10 вересня Збройні сили України звільнили місто Ізюм у Харківській області від російської окупації. Місто було під контролем армії РФ близько пів року. В Ізюмі немає ні світла, ні газу, ні мобільного зв’язку. Місцеві жителі готують їжу на багатті. Кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Жук підготувала репортаж про те, як звільняли місто та як там живуть люди після деокупації.
Ізюм буквально усіяний знищеною російською технікою, а скоріше тим, що від неї залишилося. Наприклад, там можна побачити залишки російського “Сонцепека” — однієї з найжорстокішої зброї у світі.
“Цей “Солнцепек” стоїть тут уже 4 дні. Вони його залишили і повний снарядів був. Буряти тут були ми знаємо точно. Були з Красноярського краю, ми зустрічали документи, знаходили і з Грузії були найманці, і з Непалу найманці були. Шеврони, знаходили. Цей танк останньої моделі випуску Т-80. Це один з найкращих танків їхніх. Москалі тікали від нас, ми йшли. Вони кидали техніку повністю і бронежилети, зброю полишали, склади цілі зі зброєю. Дві танкові роти (можна забезпечити, — ред.), або і батальйон скоріш за все. БТРів тільки виїхало з тієї сторони, 8 танків пригнали. Дуже багато техніки, дуже багато”, — розповів військовослужбовець ЗСУ “Тайсон”.
31-річний Микола з позивним “Тайсон” воює від самого початку повномасштабної російсько-української війни. Він — один із визволителів Ізюму від російських окупантів.
“10 днів майже ми не спали, готувалися до штурму. Ішли крок за кроком, село за селом. Люди зустрічали нас з квітами, дуже приємно було, люди на нас чекали. Щодня по 2 села майже проходили. Зачищали, виходили далі, день відпочивали і йшли далі. 10 днів ми майже не спали. Під деревом тако переночували під дощем і все. Ми за перший день понад 50 км пройшли. Вони за 2 села звідси відсіч хотіли дати, але всі вони втекли, а ми йшли далі”, — поділився “Тайсон”.
За даними заступниці міністра оборони України Ганни Маляр, лише від 6 вересня українські захисники звільнили 388 населених пунктів у Харківській області. Це близько 8,5 тис. кв. км, де мешкає понад 150 тис. осіб. Українські військові самі не очікували таких результатів.
“Ми розраховували, що буде довше, але дякуючи богу все пройшло добре з мінімальними втратами. На жаль, життя побратимів, але воно того було варте. Люди на нас чекали справді — це ціна. Вся Україна чекала на це”, — сказав боєць ЗСУ.
Більшість будинків у Ізюмі з вибитими шибками та дверима. Їжу місцеві готують на багатті. Жителька Зінаїда всі пів року була тут, під російською окупацією доглядала паралізованого чоловіка.
Російські окупанти встановили в Ізюмі свої правила: комендантську годину, перевірку документів, людей роздягали просто на вулиці, шукали татуювання з українською символікою, зламували квартири.
Ізюм зруйновано на 80%. Не вціліла жодна будівля. Люди живуть без мобільного зв’язку, газу та електрики вже понад пів року. У холоди місцеві жителі були змушені грітися біля вогнищ, а російські окупанти забирали у цивільних будинки та селили там особовий склад.
“Вони жили в самому домі, а бліндажі побудували на випадок бомбардування чи артилерійських обстрілів. Люди, які тут жили, казали, що машини повністю загружені речами побутовими, меблями, технікою, вони увозили до себе до Росії. Напевно, в них там дефіцит”, — розповів військовослужбовець ЗСУ Анатолій.
На Харківщині українські військові не мають наміру зупинятися.
“Ми йтимемо до кордону далі. Наступна точка — це Донбас у нас. Сили будуть!” — запевнив “Тайсон”.
Українська армія продовжує звільняти українську землю від російських окупантів, їм у цьому допоможе й російська техніка, яку окупанти залишили, коли тікали. Її відремонтують і поставлять до ладу.
Читайте також: Багато руйнувань, люди готують їжу на вогнищах — кадри з деокупованого Ізюма (ВІДЕО)
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський приїхав 14 вересня до звільненого міста Ізюма у Харківській області. Там разом з українськими захисниками підняли український прапор.