1 300 “пелюсток” за 2 тижні — як розміновують село під Балаклією (ВІДЕО)

Скриншот: uatv.ua

Для розмінування Харківської області потрібно 125 тисяч саперів — працюють на сьогодні 235. Вони виїжджають на виклики місцевих жителів, а також розміновують об’єкти критичної інфраструктури. Одне з найзамінованіших сіл регіону — Волохів Яр, розташоване неподалік міста Балаклія, повідомляє FREEДОМ.

Пів року Волохів Яр був під російською окупацією. За цей час війська РФ замінували його повністю. Дороги та поля на підступах до села та у самому населеному пункті засипані мінами-пелюстками.

Місцевий мешканець Олександр Черняк самотужки шукає вибухонебезпечні предмети. Працює з металошукачем, щупом, в окулярах та навушниках. Розповідає, що за останні 2 тижні лише на своєму та сусідських городах, а також уздовж доріг у селі виявив майже 1 300 “пелюсток”. Усі знахідки позначає червоними прапорцями, потім збирає до ями. Олександр пояснює: якщо й станеться детонація, то розліт уламків буде меншим.

У селі міни-пелюстки прозвали “жабками”. Вони небезпечні тим, що можуть довго лежати без активації, а потім раптово вибухнути. Саме так один житель села Волохів Яр зазнав поранень і вже пів року пересувається за допомогою милиць.

“Косою перевіряв навколо, а внизу городу напоровся. Спочатку граблями шукав, але видно в ямку впала “пелюстка”, не витяг, а косою зачепив — підривник летів і на 40 з чимось частин кістки побило. Зібрали, що далі — невідомо”, — розповів мешканець села Волохів Яр Олександр Міцький.

За словами старости, від мін у селі постраждали вже три особи. Місцевих попереджають про небезпеку, але “пелюсток” так багато, що вберегти людей від нещасних випадків дуже складно.

“Сповіщуємо постійно, розмовляємо, розвішуємо оголошення, повідомлення, що тільки асфальтованими дорогами [треба ходити] і нікуди повертати не можна. Знають! У нас була така ситуація, що людина підірвалася у себе у дворі,.. на тій же стежці, якою ходила протягом пів року”, — коментує співробітник Волоховоярської сільради Дар’я Панченко.

Харківська область — один із найбільш замінованих регіонів України. Розмінування потребують 600 тис. га сільськогосподарських земель. Після деокупації Державна служба з надзвичайних ситуацій отримала 22 тис. заявок на розмінування від місцевих жителів, які почали повертатися додому. Однак саперів не вистачає: основні роботи ведуть на об’єктах критичної інфраструктури. Рятувальники кажуть, що категорично не рекомендують місцевим самостійно намагатись розмінувати території.

“На жаль, на приватні домоволодіння не вистачає сил, можливостей добігти, дійти. Просто фізично… Не поспішайте, бережіть своє життя, не варто ризикувати, ще й так легковажно, як відбувається у деяких випадках”, — закликає начальник частини Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування ДСНС України Ігор Овчарук.

Під час розмінування у Харкові та області загинули 8 саперів, співробітників ДСНС, понад 30 отримали травми та поранення. Серед цивільного населення також є жертви. Черговий нещасний випадок стався 4 травня у Ізюмському районі. Під час польових робіт трактор наїхав на міну, тракториста госпіталізували до місцевої лікарні.

Раніше повідомлялося, що через повномасштабне вторгнення РФ Україна стала найзамінованішою країною в світі. Згідно з повідомленнями Міноборони, понад чверть української землі нашпиговано вибухонебезпечними предметами.

Прямий ефір