттєві запаси. Як правило, РФ зберігає місячний або півмісячний запас нафтопродуктів. І більшість уже, ймовірно, згоріла. 

Читайте також: “Новий метод відплати агресору”: експерти розповіли про український гібрид ракети та безпілотника “Паляниця”

Прямий ефір