Євросоюз виділить один мільярд євро на виробництво снарядів для України. Реалізація цього рішення потребуватиме часу. Проте, такий важливий крок дає гарантію того, що в України будуть необхідні снаряди. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав військовий експерт Українського інституту майбутнього, консультант комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Іван Ступак.
“Нам пообіцяли 1 млн снарядів протягом року, це великий плюс. Це свідчить про те, що снаряди у нас будуть. Так, не відразу, але вони у нас будуть. Тобто це серйозна страховка для України. Ми розуміємо, що отримаємо 1 млн снарядів трохи пізніше або трохи раніше, але вони в нас будуть. І вже не буде такого моменту, коли нам скажуть, мовляв, вибачте, будь ласка, ми більше не можемо допомогти, нічим”, — зазначив експерт.
Важливе питання тепер полягає в тому, як забезпечити виробництво цих снарядів, каже Ступак. Він нагадав, що зараз активно в країнах колишнього Варшавського блоку активізується виробництво снарядів радянських зразків, аби підтримати українську армію, поки не налагодиться виробництво в західних країнах.
“Європа і США не були готові до війни такого масштабу. Усе, що готувалося Європейським Союзом і США, було засновано на “трьох китах”. Це кіберудари по противнику, безпілотники та авіація, а також невеликі військові формування, які спеціально вже зачищають територію. До таких артилерійських дуелей не готувалися — по 70 тис. пострілів на день”, — акцентував гість ефіру.
За словами Ступака, у Європі буде визначено заводи, які займаються виробництвом снарядів, визначено виробництва, які спеціалізуються на виготовленні вибухівки, порохів, гільз. І в такий спосіб буде налагоджено спільне виробництво.
“Євросоюз виділив 1 млрд євро компенсації на виробництво снарядів. І тепер потрібно домовитися, хто що буде виробляти. Це не означає, що умовно Нідерланди, Німеччина, Франція, Іспанія — всі збилися з ніг і виробляють снаряди. Будуть визначені заводи, які є в Європі та займаються виробництвом снарядів, будуть визначені виробництва, що займаються виготовленням вибухівки, порохів, гільз — усіх складових частин. Наприклад, Нідерланди виробляють порох, Іспанія — гільзи. І потім в одному місці, умовно в Болгарії або Чехії, це все збирається, а далі поставляється в Україну. Тобто шляхом ось цього розподілу і буде працювати такий конвеєр”, — пояснив Ступак.
Він також зауважив, що ухвалення будь-яких подібних рішень щодо допомоги Україні потребує значного часу, адже країни Європи не мають диктатури.
“Тобто, з одного боку, диктатура — це жахливо, це погано. А з іншого боку, якщо говорити з погляду ухвалення рішення, одна людина каже “я — за”, і все понеслося. У демократичному суспільстві такого немає. Є парламент, є опозиція, є лобі, які проти, які не згодні, які, наприклад, умовно проросійські погляди мають або нейтральні, або ізоляціоністські погляди”, — зазначив експерт.
Він вважає, що Україна має постійно про себе говорити й показувати перемоги.
“Що більше Україна показує перемог на фронтах, то більша рішучість країн Заходу нам допомагати”, — резюмував Ступак.
Читайте також: Це декілька місяців безперервного використання: користь 1 млн снарядів від ЄС для України оцінили експерти